Իրանում անցկացվում է խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանում մեկնարկել է խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որի ընթացքում խորհրդարանում մնացած 45 տեղի համար պայքարում է 90 թեկնածու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Ընտրություններն անցկացվում են 22 ընտրատարածքներում, որտեղ թեկնածուներին չէր հաջողվել մեծամասնություն ստանալ մարտի 1-ին կայացած ընտրությունների առաջին փուլում։
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին ընտրատեղամասերի բացելուն պես քվեարկել է՝ հայտարարելով, որ ընտրությունների երկրորդ փուլը նույնքան կարևոր է, որքան առաջինը, և ընտրություն կատարելը բոլոր իրանցիների «ազգային պարտքն է»։
Ընտրությունների երկրորդ փուլն անցկացվում է 15 նահանգներում, այդ թվում՝ Թեհրանում, որտեղ պայքարում է 32 թեկնածու։
Մարտի 1-ին ընտրությունների ժամանակ Իրանի խորհրդարանի 290 տեղի համար պայքարել է ավելի քան 15 000 թեկնածու։

YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. The run-off parliamentary elections kicked off in Iran on Friday morning. A total of 90 candidates are running for the 45 remaining seats in the Iranian Parliament, Tasnim news agency reports.
The run-off elections are held in 22 constituencies where the candidates had failed to receive an absolute majority (more than 50%) of votes during the first round held on March 1.
Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei cast his ballot as soon as the voting began, saying that voting is the “national duty” of anybody willing to contribute to the country’s progress and underlining that there is no difference between the main stage of the elections and the run-off polls, as they are equally important.
The run-off elections are held with electronic voting machines in 22 districts across 15 provinces, including in Tehran, where 32 candidates run against each other.
The parliamentary elections were held on Friday, March 1, 2024 with more than 15,000 candidates competing for 290 seats in the Iranian parliament.