Ադրբեջանը գազ ստանալու խնդրանքով դիմել է «Գազպրոմ»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը  դիմել է «Գազպրոմ» ընկերությանն՝ Ադրբեջան գազ մատակարարելու խնդրանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը: Նա հայտնել է, որ Ադրբեջանին գազ մատակարարելու գործընթացը կարող է սկսվել արդեն այս տարի, իսկ ծավալները կարող են հասնել տարեկան մինչև մի քանի միլիարդ խորանարդ մետրի: «Մեր ադրբեջանցի գործընկերները դիմել են մեզ ամենասեղմ ժամկետներում սկսել ռուսական   գազի մատակարարումը Ադրբեջան»,- հայտարարել է Միլերը:
Միևնույն ժամանակ, Միլերը հիշեցրել է, որ մինչև այս տարվա վերջ ուժի մեջ է Ռուսաստան ադրբեջանական գազի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագիրը, սակայն այս պահին Ադրբեջանը ՌԴ-ին գազ չի մատակարարում: Միլերը հայտնել է, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանից գազ չի ստանում դեռևս անցյալ տարվա կեսերից:
«Գազպրոմ»-ը և ադրբեջանական պետական նավթային ընկերությունը 2009թ. ստորագրել են ադրբեջանական գազի առք ու վաճառքի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Ադրբեջանական գազի մատակարարումը ՌԴ սկսվել է 2010թ.: 2013թ. ՌԴ-ին մատակարարվող ադրբեջանական գազի ծավալները կազմել են տարեկան 1.4 միլիարդ խորանարդ մետր, 2014թ. նվազել են մինչև 0.21 միլիարդ խորանարդ մետր: 2015թ. Ադրբեջանը ՌԴ-ին գազ չի մատակարարել:

Миллер: Азербайджан попросил "Газпром" возобновить поставки газа
Азербайджан попросил "Газпром" начать поставки газа; они могут начаться уже в этом году и составить несколько миллиардов кубометров в го.  Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на Риа Новости, об этом сообщил глава "Газпрома" Алексей Миллер на пресс-конференции в пятницу.
"Наши азербайджанские коллеги обратились к нам с просьбой в самое ближайшее время начать поставки российского газа в Азербайджан", — сказал Миллер.
Миллер также напомнил, что до конца этого года действует контракт на поставку азербайджанского газа в Россию, однако поставки по нему уже не идут. "В текущий период времени поставки не осуществляются. Их уже нету с середины прошлого года", — отметил глава холдинга.
"Газпром" и Государственная нефтяная компания Азербайджана (ГНКАР) подписали договор купли-продажи азербайджанского газа в 2009 году. Поставки по контракту начались в 2010 году. В 2012 году было подписано дополнение к контракту.
В 2013 году объем поставок из Азербайджана в Россию составил 1,4 миллиарда кубометров, в 2014 году снизился до 0,21 миллиарда кубометров. В 2015 году поставки не осуществлялись.