ԱՄՆ-ն 85 մլն դոլար կհատկացնի Թուրքիային և Սիրիային երկրաշարժերի հետևանքների վերացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱՄՆ վարչակազմը հայտարարել է երկրաշարժից տուժած Թուրքիային և Սիրիային 85 մլն դոլարի արտակարգ մարդասիրական օգնություն հատկացնելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայտարարությունը։
Ինչպես հետևում է փաստաթղթից, «ԱՄՆ-ն 85 մլն դոլար կտրամադրի Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի  կապակցությամբ աճող հումանիտար կարիքները հոգալու համար»։ Գործակալությունը պարզաբանում է, որ միջոցները կուղղվեն մարդասիրական կազմակերպությունների գծով՝ երկու տուժած երկրներում «միլիոնավոր մարդկանց անհապաղ անհրաժեշտ օգնության մատակարարման համար»։
Ըստ Reuters-ի՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայտարարությանը նախորդել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հեռախոսազրուցը, որը երկրորդն էր վերջին 4 օրվա ընթացքում: Փետրվարի 6-ին 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Քահրամանմարաշի նահանգում։
Ստորգետնյա ցնցումները, որոնց հաջորդել են հարյուրավոր հետցնցումներ, զգացվել են երկրի 10 նահանգներում և հարևան պետություններում։ Վերջին տվյալներով՝ Թուրքիայում զոհվել է 18 342 մարդ, վիրավորվել՝ 74 342-ը:
Սիրիայում տարերքի հիմնական հարվածն ընդունել են Հալեպի, Լաթաքիայի, Տարտուսի և Համայի նահանգները, որոնք գտնվում են երկրի արևմուտքում և հյուսիս-արևմուտքում։ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ հանրապետությունում երկրաշարժի զոհ է դարձել 1347 մարդ, տուժածների թիվը գերազանցել է 2200-ը: Սիրիայի՝ ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում զոհերի թիվն առնվազն 2030 է:

США выделят $85 млн на оказание помощи Турции и Сирии после землетрясений
Американская администрация намерена выделить $85 млн на оказание гуманитарной помощи после землетрясений в Турции и Сирии. Об этом говорится в заявлении, распространенном в четверг Агентством США по международному развитию.
Как следует из документа, "США предоставят $85 млн на удовлетворение растущих гуманитарных нужд в связи с землетрясением в Турции и Сирии". Агентство уточняет, что средства будут направлены по линии гуманитарных организаций "на доставку срочно требуемой помощи миллионам людей" в двух пострадавших странах,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс․
Землетрясение магнитудой 7,7 произошло в понедельник в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции. Подземные толчки, за которыми последовали сотни афтершоков, ощущались в 10 провинциях страны и соседних государствах, включая Сирию. Согласно последним данным, в Турции погибли 18 342 человек, пострадали свыше 74 тыс.
В Сирии основной удар стихии приняли на себя провинции Алеппо, Латакия, Тартус и Хама, расположенные на западе и северо-западе страны. По информации Минздрава САР, жертвами землетрясения в республике стали более 1,3 тыс. человек, число пострадавших превысило 2,2 тыс.