ՓՈՓՈԽՎԱԾ․ Վրաստանի հատուկ ծառայությունները հայտնել են Օդեսայից Վորոնեժ տարվող պայթուցիկներով բեռ կալանելու մասին
ՓՈՓՈԽՎԱԾ․ Վրաստանի հատուկ ծառայությունները հայտնել են Օդեսայից
Վորոնեժ տարվող պայթուցիկներով բեռ կալանելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանում կալանել են պայթուցիկ նյութերով բեռ, որն ըստ Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության՝ տարվում էր Օդեսայից Վորոնեժ՝ ահաբեկչությունների իրականացման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը։
Հատուկ ծառայությունը չի բացառում, որ պայթուցիկ նյութերի տեղափոխման կազմակերպիչները ծրագրում էին ահաբեկչություններ իրականացնել նաև Վրաստանում։
Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության տվյալներով՝ երկրի տարածքով Ռուսաստանի Դաշնություն պայթուցիկ նյութեր տեղափոխելու գործում ներգրավված են եղել Վրաստանի 7, Ուկրաինայի 3 և Հայաստանի 2 քաղաքացիներ: Հետախուզական ծառայությունը պարզաբանել է, որ պայթուցիկ նյութերի տեղափոխման հետևում կանգնած է «Ուկրաինայի քաղաքացի Անդրեյ Շարաշիձեն», որը 2020 թ․ «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության կողմից առաջադրվել էր որպես Օդեսայի շրջանի Ռադայի պատգամավորի թեկնածու։
Պայթուցիկները Վրաստան են առաքվել Ուկրաինայից՝ Ռումինիայի, Բուլղարիայի և Թուրքիայի տարածքով, իսկ Վրաստան են հասել հունվարի 19-ին, հայտնել են երկրի Պետական ​​անվտանգության ծառայությունից։
Ըստ գերատեսչության՝ Վրաստանում կալանված պայթուցիկները պարունակում են մեկ պայթուցիչ և վեց հատուկ բանալի, նյութի ընդհանուր քաշը կազմում է 14 կգ։

Georgia seizes cargo with explosives allegedly from Ukraine bound for Russia
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. Georgian intelligence services have thwarted what they described as an attempted smuggling of explosives from Ukraine to Russia through their territory.
According to the State Security Service of Georgia, the cargo of explosives was allegedly being shipped from Ukraine’s Odessa to Russia’s Voronezh for a terror plot. In a statement, the Georgian security service didn’t rule out that the organizers of the shipment also intended to carry out terror attacks in Georgia.
The suspects in the smuggling are reportedly citizens of Georgia, Ukraine and Armenia. According to the report, the smuggling was organized by “citizen of Ukraine, the candidate for deputy of the Kiev district of the local Rada of Odesa district in 2020 from the party "Servant of the People" Andrey Sharashidze, who is originally from the city of Batumi.”
The 14kg cargo sent from Ukraine reportedly reached Georgia on January 19 via Romania, Bulgaria and Turkey.