Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը հակամարտությունը նոր փուլ կտեղափոխի. Մարգարով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը չի կարող վերջնական լուծում լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այլ ընդամենը խնդիրը նոր փուլ կտեղափոխի: Մայիսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը: «Դա կլինի մի փուլ, որտեղ Ադրբեջանը ինչ-որ իմաստով կստանա այն մոտեցումը, որը միշտ ցանկացել է: Այսինքն, Ադրբեջանը դա կհամարի բանակցային գործընթացի ավարտ, քանի որ կարգավիճակը հայաստանյան կողմից որոշվել է, և իրենց խնդիրն է լինելու՝ ինչպես գործել նման պայմաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մարգարովը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Հայաստանի կողմից ԼՂ անկախության ճանաչման պարագայում Ադրբեջանի քայլերից մեկը կարող է լինել պատերազմի վերսկսումը:
Նրա խոսքով՝ շփման գծում կրակի ինտենսիվությունը շարունակվելու է, իսկ բանակցային գործընթացը ժամանակավորապես դադարելու է: «Խոսքը գնալու է նրա մասին, թե որքանով այլ արտաքին դերակատարները կարող են կարգի հրավիրել Ադրբեջանին և կողմերին բանակցային սեղան վերադարձնել և ինչպիսին է լինելու այդ բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների մասնակցությունը»,- ասաց քաղաքագետը:
ՀՀ կառավարության քննարկմանն է ներկայացվել Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի՝ օրենս­­դրական նա­խա­­ձեռ­­նու­թյան կար­գով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մա­սին» ՀՀ օրեն­քի նախագիծըՆախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 5-ի նիստի օրակարգում: Նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության մեջ մասնավորապես նշված է. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորում է Հայաստանի և Արցախի միջև քննար­կում­ների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաև արտաքին գործոնները»: Միաժամանակ, ներկայացված օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովում քննարկելիս, հարակից զեկուցմամբ հան­դես կգա ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

Political scientist: Recognition of NKR independence by Armenia to create new stage in conflict
YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. Political scientist Alexander Margarov says Armenia’s recognition of Nagorno Karabakh (Artsakh) independence is not the final solution of Nagorno Karabakh conflict, but rather the conflict will move to a new stage. With this Azerbaijan will consider it as the end of the negotiation process since the situation has changed by the Armenian side, and Azerbaijanis should decide how to act in this circumstances.
Margarov says in case of the recognition of Nagorno Karabakh independence by Armenia one of the steps taken by Azerbaijan will be the restart of war.
Margarov believes the intensification of the shooting will continue, and the negotiation process will be temporarily stopped.
A draft law on the recognition of Artsakh Republic was presented to the National Assembly’s discussion by MPs Zaruhi Postanjyan and Hrant Bagratyan. The draft law is included in National Assembly’s May 5 daily agenda. The Government of Armenia made concluding remarks on this draft law which says: “The adoption of the draft law presented to the Armenian Government is agreed based on the discussion results between Armenia and Artsakh taking into account the future developments and the external factors”. At the same time, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan will present supplementary report during the discussion of the draft law at the National Assembly.