Վերջին 48 ժամվա ընթացքում Սիցիլիական ծովածոցում 4.5 հազար ներգաղթյալ է փրկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրեթե 4.5 հազար անօրինական ներգաղթյալ է փրկվել վերջին 48 ժամվա ընթացքում Սիցիլիական ծովածոցում, որը բաժանում է Իտալիան լիբիական ափերից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալույթունը, նման տեղեկություններ է հայտնել իտալական Sky TG-24 լրատվական ալիքը` ելնելով ափային պահպանության ծառայության տվյալներից:
Իտալիան շարունակում է ամեն օր ընդունել ծովային ուղիներով ժամանող ներգաղթյալների: Ի տարբերություն սիրիացիների, ովքեր փախչում են այսպես կոչված «բալկանական միջանցքով», որն անցնում է Հունգարիայի տարածքով դեպի Հյուսիսային Եվրոպայի երկրներ, Իտալիա են ժամանում հիմնականում աֆրիկական ամենաաղքատ երկրներից:
Նրանք բոլորը ուղեւորվում են Լիբիայից եւ վճարում են հազար դոլարից ոչ պակաս: Ներգաղթյալներին փրկելու գործողություններին մասնակցում են ինչպես ափային պահպանության նավակները, այնպես էլ եվրոպական «Տրիտոն» առաքելության նավերը եւ Միջազգային Կարմիր խաչի նավը:
Միգրացիայի հարցով միջազգային կազմակերպության վերջին տվյալներով Միջերկրական ծովով դեպի եվրոպական ափեր վտանգավոր ճանապարհորդության հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել է գրեթե 3 հազարի:

За последние 48 часов в Сицилийском проливе спасены 4,5 тысячи нелегальных мигрантов
Почти 4,5 тыс. нелегальных мигрантов спасены за последние 48 часов в Сицилийском проливе, отделяющем Италию от ливийских берегов. Такие данные привела служба береговой охраны, сообщил итальянский новостной канал Sky TG-24.
Италия продолжает каждый день принимать прибывающих по морю мигрантов. В отличие сирийцев, бегущих по так называемому "балканскому маршруту", который проходит по территории Венгрии в страны Северной Европы, в Италию прибывают в основном выходцы из беднейших африканских стран. Все они отправляются из Ливии и платят за переправку не менее тысячи долларов. В операциях по спасению нелегалов участвуют как катера итальянской службы береговой охраны, так и корабли европейской миссии "Тритон", а также судно Международного Красного креста.
По последним данным Международной организации по миграции (МОМ), число погибших в Средиземноморье при опасном путешествии к европейским берегам с начала этого года достигло почти 3 тыс. человек.