Facebook-ը եւ Microsoft-ը 6,6 հազար կմ երկարությամբ մալուխ կանցկացնեն Ատլանտյան օվկիանոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook եւ Microsoft ընկերությունները միավորել են ուժերն արտասովոր ծրագրի իրականացման նպատակով: Նրանք պլանավորում են Ատլանտյան օվկիանոսի հատակով անցկացնել  6,6 հազար կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ ինտերնետ-մալուխ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 26-ին հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը:
Հեռուստաընկերության տեղեկություններով՝ մալուխը  Վիրջինիայի ծովեզերքից կձգվի մինչեւ Իսպանիայի ափեր եւ թույլ կտա հասնել տվյալների հաղորդման՝ «վայրկյանում մինչեւ 160 տերաբայթ» արագության: Այսպիսով, դա կդառնա ամենամեծ հզորության մալուխն այս ուղեգծով արդեն գործողների համեմատությամբ, նշում Է հեռուստաընկերությունը:
Նրա տվյալներով՝ աշխատանքների սկիզբը նախատեսված Է ընթացիկ տարվա օգոստոսին, ծրագրի իրագործումը կտեւի մոտավորապես մեկ տարի: Որպես Facebook-ի եւ Microsoft-ի գործընկեր հանդես կգա Իսպանիայում խոշորագույն՝ Telefonica հեռահաղորդակցական ընկերությունը, իսկ ավելի ճիշտ՝ դրա դուստր ձեռնարկությունը՝ Telxius-ը:
CNN-ը հիշեցնում Է, որ Իսպանիան յուրատեսակ դարպասների դեր Է խաղում դեպի Ասիա եւ Աֆրիկա, որտեղ Համացանցից օգտվում Է շուրջ մեկ միլիարդ մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: Facebook и Microsoft хотят проложить в Атлантике кабель длиной 6,6 тыс. км
Компании Facebook и Microsoft объединили силы в целях реализации необычного проекта. Они планируют проложить на дне Атлантического океана интернет-кабель общей протяженностью 6,6 тысяч км, сообщила в четверг телекомпания CNN.
По ее сведениям, кабель будет проложен от побережья Вирджинии до берегов Испании и позволит добиться скорости передачи данных до "160 терабайт в секунду". Таким образом, это будет кабель самой высокой мощности по сравнению с уже действующими по данному маршруту, отмечает телекомпания,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно ее данным, начало работ намечено на август текущего года, реализация проекта займет примерно год. Партнером Facebook и Microsoft выступит крупнейшая в Испании телекоммуникационная компания Telefonica, а точнее - ее дочернее предприятие Telxius.
CNN напоминает, что Испания играет своего рода роль ворот в Азию и Африку, где интернетом пользуется около одного миллиарда человек.