Ղազախստանի նախագահը Հայաստանին առաջարկել է ներդրումային համատեղ ծրագրեր իրականացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը Ղազախստանի համար շատ կարևոր ու վստահելի գործընկեր է Հարավային Կովկասում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը՝ Երևանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո։
«Մենք հատուկ հարգանքով ենք վերաբերվում Հայաստանի հինավուրց պատմությանը, հարուստ մշակույթին և ավանդույթներին։ Հայաստանը շատ կարևոր և վստահելի գործընկեր է Ղազախստանի համար Հարավային Կովկասում։ Մեր հարաբերությունները հիմնված են անքակտելի բարեկամության և փոխօժանդակության վրա։ Երկկողմ կապերի ակտիվացումը մեր համատեղ նպատակն է։ Մեր նպատակները և շահերը ռեգիոնալ և միջազգային խաղաղության ու անվտանգության տեսանկյունից համընկնում են։ Մենք հետաքրքրված ենք  Հայաստանի հետ համակողմանի գործընկերության հետագա զարգացմամբ, և դրա համար այսօրվա այցը ինձ համար հատուկ նշանակություն ունի»,- ասել է Ղազախստանի նախագահը։
Նա հավելեց, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններն ապացուցում են այն, որ երկկողմ շահագրգռվածություն կա  գործընկերությունն ամենաբարձր մակարդակում պահպանելու ուղղությամբ։
Տոկաևը նշել է, որ ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել են բազմաթիվ ակտուալ օրակարգային հարցեր, հասել կոնկրետ պայմանավորվածությունների։
«Հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը։ Վերջին 5 տարիների ընթացքում երկկողմ առևտրի ծավալն անշեղորեն աճում է, բայց ողջ ներուժը լիաթոք կերպով չի օգտագործվել։ Հենց այդ պատճառով մենք նպատակահարմար ենք համարում փոխանակումների տեմպերն ավելացնել, պետք է նոր ուղղություններ փնտրել, որոնք նոր իմպուլս կհաղորդեն առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը։ Մենք կոնկրետ միջոցներ պետք է ձեռնարկենք արտահանման և ներմուծման ապրանքների ցանկն ավելացնելու համար։ Դրա համար առավելագույնս էֆեկտիվ պետք է օգտագործվեն գոյություն ունեցող հնարավորությունները։ Ղազախստանը պատրաստ է Հայաստան արտահանման ծավալը հասցնել 350 միլիոն դոլարի»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ պետք է ակտիվացնել  հարաբերություններն արդյունաբերության, ֆինանսների, նորարարության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում։ «Ես Հայաստանին առաջարկել եմ իրականացնել մի շարք համատեղ ներդրումային ծրագրեր։ Սա, մասնավորապես, ակտուալ  է այսօրվա դժվարին աշխարհաքաղաքական իրավիճակում։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները միջկառավարական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում են»,- հավելել է Ղազախստանի նախագահը։
Տոկաևը նաև շեշտել է, որ հարկավոր է ակտիվացնել նաև երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև շփումները, ինչը թույլ կտա բարելավել ներդրումային հարաբերությունները։

President of Kazakhstan proposes joint investment projects to Armenia
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Armenia is an essential and dependable partner for Kazakhstan in the South Caucasus region. This statement was made by President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan following his meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan of the Republic of Armenia in Yerevan.
"We hold profound reverence for Armenia's ancient history, rich culture, and traditions. Armenia is an essential and dependable partner for Kazakhstan in the South Caucasus region. Our relations are founded on an enduring friendship and mutual support.  Our shared objective is to enhance bilateral relations. Our aims and interests align in promoting regional and international peace and security.  We are keen on advancing our comprehensive partnership with Armenia, and hence, today's visit holds special significance for me," stated the President of Kazakhstan.
He emphasized that the discussions with Prime Minister Nikol Pashinyan of the Republic of Armenia underscored a mutual commitment to maintaining the partnership at the highest level.
Tokayev noted that they discussed various current agenda issues with the Prime Minister of the Republic of Armenia and reached concrete agreements.
"We paid special attention to expanding cooperation in trade-economic, and investment spheres. Over the last 5 years, bilateral trade volume has steadily increased, but the full potential has not been fully used.  Therefore, we believe it is necessary to accelerate exchanges and explore new directions to boost trade turnover.  Concrete measures must be taken to expand the list of export and import goods, making the most efficient use of existing opportunities. Kazakhstan is prepared to increase exports to Armenia to $350 million," he stated.
He emphasized the need to activate relations in industry, finance, innovation, tourism, agriculture, and other sectors. "I proposed to Armenia to undertake several joint investment projects, especially pertinent in today's challenging geopolitical environment. The focus of the intergovernmental commission is directed towards advancing efforts in this direction," added the President of Kazakhstan.
Tokayev also emphasized that it is necessary to activate contacts between the business circles of the two countries, which will allow improving investment relations.