Փորձում ենք պարզել, թե որն է կյանքի շարունակականությունը ապահովող գործոնը Երկիր մոլորակի վրա. Բեթանի Էլման
Փորձում ենք պարզել, թե որն է կյանքի շարունակականությունը ապահովող գործոնը
Երկիր մոլորակի վրա. Բեթանի Էլման
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Որքան գիտնականները ուսումնասիրում են տիեզերքը, այնքան ավելի ակնհայտ է դառնում, որ Երկիր մոլորակը շատ յուրահատուկ տեղ է կյանքի համար և այստեղ շատ փխրուն է կլիմայական հավասարակշռությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, STARMUS փառատոնի շրջանակներում կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց մոլորակաբանության պրոֆեսոր Բեթանի Էլմանը։
«Այսինքն, ուսումնասիրելով տիեզերքը՝ պետք է հասկանանք, թե որն է այն կարևոր գործոնը, որն ապահովում է Երկիր մոլորակի վրա կյանքի շարունակականությունը, որովհետև երբ ուսումնասիրում ենք Մարսը և Վեներան, ապա տեսնում ենք, որ նրանք շատ նման են Երկրին կամ առնվազն ինչ-որ պահին շատ նման են եղել Երկրին։ Ի՞նչն է բերել փոփոխության, ինչպե՞ս կարող ենք Մարսից և Վեներայից դասեր քաղելով՝ ապահովել Երկիր մոլորակի կյանքի շարունակականությունը։ Ինչո՞ւ ենք ուսումնասիրում, որովհետև փորձում ենք հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք պաշտպանել ինքներս մեզ»,- ասաց Էլմանը։
Մոլորակաբանության պրոֆեսորի խոսքով՝ գիտնականները որքան շատ են ուսումնասիրում Արեգակնային համակարգը ու տիեզերքը, այնքան ակնհայտ է դառնում, որ Երկիրը շատ կարևոր կենսավայր է և եղել է վերջին 4 միլիարդ տարիների ընթացքում։

STARMUS VI: We are trying to find out the factor that ensures life’s continuation on planet Earth - Bethany Ehlmann
STARMUS VI: We are trying to find out the factor that ensures life’s continuation on planet
Earth - Bethany Ehlmann
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. The more scientists study the Space, the more it becomes obvious that the planet Earth is a very unique place for life and here the climate balance is very fragile, planetary scientist Bethany Ehlmann said during a press conference on the sidelines of STARMUS VI Festival in Yerevan, Armenia.
“In other words, by studying the Space, we should understand what is the key factor that ensures the continuation of life on the planet Earth because when we study Mars and Venus, we see that they are very similar to Earth or have been very similar to Earth at least at some moment. What has brought to a change? How can we ensure the continuation of the life of planet Earth after learning lessons from Mars and Venus? Why do we study? Because we try to understand how we can protect ourselves”, Bethany Ehlmann said.