Գերմանիան զսպվածության կոչ է արել Իրանին և Իսրայելին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձավոր Արևելքում մեծ հակամարտության առաջացման սպառնալիքը կանխելու նպատակով Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը Իրանին և Իսրայելին «առավելագույն զսպվածություն» դրսևորելու կոչ է արել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Լարվածության նոր փուլը ոչ մեկին օգուտ չի բերի: Դա վերաբերում է Իսրայելի անվտանգությանը, ՀԱՄԱՍ-ի պատանդառած հարյուրավոր իսրայելցին, Գազայի բնակիչներին, Իրանում շատ մարդկանց, որոնք իրենք են տառապում ռեժիմից», ինչպես նաև Իսրայելի ժողովրդին»։ Իսրայելը կարծում է, որ Իրանի ղեկավարության գործողությունները սպառնում են «ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը»,- հայտարարել է Բերբոքը իտալական Կապրի կղզում G7-ի խմբի հանդիպումից առաջ:
Ապրիլի 14-ի երեկոյան Իրանն առաջին անգամ իր տարածքից գրոհ ձեռնարկեց Իսրայելի վրա։ Իսրայելական կողմի հաղորդմամբ՝ Իրանի արձակած գրեթե բոլոր անօդաչու թռչող սարքերը և հրթիռները խոցվել են: Ընդ որում՝ մեծամասնությունը Իսրայելի սահմաններից դուրս: Գրոհի խափանմանը մասնակցել են նաև ամերիկացի և բրիտանացի օդաչուները, որոնց համար իր օդային տարածքը բացել էր Հորդանանը:

Берлин призвал Иран и Израиль к максимальной сдержанности
Министр иностранных дел ФРГ Анналена Бербок призвала Иран и Израиль проявить "максимальную сдержанность" в связи с угрозой возникновения крупного конфликта на Ближнем Востоке.
"Новый виток эскалации не принесет никому пользы", - как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, отметила Бербок 17 апреля. Это касается безопасности Израиля, сотен израильских заложников, удерживаемых ХАМАС, жителей Газы, "многих людей в Иране, которые сами страдают от режима", а также народа Израиля, отметила Бербок перед встречей Группы семи (G7) крупнейших промышленно развитых стран на итальянском острове Капри.
До встречи на Капри Баербок находилась в Израиле на переговорах по урегулированию кризиса. Вместе с главой МИД Великобритании  Дэвидом Кэмероном она провела встречи с премьер-министром страны Биньямином Нетаньяху и президентом Ицхаком Херцогом.
Глава правительства поблагодарил западные страны за поддержку Израиля при отражении атаки Ирана, но заявил о независимости Израиля в принятии решении. У наших друзей, подчеркнул  Нетаньяху во время последующего заседания военного кабинета, "есть всевозможные предложения и советы". "Я ценю это, но хочу дать понять, что мы будем принимать собственные решения. Государство Израиль сделает все необходимое для своей защиты", - приводит слова политика агентство dpa.