Իսրայելը շարունակում է նախապատրաստվել Ռաֆահ քաղաքում գործողությանը. Նեթանյահու
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը շարունակում է նախապատրաստվել Գազայի հատվածի Ռաֆահ հարավային քաղաքում լայնածավալ ցամաքային գործողության անցկացմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի մոտ պահվող պատանդների հարազատների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք գրավել ենք Գազայի հատվածի հյուսիսը և Խան Յունիսը. մենք վտանգազերծել ենք Գազայի հատվածը և պատրաստվում ենք մտնել Ռաֆահ», - Իսրայելի վարչապետի խոսքերն է մեջբերում նրա մամուլի ծառայությունը:
Վարչապետը ցամաքային գործողությանը նախապատրաստվելը պատճառաբանել է այն բանով, որ, նրա կարծիքով, «միայն մեր կողմից գործադրվող ռազմական ճնշումը շարունակելու դեպքում կկարողանանք վերադարձնել պատանդներին»։
Միացյալ Նահանգները նախազգուշացրել է, որ Ռաֆահում ցամաքային գործողության դեպքում Իսրայելին կսպառնա մեկուսացում միջազգային ասպարեզում և գործընկերների հետ կապերի վատթարացում։ ԱՄՆ ղեկավարությունը բազմիցս շեշտել է, որ Իսրայելը պետք է ապահովի Ռաֆահում ապաստանած 1,4 միլիոն պաղեստինցիների անվտանգությունը։
ՀԱՄԱՍ-ը հոկտեմբերի 7-ին հարձակվել էր Իսրայելի վրա, որի հետևանքով 1200 մարդ էր զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Ի պատասխան այս հարձակման՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել Գազայի հատվածում, որտեղ զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, մոտենում է 32 500-ի։ Նոյեմբերին մեկշաբաթյա հրադադարի ընթացքում Իսրայելը վերադարձրել է գերիներից 123-ին։

Израиль продолжает подготовку к операции в Рафахе: Биньямин Нетаньяху
Израиль продолжает подготовку к масштабной наземной операции в городе Рафах на юге сектора Газа. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявил на встрече с родственниками заложников, удерживаемых ХАМАС.
«Мы завоевали север сектора Газа и Хан-Юнис; мы обезопасили сектор и готовимся войти в Рафах», - цитирует премьер-министра Израиля его пресс-служба.
Премьер-министр обосновал подготовку наземной операции следующим образом: «только при продолжении оказываемого нами военного давления мы сможем вернуть заложников».
США предупредили, что в случае проведения наземной операции в Рафахе Израилю грозит изоляция на международной арене и ухудшение отношений с партнерами. Руководство США неоднократно подчеркивало, что Израиль должен обеспечить безопасность 1,4 миллиона палестинцев, нашедших убежище в Рафахе.
ХАМАС напал на Израиль 7 октября 2023 года, в результате чего 1200 человек были убиты и около 250 человек взяты в плен. В ответ на эту атаку Израиль развернул военные действия в секторе Газа, где число жертв, по данным местных властей, приближается к 32 500. Во время двухнедельного прекращения огня в ноябре Израиль вернул 123 заложников.