Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միությունն անդրադարձել է Տոյվո Կլաարի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունն անդրադարձել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հայտարարությանը, որն անընդունելի էր համարել ադրբեջանական լրատվամիջոցներով հնչող սպառնալիքները Հայաստանի հասցեին։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Միության հայտարարությունը․
«Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անընդունելի է համարել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում Հայաստանի հասցեին հնչող սպառնալիքները։ Խոսքի անազատության և կամարտահայտման արգելման հարցում առաջատար այդ երկրում լրատվամիջոցների պետական պատվերային հակահայկական խոսույթը և շանտաժային սպառնալիքներն ամենևին նորույթ չեն։ Ադրբեջանի ղեկավարության մշտական անհիմն պահանջներին «ձայնակցում է» նաև ադրբեջանական մեդիան՝ մեկ սպառնական արտահայտությունը բազմապատկելով և «իրավապատմական» հիմք ապահովելով։ Նման կերպ Ադրբեջանը մի կողմից արհեստականորեն խոչընդոտում է տարածաշրջանային կարգավորման գործընթացը, մյուս կողմից այդ խոչընդոտման «մեղավորությունը» տարածում Հայաստանի վրա։
Սա ադրբեջանական ապակառուցողականության ցուցիչներից մեկն է, սակայն ոչ վերջինը, որի վրա անհրաժեշտ ենք համարում հրավիրել Եվրոպական Միության ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ուշադրությունը։ Միայն սպառնալիքներ չեն, որ գեներացնում է ադրբեջանական մեդիան, այլ հստակ և անշեղ հայաֆոբիան, որը արդեն մի քանի տասնամյակ է, ինչ տալիս է իր դառը պտուղները։ Ադրբեջանական հանրությունը՝ մանկապարտեզից մինչև կրթության և դաստիարակության տարբեր օղակներ, կերակրվում է Հայաստանի և հայի դեմ անչափելի ատելությամբ, որն արտահայտվում  է ի դեմս ռամիլսաֆարովական և քամիլզեյնալիական հակամարդկային դրսևորումների և հանրության լայն շերտերում դրա հերոսացման և պաշտամունքի։
Ադրբեջանական լրատվական դաշտը համառորեն լռում է 1988 թ․ Սումգայիթի, 1990 թ․ Բաքվի, 1992 թ․ Մարաղայի և այլ հայկական ու հայաբնակ վայրերում Ադրբեջանի իրականացրած  ջարդերի ու վայրագությունների, Ջուղայի հայկական գերեզմանատան և հայկական հոգևոր-ազգային ժառանգության ամբողջական ոչնչացման և դրանց՝ մարդկության դեմ հանցավոր ակտ լինելու մասին և փառաբանում է Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի շենքի քանդումը, իբրև «հանցագործությունների» պլանավորման վայր, մինչդեռ քանդման
և պարսավանքի են ենթակա ադրբեջանական բոլոր պետական գերատեսչությունների շենքերը, որոնցում տարբեր ժամանակներում պլանավորվել են հայության դեմ բոլոր պատերազմական հանցանքները։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը պահանջում է միջազգային դերակատարներին գործուն քայլեր կատարել ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած հակահայկական քարոզչության և Հայաստանի ու հայության դեմ ատելության ու թշնամանքի խոսքի քննության և դատապարտման ուղղությամբ»։

YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. The Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union has referred to Toivo Klaar’s statement, the European Union Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, regarding his condemnation of threats made against Armenia by Azerbaijani media.
The statement issued by the Union reads as follows:
"Toivo Klaar, the representative of the European Union Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, has deemed the threats against Armenia in the Azerbaijani media unacceptable. State-ordered anti-Armenian speech and threats of blackmail by the government-controlled media in that country, which is a leader in the matter of restricting freedom of speech and expression, are unfortunately not new occurrences.
The Azerbaijani media consistently "echoes" the baseless demands of the Azerbaijani leadership, amplifying threatening rhetoric and providing a distorted "legal-historical" justification. In this way, on the one hand, Azerbaijan artificially obstructs the process of regional settlement, and on the other hand, shifts the 'blame' for this obstruction onto Armenia." This is one of the indicators of Azerbaijani destructiveness, but not the last one, on which we consider it necessary to draw the attention of Toivo Klaar.
It is not only threats that are generated by the Azerbaijani media, but also the clear and unwavering Armenophobia, which has been bearing its bitter fruits for several decades. Azerbaijani society, from kindergarten to various levels of education and upbringing, is indoctrinated with immeasurable hatred against Armenia and Armenians, as evidenced by the glorification and worship of individuals like Ramil Safarov and Kamil Zeynalli, who have committed anti-human acts, in the public.
The Azerbaijani media is stubbornly silent about the massacres and atrocities committed by Azerbaijan in Sumgait in 1988, Baku in 1990, Maragha in 1992, and other Armenian and Armenian-populated places, the complete destruction of the Jugha Armenian cemetery and Armenian spiritual-national heritage. These acts are deemed criminal against humanity. Instead, the media glorifies the demolition of the Nagorno-Karabakh National Assembly building as a place for planning "crimes".
While the buildings of all Azerbaijani state departments, where war crimes against Armenians were planned at different times should be demolished and condemned.
The Gardman-Shirvan-Nakhchivan Pan-Armenian Union demands that delegates take active steps in investigating and condemning the anti-Armenian propaganda spread by the Azerbaijani media, as well as the speeches of hatred and enmity against Armenia and Armenians.