Նալբանդյանի համոզմամբ` Ֆրանսիայի քայլն օժանդակություն կստանա Եվրոպայի և աշխարհի երկրների կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը մեխանիզմ է կանխարգելու մարդկության դեմ հանցագործությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով FrancePress-ը, նման հայտարարությամբ Լատվիայում հունվարի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այդ կարեւոր քայլը Ֆրանսիայի կողմից ոչ միայն ողջունելի է, այլեւ պետք է օժանդակություն ստանա Եվրոպայի եւ ամբողջ աշխարհի երկրների կողմից»,- հայտարարել է Նալբանդյանը` ընդգծելով, որ առաջին հերթին հարկավոր է Թուրքիայի հետ ընդհանուր պատմության այդ էջը թերթել, բայց ոչ թե ժխտման ճանապարհով, այլ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ:
«Մենք իսկապես հուսով ենք, որ կգա այն օրը, երբ Թուրքիան ինքը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշել է նա: Իր հերթին Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսը նշել է, որ Հայաստանի եւ Լատվիայի ծանր պատմության մեջ նմանություններ կան եւ «տվյալ հարցում մենք հասկանում ենք հայ ազգի ցավը»: «Եթե նույնիսկ դա շատ դժվար է, ամենից լավը ակադեմիական մակարդակով ընդհանուր անցյալի քննարկում կազմակերպելն է, այլ ոչ թե հարցը քաղաքականացնելը»,- ավելացրել է նա: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 25-ին եւ 26-ին գտնվելու է  Լատվիայում եւ Լիտվայում:

The French step to be supported by Europe and countries all over the world: Foreign Minister of Armenia
The French step to be supported by Europe and countries all over the world: Foreign
Minister of Armenia
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS: The Armenian Bill passed by the French Senate is a mechanism for promoting crimes against humanity, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandyan told a January 25 press conference in Latvia, Armenpress reports citing FrancePress.
"That important step by France is not only laudable, but will also get support from Europe and countries all over the world," Mr. Nalbandyan stated, stressing that first of all it is necessary to turn that common page with Turkey, and not by means of denial, but by recognition of the Armenian Genocide.
"We truly hope that a day will come when Turkey will recognize the Armenian Genocide," he said. For his part, Foreign Minister of Latvia Edgars Rinkevich said there are similarities between the difficult histories of Armenia and Latvia and they "understand the grief of the Armenian nation in the given issue".
"If even it is very difficult, it is better to organize discussion of the common past than to politicize the issue," he added.
To remind, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandyan is in Latvia and Lithuania January 25 and 26.