Չինաստանը հայտարարել Է Ռուսաստանի հետ փոխվստահությունն ամրապնդելու պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանը պատրաստ է շարունակել ամրապնդել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական փոխգործակցությունն ու փոխվստահությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Չինաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի արտաքին գործերի հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վան Իի հայտարարությունը, որը նա արել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Չինաստանը պատրաստ է հետագայում ևս ուժեղացնել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական փոխգործակցությունը, ամրապնդել ռազմավարական փոխադարձ վստահությունը, խորացնել ԵԱՏՄ-ի գործակցումը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության հետ, ինչպես նաև ամրապնդել համակարգումն ու համագործակցությունը երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում», - հայտարարել Է Վան Ին, որի խոսքերը մեջբերում Է ՉԺՀ ԱԳՆ-ն:
Չինաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի արտաքին գործերի հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վան Ին հուլիսի 24-25-ը գտնվում է շրջագայության մեջ, որի շրջանակներում նա կայցելի Նիգերիա, Քենիա, Թուրքիա և ՀԱՀ, որտեղ կմասնակցի BRICS-ի երկրների անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչների հանդիպմանը:

Китай заявил о готовности укреплять взаимодоверие с Россией
Китай готов продолжить укреплять стратегическое взаимодействие и взаимодоверие с Россией. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил в понедельник глава Канцелярии комиссии по иностранным делам ЦК КПК Ван И на встрече с секретарем Совета безопасности РФ Николаем Патрушевым в южноафриканском Йоханнесбурге.
"Китай готов и дальше усиливать стратегическое взаимодействие с Россией, укреплять стратегическое взаимное доверие, углублять сопряжение ЕАЭС с инициативой "Один пояс, один путь", а также укреплять координацию и сотрудничество на двустороннем, региональном и международном уровнях", - заявил Ван И, слова которого приводит МИД КНР.
Глава канцелярии комиссии ЦК Компартии Китая по иностранным делам Ван И 24-25 июля находится в турне, в рамках которого он посетит Нигерию, Кению, Турцию и ЮАР, где примет участие во встрече высоких представителей по вопросам безопасности стран БРИКС.