Նալբանդյանի համոզմամբ` Ֆրանսիայի քայլն օժանդակություն կստանա Եվրոպայի և աշխարհի երկրների կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը մեխանիզմ է կանխարգելու մարդկության դեմ հանցագործությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով FrancePress-ը, նման հայտարարությամբ Լատվիայում հունվարի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այդ կարեւոր քայլը Ֆրանսիայի կողմից ոչ միայն ողջունելի է, այլեւ պետք է օժանդակություն ստանա Եվրոպայի եւ ամբողջ աշխարհի երկրների կողմից»,- հայտարարել է Նալբանդյանը` ընդգծելով, որ առաջին հերթին հարկավոր է Թուրքիայի հետ ընդհանուր պատմության այդ էջը թերթել, բայց ոչ թե ժխտման ճանապարհով, այլ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ:
«Մենք իսկապես հուսով ենք, որ կգա այն օրը, երբ Թուրքիան ինքը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշել է նա: Իր հերթին Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսը նշել է, որ Հայաստանի եւ Լատվիայի ծանր պատմության մեջ նմանություններ կան եւ «տվյալ հարցում մենք հասկանում ենք հայ ազգի ցավը»: «Եթե նույնիսկ դա շատ դժվար է, ամենից լավը ակադեմիական մակարդակով ընդհանուր անցյալի քննարկում կազմակերպելն է, այլ ոչ թե հարցը քաղաքականացնելը»,- ավելացրել է նա: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 25-ին եւ 26-ին գտնվելու է  Լատվիայում եւ Լիտվայում:

По убеждению Налбандяна, шаг со стороны Франции может поддерживаться другими странами в Европе и по всему миру
По убеждению Налбандяна, шаг со стороны Франции может поддерживаться другими
странами в Европе и по всему миру
Законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян является важным механизмом для предотвращения новых преступлений против человечества. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Франспресс, с подобным заявлением на пресс-конференции в Латвии 25 января вуступил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Этот важный шаг со стороны Франции может не только приветствоваться, но и поддерживаться другими странами в Европе и по всему миру», - отметил Налбандян, добавив, что первое, что необходимо сделать – это перевернуть страницу в общей истории с Турцией, но не через отрицание, а признание Геноцида армян.
«Мы действительно надеемся, что наступит день, когда Турция сама признает Геноцид армян»,- отметил он.
В свою очередь Министр иностранных дел Латвии Эдгарс Ринкевичс отметил, что в  тяжелой истории Армении и Латвии есть сходства и «в определенном вопросе мы понимаем боль армянского народа». «Даже если это очень трудно, лучше всего устроить обсуждение общего прошлого на академическом уровне, но не политизировать вопрос»,- добавил он.
Напомним, что министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян посетит Латвию и Литву с  25 по 26 января.