Համահայկական համախմբում եվրոպական ավելի քան հիսուն քաղաքներում՝ ի զորակցություն արցախահայության
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» համաեվրոպական շարժումը եվրոպական տասնչորս երկրների հիսունից ավել քաղաքներում կազմակերպում է տարբեր միջոցառումներ։ Հունվարի 27-28-ին Բելգիայում, Ավստրիայում, Բուլղարիայում, Իսպանիայում, Կիպրոսում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում, Նիդեռլանդներում, Միացյալ Թագավորությունում, Չեխիայում եւ Ֆրանսիայում կայանալիք  համահայկական համախմբման նպատակն է տարբեր միջոցառումների միջոցով  ազգային կառավարություններին եւ եվրոպական կառույցների ղեկավարներին հորդորել հստակորեն դատապարտել արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից կիրառված էթնիկ զտումների եւ ցեղասպան քաղաքականությունը, պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գերմանահայերի կենտրոնական կոմիտեի նախագահ Ջոնաթան Սպանգենբերգը նշել է, որ արցախահայությունը, ինչպես յուրաքանչյուր ժողովուրդ, ունի իրավունքներ, որոնք պետք է վերականգնվեն եւ հարգվեն։ «Որպես քաղաքական ակտիվիստներ՝ մեզ համար կարեւոր է այդ իրավունքների համար պայքարելը։ Անշուշտ, արցախահայությունն ինքն է որոշողը, թե ինչ ուղով է ուզում առաջ գնալ, բայց մենք պետք է համապատասխան ատյաններում եւ կառույցներում հարցը օրակարգում պահենք»,- ասել է Սպանգենբերգը՝ հավելելով, որ իրենց կոմիտեն հատկապես հետամուտ է, որպեսզի Գերմանիան Ադրբեջանին առավել քան դատապարտող քաղաքականություն որդեգրի։
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» համաեվրոպական շարժումը համոզված է՝ արցախցիների անքակտելի իրավունքն է հայրենիք վերադառնալ եւ պահանջում է, որ եվրոպական կառույցները նպաստեն միջազգային շոշափելի անվտանգային երաշխիքների ապահովմանը, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին միջազգայնորեն երաշխավորված ինքնակառավարման կարգավիճակի տրամադրմանը։
Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ յուրաքանչյուր հայի բարոյական պարտքն է պայքարել ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների ազատության համար՝ օգտագործելով բոլոր լծակները։ «Իրավիճակը շատ բարդ է, բայց առավելևս հիմա պարտավոր ենք էլ ավելի համախմբված և նպատակաուղղված պայքարել», -  ասել է Կարապետյանը։
Երկօրյա համաեվրոպական համախմբման թիրախային հարցերի շարքում է նաեւ միջազգային դերակատարներից պահանջել արդյունավետ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ բացառելու Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիայի ցանկացած դրսեւորում եւ վերջինի ինքնիշխանությունը վտանգող ցանկացած գործողություն։
Շարժումը պահանջում է նաեւ ջանք չխնայել եւ օգտագործել առկա բոլոր լծակները՝ ստիպելու Ադրբեջանին անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ի վեր ձերբակալված բոլոր հայ ռազմագերիներին, քաղաքացիական պատանդներին, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերից ի վեր առևանգված ԼՂ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին։
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» շարժումը համաեվրոպական համագործակցային հարթակ է, որը միավորում է հայ համայնքի ներկայացուցչական մարմինները եվրոպական 15 երկրներում։ Հարթակի առաջին նախաձեռնությունը նամակ էր՝ ուղղված Եվրոպական միության, Եվրոպայի խորհրդի, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավար անձանց՝ արցախահայությանն աջակցելու հորդորով, որը ստորագրել էին ավելի քան 500 եվրոպական  կազմակերպություններ։ Հարթակի առաքելությունն է համախմբել եվրոպական երկրների քաղաքացիներին՝ աջակցելով արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացմանը, միաժամանակ բարձրացնել Եվրոպայի քաղաքական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում այս խնդրի վերաբերյալ իրազեկվածությունը:

Проармянская консолидация в более чем пятидесяти городах Европы в поддержку армян Арцаха
Общеевропейское движение “Европейцы для Арцаха” организует различные мероприятия в более чем пятидесяти городах четырнадцати европейских стран. Цель мероприятия, которое пройдет 27-28 января в Бельгии, Австрии, Болгарии, Испании, Кипре, Швеции, Швейцарии, Нидерландах, Великобритании, Чехии и Франции, – призвать национальные правительства и руководителей европейских структур посредством различных мероприятий четко осудить действия Азербайджана против армян Арцаха, политику этнических чисток и геноцида, ввести санкции против военного и политического руководства Азербайджана.
Председатель Центрального комитета армян Германии Джонатан Спангенберг в беседе с корр. Арменпресс в Брюсселе отметил, что арцахские армяне, как и любой народ, имеют права, которые необходимо восстанавливать и уважать.
“Для нас, как политических активистов, важно бороться за эти права. Конечно, именно армяне Арцаха решают, каким путем они хотят двигаться вперед, но мы должны держать этот вопрос на повестке дня в соответствующих инстанциях и структурах”, - сказал Спангенберг, добавив, что Комитет намерен добиться того, чтобы Германия вела политику осуждения Азербайджана.
Общеевропейское движение “Европейцы для Арцаха” убеждено, что народ Арцаха имеет неотъемлемое право вернуться на родину, и требует, чтобы европейские структуры способствовали обеспечению реальных международных гарантий безопасности, а также предоставлению Нагорному Карабаху международных гарантий статуса самоуправления.
Председатель Европейского бюро “Ай-Дата” Гаспар Карапетян в беседе с корр. Арменпресс отметил, что моральный долг любого армянина - бороться за свободу находящихся в плену в Азербайджане наших соотечественников, используя все возможности рычаги. “Ситуация очень сложная, но особенно сейчас мы должны бороться еще более сплоченно и целеустремленно”, - сказал Карапетян.
В число целевых задач двухдневной общеевропейской консолидации входит также требование от международных игроков оказать эффективное давление на Азербайджан с целью исключения любого проявления агрессии в отношении Республики Армения и любых действий, угрожающих суверенитету последней.
Движение также требует не жалеть усилий и использовать все доступные рычаги, чтобы заставить Азербайджан немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных, гражданских заложников, арестованных с 27 сентября 2020 года, а также представителей политического руководства Нагорного Карабаха, похищенных в сентябре 2023 года.
Движение “Европейцы для Арцаха” является общеевропейской платформой сотрудничества, объединяющей представительные органы армянских общин 15 европейских стран. Первой инициативой платформы стало письмо лидерам Евросоюза, Совета Европы, а также странам-членам ЕС с призывом поддержать арцахских армян, которое подписали более 500 европейских организаций. Миссия платформы – объединить граждан европейских стран, поддерживая реализацию фундаментальных прав арцахских армян, и в то же время повысить осведомленность об этом вопросе в политической, социальной и культурной сферах Европы.