Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը հակամարտությունը նոր փուլ կտեղափոխի. Մարգարով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը չի կարող վերջնական լուծում լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այլ ընդամենը խնդիրը նոր փուլ կտեղափոխի: Մայիսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը: «Դա կլինի մի փուլ, որտեղ Ադրբեջանը ինչ-որ իմաստով կստանա այն մոտեցումը, որը միշտ ցանկացել է: Այսինքն, Ադրբեջանը դա կհամարի բանակցային գործընթացի ավարտ, քանի որ կարգավիճակը հայաստանյան կողմից որոշվել է, և իրենց խնդիրն է լինելու՝ ինչպես գործել նման պայմաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մարգարովը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Հայաստանի կողմից ԼՂ անկախության ճանաչման պարագայում Ադրբեջանի քայլերից մեկը կարող է լինել պատերազմի վերսկսումը:
Նրա խոսքով՝ շփման գծում կրակի ինտենսիվությունը շարունակվելու է, իսկ բանակցային գործընթացը ժամանակավորապես դադարելու է: «Խոսքը գնալու է նրա մասին, թե որքանով այլ արտաքին դերակատարները կարող են կարգի հրավիրել Ադրբեջանին և կողմերին բանակցային սեղան վերադարձնել և ինչպիսին է լինելու այդ բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների մասնակցությունը»,- ասաց քաղաքագետը:
ՀՀ կառավարության քննարկմանն է ներկայացվել Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի՝ օրենս­­դրական նա­խա­­ձեռ­­նու­թյան կար­գով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մա­սին» ՀՀ օրեն­քի նախագիծըՆախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 5-ի նիստի օրակարգում: Նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության մեջ մասնավորապես նշված է. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորում է Հայաստանի և Արցախի միջև քննար­կում­ների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաև արտաքին գործոնները»: Միաժամանակ, ներկայացված օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովում քննարկելիս, հարակից զեկուցմամբ հան­դես կգա ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

Признание независимости НКР со стороны Армении переведет конфликт в новый этап: Маркаров
Политолог Александр Маркаров считает, что признание независимости НКР со стороны Армении не является окончательным решением вопроса, это всего лишь переведет конфликт в новый этап. На встрече с журналистами 4-го мая   он сказал, что в подобном случае Азербайджан получит то, к чему давно стремился.
«Азербайджан посчитает это концом переговорного процесса, поскольку армянская сторона решила для себя спорный вопрос статуса НКР, и им остается решить, что они будут делать в создавшейся ситуации»,- сказал Александр Маркаров.
Как передает «Арменпресс» с его слов,  одним из вариантов является начало военных действий со стороны Азербайджана.
По его словам, интенсивность на линии соприкосновения сохранится, переговоры временно прекратятся. «Вопрос в том, насколько внешние игроки смогут обуздать Азербайджан и вернуть его за стол переговоров, а также, в каком формате будут участвовать в переговорах представители НКР»,- сказал Александр Маркаров.
Правительство Армении обсудит законопроект "О признании Республики Арцах", представленный депутатами Заруи Постанджян и Грантом Багратяном. Как передает«Арменпресс», обсуждение состоится на заседании правительства 5-го мая.
В заключении правительства о представленном законопроекте сказано: «Правительство Республики Армения обусловлавливает принятие законопроекта итогами консультаций между Арменией и Арцахом, с учетом дальнейших развитий и внешних факторов».
В то же время, во время обсуждения указанного законопроекта в Национальном Собрании с параллельным докладом выступит замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.