Visa-ի, Deloitte-ի, Moven-ի, Global Fintech Institute-ի, Սինգապուրի համալսարանի, Just Better ընկերության թվային առաջնորդները՝ DDF24-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում ապրիլի 3-ին կայանալիք Doing Digital Forum 2024-ը ֆինթեքի ու բիզնեսի թվայնացման ընձեռած հնարավորություններն ուսումնասիրելու և դրանց ընդառաջ գնալու լավագույն հարթակն է: Ֆորումի օրակարգը հագեցած է լինելու գաղափարակիր ելույթներով և պանելային քննարկումներով, որին մասնակցում են ֆինանսական տեխնոլոգիաների, բանկային ոլորտի,  հանրային տիրույթի  ու բիզնես աշխարհի մտքի առաջատարները:
Doing Digital Forum-ի հիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանի ելույթով կմեկնարկի միջոցառումը, որի ժամանակ նա կներկայացնի թվային հնարավորություններին ընդառաջ գնալու կարևորությունը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը կկիսվի երկրի թվային ապագայի վերաբերյալ ԿԲ տեսլականով:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես կգա նաև Ամերիաբանկի Տաղանդների և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանը։ Ամերիաբանկը DDF24-ի ֆինթեք գործընկերն է:
Տվյալների վրա հիմնված մարդակենտրոն հանրային ծառայությունների մատուցումից մինչև Հայաստանում կրիպտո կարգավորումներ և Հայաստանի վճարային ենթակառուցվածքի հզորացմանն առնչվող թեմաները կքննարկվեն այնպիսի բանախոսների կողմից, ինչպիսիք են Հարմիկ Ազարյանը (ISAA), Արմեն Նուրբեկյանը (ԿԲ) և Հովհաննես Խաչատրյանը (ԿԲ, ArCa):
Աշխարհահռչակ ֆուտուրիստ և Moven-ի հիմնադիր Բրեթ Քինգը ֆորումի գլխավոր խոսնակն է, ով կներկայացնի, թե ինչպես պետք է տնտեսությունները, բանկերն ու բիզնեսները հարմարվեն թվային ապագային:
Պանելային քննարկումների ձևաչափով, որոնք վարում են Արմեն Հարությունյանը (Global Fintech Institute, Սինգապուրի հասարակական գիտությունների համալսարան) և Բրեթ Քինգը, անդրադարձ կկատարվի այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են ֆինանսների ապագան և թվային տնտեսությունը՝ տեղական ու միջազգային առաջատար ընկերությունների փորձագետների մասնակցությամբ:
Մտքի առաջատարների՝ Մուհամեդ Բարդաստանիի (Վիզա), Դիրք Օլմայերի (Just Better, People Growth Organization), Դավիթ Հովհաննիսյանի (Ամերիաբանկ), Ռասմուս Նիելսենի (Deloitte) գաղափարակիր ելույթները կընդգծեն թվային փոխակերպումների գործընթացի կարևորագույն ասպեկտները:
Doing Digital Forum-ը կամփոփի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության թվային փոխակերպման գծով նախարարի խորհրդական Վրեժ Իսանյանսը՝ ներկայացնելով թվային փոխակերպման միջոցով Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեսլականը: Ամբողջական օրակարգը՝ DDF պաշտոնական կայքում:
Ֆորումը նպատակ ունի Հայաստանը դիրքավորել որպես թվային փոխակերպման ու տեխնոլոգիաների հաբ՝ նպաստելով երկրի մրցունակության բարձրացմանը: Doing Digital Forum-ը բոլոր նրանց համար է, ովքեր հետաքրքրված են թվային փոխակերպմամբ, դրա ներդրմամբ ու թվային տնտեսության զարգացմամբ:
DDF24-ը կհյուրընկալի ավելի քան 20 խոսնակի աշխարհի տարբեր անկյուններից, ովքեր ներկայացնում են ՀՀ կառավարությունը, Կենտրոնական բանկն ու  Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալությունը, Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Visa, Deloitte, ICDT Global, Visa, Moven, Just Better, People Growth Organization, SPRING PR, Ameriabank, ArCa, Ucom, Balchug Capital, Apricot Capital, Fastex, Ucraft և Hoory ընկերությունները։
Ֆորումի կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է: Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ միջազգային Visa ընկերությունը ֆորումի ինովացիոն գործընկերն է, հայկական Apricot Capital-ը՝ ներդրումային գործընկերը, Fastex-ը՝ բլոկչեյն գործընկերը։ DDF24-ի տեխնոլոգիական գործընկերը Ucraft-ն է, ԱԲ գործընկերը՝ Hoory-ն։ ArCa-ն ֆորումի ազգային գործընկերն է։ DDF24-ի հյուրընկալության ոլորտի գործընկերն է «Երեմյան Փրոջեքթս»-ն՝ իր Լիվինգսթոն ռեստորանով: Գործընկերների շարքում է նաև Seven Visions Hotels-ը:
«Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով անդրանիկ Doing Digital Forum-ը գրանցեց աննախադեպհաջողություն, որի գլխավոր խոսնակը թվային փոխակերպման և ֆինթեքի հանրահայտ միջազգային փորձագետՔրիս Սքիներն էր: DDF23-ը հյուրընկալեց տեղական ու միջազգային ավելի քան 20 խոսնակի, այդ թվում՝ ՀՀկառավարությունից ու Կենտրոնական բանկից և տասից ավելի երկրից, ավելի քան 1000 մասնակցի Հայաստանիցև յոթից ավելի երկրից։

Цифровые лидеры компаний Visa, Deloitte, Moven, Global Fintech Institute, Сингапурского университета и Just Better в DDF
Форум Doing Digital 2024, который пройдет 3 апреля в Ереване, станет лучшей платформой для изучения возможностей, предлагаемых финтех-технологиями и цифровизацией бизнеса, и дальнейшего их использования. Повестка дня форума будет насыщена выступлениями, заставляющими задуматься и панельными дискуссиями с участием лидеров из мира финансовых технологий, банковского дела, общественного достояния и бизнеса.
Форум начнется с выступления Татевик Симонян, основательницы Doing Digital Forum, которая расскажет о значении использования цифровых возможностей.
Мартын Галстян, председатель Центрального банка Армении, поделится видением ЦБ цифрового будущего страны.
Со вступительной речью на мероприятии также выступит директор по талантам и услугам Америабанка Армине Казарян. Америабанк является финтех-партнером DDF24.
Спикеры Хармик Азарян (ISAA), Армен Нурбекян (Центральный банк) и Ованнес Хачатрян (Центральный банк, ArCa), обсудят темы, касающиеся предоставления государственных услуг, ориентированных на человека, на основе данных, до регулирования криптовалют в Армении и укрепления платежной инфраструктуры Армении.
Всемирно известный футуролог и основатель Move Бретт Кинг - ведущий спикет форума, он расскажет, как экономике, банкам и предприятиям следует адаптироваться к цифровому будущему.
В формате панельных дискуссий, проводимых Арменом Арутюняном (Глобальный финтех-институт, Сингапурский университет социальных наук) и Бреттом Кингом, будут затронуты такие темы, как будущее финансов и цифровая экономика, с участием экспертов ведущих местных и международных компаний.
В выступлениях лидеров мнений Мохаммеда Бардастани (Visa), Дирка Олмайера (Just Better, People Growth Organization), Дэвида Оганесяна (Ameriabank), Расмуса Нильсена (Deloitte) будут освещены наиболее важные аспекты процесса цифровой трансформации.
Итоги Doing Digital Forum подведет Вреж Исанян, советник министра по цифровым преобразованиям Министерства экономики РА, представив видение развития экономики Армении посредством цифровой трансформации.
Целью форума является позиционирование Армении как центра цифровой трансформации и технологий, способствующего повышению конкурентоспособности страны. Форум Doing Digital предназначен для всех, кто интересуется цифровой трансформацией, ее внедрением и развитием цифровой экономики.
На DDF24 выступят более 20 спикеров со всего мира, представляющих правительство Армении, Центральный банк и Агентство информационных систем Армении, сингапурский университет социальных наук, американский университет Армении, Visa, Deloitte, ICDT Global, Visa, Move, Just Better, People Growth Organization, SPRING PR, Америабанк, ArCa, Ucom, Balchug Capital, Apricot Capital, Fastex, Ucraft и Hoore.
Организатор форума - компания SPRING PR. Второй год подряд инновационным партнером форума является международная компания Visa, инвестиционным партнером - армянская компания «Apricot Capital», блокчейн-партнером - Fastex. Технологическим партнером DDF24 является Ucraft, партнером AB - Hoory. ArCa - национальный партнер форума. Партнером DDF24 в сфере гостеприимства является компания Yeremyan Projects с рестораном Livingston. В числе партнеров и  Seven Visions Hotels.