Կոչ հայությանը. ամենամեծ դասը թշնամուն Արցախի օրեցօր զարգացմանն ու գեղեցկացմանը նպատելն է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեր սուրբ պարտքն է ուս ուսի տված վերացնել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի բոլոր հետևանքները: Թշնամին չի կարողանում համակերպվել օրեցօր զարգացող և գեղեցկացող Արցախի հետ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների և տեղական մարմինների 25-րդ համատեղ նիստին հայտարարեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը: «Ցավոք, ագրեսիայի հետևանքով ավերվել են բազմաթիվ տներ, շենքեր և հաստատություններ, բայց ոչ երբեք մեր հավատը, երազանքները և միասնականությունը: Որպես հայ, մենք կրկին մեր կամքը ցուցադրեցինք ամբողջ աշխարհին, որ մենք անպարտելի ենք, երբ միասին ենք: Այժմ մեր գործելու ժամանակն է: Մեր ասելով նկատի ունեմ ոչ միայն հիմնադրամին, այլ ողջ աշխարհասփյուռ հայությանը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Արա Վարդանյանը:
Որպես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն` նա հիշեցրեց, որ հիմադրամը եզակի հայկական բարեգործական կազմակերպություն է, որն ամեն տարի անցնում է բազմաբնույթ ստուգումներ դրամական հոսքերի ու իրականացված ծրագրերի որակի վերաբերյալ: «Այսօրվա մեր իրականության մեջ ոչ Հայաստանում, ոչ սփյուռքում չկա որևէ այլ կառույց, որն իր գործունեությունն իրականացնի նման թափանցիկ ոճով»,-հավելեց նա:
Ներկայացնելով իրականացվող և իրականացված ծրագրերից մի քանիսը` Արա Վարդանյանը մատնանշեց Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղու կառուցման կարևորությունը` հավելելով, որ ամեն ինչ արվում է մինչ այս տարվա վերջ ճանապարհն ամբողջությամբ շահագործելու համար: «Հիմնադրամը շարունակում է իր մշտական աջակցությունը Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ համայնքներին` իրականացնելով կենսական նշանակության ենթակառուցվածների և գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրեր: Այս ոլորտում մեծ ներդրում ունի Ֆրանսիայի մեր տեղական մարմինը, որն արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ իրականացնում է գյուղատնտեսոթւյան զարգացմանն ուղղված լայնածավալ ծրագրեր Տավուշի մարզում: Կուզեի առանձնացնել Արգենտինայի հայ համայնքի եւ Ավստրալիայի տեղական մարմինների կողմից իրականացվող ջերմոցների կառուցման ծրագիրը, որի շրջանակներում արդեն կառուցվել է շուրջ 45 ջերմոց Տավուշի մարզի Դիլիջան, Իջեւան, նոյեմբերյան, Բերդում: Այս ծրագրի իրականացումը թույլ է տալիս գյուղացու համար ստեղծել նոր կայուն եկամտի աղբյուր»,-տեղեկացրեց Վարդանյանը:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը խոսեց նաև համահայկական ջանքերով մի շարք կրթական հաստատությունների կառուցման մասին: «Ընդհանուր առմամբ 2015 թվականին հիմնադրամի տարբեր տեղական մարմինների ֆինանսավորմամբ ավարտին է հասցվել ավելի քան 30 նախաձեռնություն, իսկ 24 տարիների ընթացքում իրականացված ծրագրերի թիվն արդեն իսկ հատել է հազարի շեմը: Այս ամենը հնարավոր չէր լինի առանց մեր աշխարհասփյուռ հարյուր հազարավոր հայրենակիցների աջակցության, ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի բնակչությունների: Համոզված եմ, որ մեր ջանքերը համախմբելով կկարողանանք շարունակել մեր ազգանվեր աշխատանքը և աջակցել հայկական կարևորագույն խնդիրների արդյունավետ լուծմանը»,-շեշտեց Արա Վարդանյանը:

Continuous improvement and development of NKR biggest blow to enemy
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Executive Director of the Hayastan All Armenian Fund Ara Vardanyan calls all Armenians to unify and eliminate the consequences of the Azerbaijani aggression. He said Azerbaijanis cannot cope with the rapidly developing NKR. “Unfortunately, numerous houses, buildings, institutions were destroyed by the Azerbaijani aggression, but, they are unable to destroy our faith, dreams and unity. As Armenians, we once more showed the world that together we are invincible. Now we, our Foundation and all Armenians should take actions”, “Armenpress” reports, Ara Vardanyan said.
He recalled that the Fund is an Armenian charitable organization which every year conducts various inspections over the monetary flaws and the quality of the implemented projects. “There is no other structure in Armenia, as well as in Diaspora that carries out its works with such a transparent way”, he added.
Presenting the implemented and several ongoing projects he emphasized the importance of the construction of Vardenis-Martakert highway stating that everything is being done to end the construction of the road until the end of the year. “All Armenian Fund continues to provide assistance to the Armenian and NKR communities in the form of infrastructure and agricultural development projects. This projects will enable people to have more stable income”, he stated.
He also spoke about the construction of several institutions. “Overall, more than 30 initiatives were ended in 2015 by the finance of various local bodies of the Fund, and nearly 1000 projects were implemented within 24 years. All these would not have been possible without the support of Armenians throughout the world. I am confident that we our joint efforts will enable to continue our works and help to solve issues of great importance for Armenia”, he stated.