Չինաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել է երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մասին
ՊԵԿԻՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն բանակցային սեղանի շուրջ, և որքան շուտ սկսվեն բանակցությունները, այնքան շուտ խաղաղություն կհաստատվի։ Ինչպես Պեկինից հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին մարտի 7-ին հայտարարեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վանգ Յին։
«Մեր բոլոր ջանքերը մատնանշում են մեկ նպատակ, այն է՝ ճանապարհ հարթել հակամարտությունը դադարեցնելու և խաղաղ բանակցություններ սկսելու համար»,- ասաց Չինաստանի արտգործնախարարը՝ պատասխանելով Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության մասին հարցին։
Նա հավելեց, որ Պեկինը աջակցում է խաղաղության միջազգային համաժողովի անցկացմանը, որն նախատեսում է բոլոր կողմերի հավասար մասնակցությունը։ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ միջազգային համաժողովը պետք է ճանաչվի թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Ուկրաինայի կողմից և ապահովի արդար քննարկումներ խաղաղության ծրագրերի վերաբերյալ։
Մյուս հարցերում Չինաստանի ԱԳ նախարարը հույս հայտնեց, որ Չինաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները առաջ կընթանան «սահուն կերպով կանաչ լույսերի տակ»։
«Երկու կողմերը պետք է արդարացիորեն բնութագրվեն որպես գործընկերներ: Համագործակցությունը պետք է լինի հարաբերությունների որոշիչ հատկանիշը, ինքնավարությունը՝ դրա առանցքային արժեքը, իսկ ապագան լինի փոխշահավետ», - ասաց նա:
Չինաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց առանց վիզայի քաղաքականություն եվրոպական 6 երկրների համար՝ Շվեյցարիա, Իռլանդիա, Հունգարիա, Ավստրիա, Բելգիա և Լյուքսեմբուրգ։ Նա հայտնեց նաև, որ իրենք շարունակելու են ընդլայնել առանց վիզայի ռեժիմի «բարեկամների շրջանակը»։
Չինաստանի արտգործնախարարը «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությունը բնութագրեց որպես «համընդհանուր զարգացման շարժիչ և աշխարհի արդիականացման արագացուցիչ»: Նրա խոսքով՝ ներկա «միջազգային անկայուն միջավայրում» Չինաստանը հաստատապես «խաղաղության, կայունության և առաջընթացի ուժ» է լինելու։
Խոսելով Չինաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին՝ Վանգ Յին հայտնեց, որ խաղաղ գոյակցությունը հարաբերությունների հիմքն է՝ շեշտելով՝ հակամարտության հետևանքները «անպատկերացնելի» են։
ԱԳ նախարարը նշեց, որ Չինաստանն աջակցում է Պաղեստինին՝ դառնալու ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ։
Վանգ Յին նաև մեծ կարևորություն հատկացրեց արհեստական ինտելեկտի համաշխարհային կառավարման զարգացմանն ու անվտանգությանը։

Министр иностранных дел Китая озвучил внешнюю политику страны
ПЕКИН, 7 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Все конфликты должны решаться за столом переговоров, и чем раньше начнутся переговоры, тем скорее будет установлен мир. Как передает корреспондент «Арменпресс» из Пекина, об этом 7 марта сообщил министр иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И.
"Все наши усилия направлены на одну цель - подготовить почву для прекращения конфликта и начать мирные переговоры", - сказал глава МИД Китая, отвечая на вопрос о российско-украинском конфликте.
Он добавил, что Пекин поддерживает проведение международной мирной конференции, которая предусматривает равное участие всех сторон. Глава МИД подчеркнул, что международная конференция должна быть признана как Россией, так и Украиной и обеспечить справедливое обсуждение мирных планов.
Миностранных дел Китая выразил также надежду, что отношения Китая и ЕС будут продвигаться вперед «плавно под зеленым светом».
«Обе стороны следует справедливо называть партнерами. Сотрудничество должно быть определяющей характеристикой отношений, автономия – основной ценностью, а будущее – взаимовыгодным», – сказал он.
Министр иностранных дел Китая объявил о безвизовом режиме для шести европейских стран: Швейцарии, Ирландии, Венгрии, Австрии, Бельгии и Люксембурга. Он также сообщил, что они продолжат расширять "круг друзей" без визового режима.
Министр иностранных дел Китая назвал инициативу «Пояс и путь» «двигателем глобального развития и ускорителем мировой модернизации». По его словам, в нынешней "нестабильной международной обстановке" Китай однозначно будет "державой мира, стабильности и прогресса".
Говоря об отношениях между Китаем и США, Ван И заявил, что мирное сосуществование является основой отношений, подчеркнув, что последствия конфликта «невообразимы».
Министр иностранных дел отметил, что Китай поддерживает стремление Палестины стать полноправным членом ООН.
Ван И также придал большое значение развитию и безопасности глобального управления искусственным интеллектом.