ՀՀ զինված ուժերը պատրաստ են ընդունել ցանկացած մարտահրավեր. Արա Նազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը մշտապես գտնվում են կատարելագործման գործընթացում ոչ միայն սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման, այլ նաև ինստիտուցիոնալ առումով: Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրված «ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագրի քննարկման ժամանակ եզրափակիչ ելույթում այս մասին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը: «Ներկայումս իրականացվում է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման երկրորդ փուլը, որտեղ ներկայիս հստակ սպառալիքներն են բացահայտված, մշակված են դրանց դեմ ուղղված միջոցառումները, զորային կառույցի մշակման, կատարելագործման, կարգապահական հարցերի հետ կապված նոր մարտահրավերներին համահունչ  միջոցառումներ ենք իրականացնում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնեց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ այս ամենն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղություն և հավասարակշռություն ապահովելուն: Արա Նազարյանի խոսքով՝ հայ ժողովուրդն իր էությամբ խաղաղասեր է և երբեք պատերազմ չի ցանկացել: «Սակայն մենք ունենք զինված ուժեր, որոնք պատրաստ են ընդունել ցանկացած մարտահրավեր: Եվ այս առումով մենք չունենք այլ ընտրություն, քան մեր զինված ուժերի միջոցով զսպման մեխանիզմ հանդիսանալը և տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելը»,- եզրափակեց փոխնախարարը:

Вооруженные Силы Армении готовы противостоять любым вызовам: замминистра обороны Армении
Вооруженные Силы Армении всегда находятся в процессе совершенствования не только в плане приобретения вооружения и военной техники, но и в институциональном плане. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе обсуждения подписанного в Ереване 26 июня 2015 г. соглашения между правительствами Республики Армении и Российской Федерации «О предоставлении правительству Республики Армении государственного экспортного кредита» сказал заместитель министра обороны Армении Ара Назарян.
«Сейчас реализуется второй этап пересмотра оборонной стратегии, обнаружены текущие четкие угрозы, разработаны мероприятия против них, реализуется соответствующие новым вызовам мероприятия по разработке, совершенствованию воинской структуры», - сказал замминистра.
Он подчеркнул, что все это направлено на обеспечение мира и баланса в регионе. По словам Назаряна, армянский народ по своей сущности является миролюбивым и не желает войны.
«Однако у нас есть Вооруженные силы, которые готовы противостоять любым вызовам. В этом плане у нас нет иной альтернативы, чем использование наших ВС в качестве механизма по сдерживанию и обеспечения мира в регионе», - заключил замминистра.