Մոսկվայի Սուրբ Պայծառակերպության Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ է մատուցվել
Մոսկվայի Սուրբ Պայծառակերպության Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության
զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ է մատուցվել
ՄՈՍԿՎԱ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվայի Սուրբ Պայծառակերպության Մայր Տաճարում Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի հանդիսապետությամբ պատարագ է մատուցվել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին:
m2.jpg (140 KB)
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կատարվել է նաև Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների փառաբանության կարգ, որին ներկա էին Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանատան պատասխանատուներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
m4.jpg (111 KB)
Հավատավոր ժողովրդին ուղղված իր խոսքում Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը նշեց, որ Մեծ եղեռնի՝ դեռևս չսպիացած վերքին ավելացավ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունների հետևանքով արցախահայության բռնի տեղահանումը:
Նա նշել է, որ 2023 թվականին ականատես եղանք նոր ցեղասպանության, երբ միջազգային հանրության լուռ հայացքի ներքո հայաթափվեց Լեռնային Ղարաբաղը։
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդը հավելել է, որ Հայաստանի սահմանները նույնպես հանգիստ չեն և հայ ժողովրդին համախմբվելու կոչ է արել։
Պատարագից հետո տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողին ծաղիկների և ծաղկեպսակների տեղադրման արարողություն: Այնուհետև օրվա խորհրդով եկեղեցական համալիրի տարածքում գործող «Տապան» թանգարանում բացվել է վավերագրական լուսանկարների ցուցահանդես: Այսօր հիշատակի միջոցառումներ են կազմակերպվել նաև ՌԴ այլ քաղաքներում գործող հայկական կազմակերպությունների կողմից:

В Москве в Кафедральном соборе Святого Преображения отслужена литургия в память жертв Геноцида армян
В Москве в Кафедральном соборе Святого Преображения отслужена литургия в
В Кафедральном соборе Святого Преображения в Москве Предстоятелем армянской епархии России и Новой Нахичевани архиепископом Езрасом Нерсисяном была отслужена литургия , посвященная 109-й годовщине Геноцида армян.
m2.jpg (140 KB)
Как передает корреспондент «Арменпресс», в Москве почтили память Святых мучеников Геноцида армян. Присутствовали сотрудники посольства Республики Армения в Российской Федерации и представители армянской общины.
В своем обращении к верующему народу предстоятель армянской епархии России и Новой Нахичевани архиепископ Езрас Нерсисян отметил, что к еще не зажившей ране Геноцида добавилось насильственноое изгнание армян Арцаха в результате геноцидальных действий Азербайджана.
Он напомнил, что в 2023 году мы стали свидетелями нового геноцида, когда армяне Арцаха были изгнаны со своей Родины под молчаливым наблюдением международного сообщества.
Предстоятель армянской епархии России и Новой Нахичевани добавил, что на границах Армении также неспокойно, и призвал армянский народ сплотиться.
m4.jpg (111 KB)
После литургии состоялась церемония возложения цветов и венков к Мемориалу жертв Геноцида армян. Затем в музее «Ковчег», расположенном на территории церковного комплекса, открылась документальная фотовыставка. Памятные мероприятия сегодня проведут и другие армянские организации, действующие в других городах России.