Վրաստանում տոնախմբությամբ կնշեն ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակի ստացումը․ երկիրը շնորհավորանքներ է ընդունում
Վրաստանում տոնախմբությամբ կնշեն ԵՄ անդամակցության թեկնածուի
կարգավիճակի ստացումը․ երկիրը շնորհավորանքներ է ընդունում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին երկրի քաղաքացիներին հրավիրել է՝ մասնակցելու ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու առթիվ կազմակերպված տոնախմբություններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ղարիբաշվիլին դեկտեմբերի 14-ի երեկոյան տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ այս իրադարձությունն անվանել է «պատմական»։
«Վաղը՝ դեկտեմբերի 15-ին, ժամը 17:00-ին բոլորիդ հրավիրում եմ Ազատության հրապարակ, որպեսզի միասին տոնենք մեր երկրի և մեր ժողովրդի այս պատմական հաղթանակը։ Վաղը պետք է լինի ընդհանուր, ազգային տոնի և ընդհանուր հաղթանակի օր», - ասել է Ղարիբաշվիլին։
Բրյուսելում դեկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ժամանակ ԵՄ երկրների ղեկավարները որոշում են կայացրել Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ սկսել միությանն անդամակցելու շուրջ բանակցություններ, ինչպես նաև Վրաստանին տրամադրել ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ։
Վրաստանը շարունակում է շնորհավորանքներ ընդունել ԵՄ անդամակցության կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ։ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը X սոցիալական հարթակում գրառման մեջ Եվրամիության ղեկավարների որոշումն անվանել է «պատմական քայլ դեպի ավելի ուժեղ Եվրոպական ընտանիք»։
Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան նույնպես X սոցիալական հարթակում շնորհավորել է Վրաստանի ժողովրդին «երկրի և ԵՄ-ի համար այս պատմական օրվա առթիվ»։
Իսկ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով Եվրոպական խորհրդի դեկտեմբերի 14-ի որոշումը ԵՄ-ի ընդլայնման վերաբերյալ։
«ԱՄՆ-ն շարունակում է մեծապես աջակցել ԵՄ-ի ընդլայնման գործընթացին», - գրել է Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ ընդունված որոշումն անվանելով «պատմական պահ Եվրոպայի և անդրատլանտյան գործընկերության համար»։
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը նույնպես շնորհավորել է Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարներին և երեք երկրների ժողովուրդներին Եվրամիության կայացրած որոշումների առնչությամբ։

Грузия торжествами отметит получение статуса кандидата в члены ЕС: страна принимает поздравления
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили пригласил граждан страны принять участие в торжествах, организованных по случаю получения статуса кандидата в члены ЕС.
Как передает «Арменпресс», Гарибашвили на брифинге, состоявшемся вечером 14 декабря, назвал это событие «историческим».
«Завтра, 15 декабря, в 17:00 приглашаю всех вас на площадь Свободы, чтобы вместе отпраздновать эту историческую победу нашей страны и нашего народа. Завтра должен быть день всеобщего, национального праздника и всеобщей победы», - сказал Гарибашвили.
В ходе саммита, состоявшегося 14 декабря в Брюсселе, лидеры стран ЕС приняли решение начать переговоры с Украиной и Молдовой о вступлении в Союз, также предоставить Грузии статус кандидата в члены ЕС.
Грузия продолжает принимать поздравления по поводу получения статуса члена ЕС. В сообщении на социальной платформе X глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель назвал решение лидеров ЕС «историческим шагом на пути к более сильной европейской семье».
Председатель Европейского парламента Роберта Метсола на социальной платформе X также поздравила народ Грузии «с этим историческим ​​для страны и ЕС днем».
Госдепартамент США выступил с заявлением, приветствуя решение Европейского совета от 14 декабря о расширении ЕС.
«Соединенные Штаты продолжают решительно поддерживать процесс расширения ЕС», - написал представитель Госдепартамента Мэтью Миллер, назвав это решение «историческим моментом для Европы и трансатлантического партнерства».
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян также поздравил министров иностранных дел Грузии, Украины и Молдовы и народы трех стран с решениями, принятыми Европейским Союзом.