Սա այն տոնն է, որով ամրագրվեց մեր պետականության պատմությունը. ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ մեր կարեւորագույն պետական տոներից մեկի` Հանրապետության տոնի առթիվ:
Սա այն տոնն է, որով ամրագրվեց մեր պետականության պատմությունը, պատմություն, որի մասին թեեւ խոսում ենք շուրջ 100 տարվա հեռավորությունից, սակայն այն իր հերոսականությամբ տակավին թարմ է, արդիական ու տպավորիչ:
Հայաստանի առաջին հանրապետությունը ստեղծվեց հայրենիքի փրկության համար հնչած ճակատագրական կանչով, որը բխում էր բոլորի հոգուց եւ որը միավորեց բոլորին` ի զեն հանուն երկրի, ընդդեմ երկրին սպառնացողների, ընդդեմ մեր ժողովրդի ապագան կասկածի տակ դնողների: Այդ կանչը, որի համախմբող ուժի շնորհիվ ծնվեցին մեր պատմության փառավոր` Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտ-հաղթանակները, որի շնորհիվ ծնվեց Հայաստանի առաջին հանրապետությունը, հասել է մինչեւ մեր օրերը եւ լսելի է մեր ժողովրդի բոլոր հատվածներին` Հայաստանում, Արցախում, Սփյուռքում: Այդ կանչն ականջներում՝ հանուն հայրենիքի վերջերս կրկին հերոսացան մեր զինվորն ու սպան, այդ կանչին ականջալուր՝ վերստին նրանց միացան կամավորն ու ազատամարտիկը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայաստանի երրորդ հանրապետության հռչակման 25-ամյակին ընդառաջ` Հայաստանի առաջին հանրապետությունն իր կարճատեւ գոյությամբ հանդերձ ավելի է կարեւորվում պատմական նշանակության եւ պետականության փորձի առումով: Այն երեւույթ էր, որը դեռեւս արժեւորման կարիք ունի, այն իրադարձություն էր, որը բեկումնային էր, այն փորձառություն էր, որը պետություն ստեղծելու եւ կառավարելու յուրահատուկ դասընթաց էր: Առաջին հանրապետության ստեղծումից շուրջ մեկ դար անց մենք զգում ենք այն ոգին, որ Սարդարապատից, Բաշ Ապարանից, Ղարաքիլիսայից գալիս հասնում է մեզ` մեր ընտանիք ու աշխատավայր, բանակ ու սահման եւ մղում միասնական ջանքերով ու գործնական քայլերով ավելի վստահ գրելու մեր պետականության ու ժողովրդի այսօրվա եւ վաղվա պատմությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Հանրապետության տոնի առթիվ` բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, լավատեսություն եւ հավատ առ այն, որ վաղը մենք եւ մեր սերունդներն ապրելու ենք ավելի լավ Հայաստանում` արձանագրելով ավելի մեծ հաջողություններ»:

This is the holiday that established the history of our statehood – National Assembly President delivers congratulatory address
This is the holiday that established the history of our statehood – National Assembly President
delivers congratulatory address
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Galust Sahakyan made a congratulatory address on the Day of the Republic on May 28. As “Armenpress” was informed from the press service of the National Assembly of Armenia, the address runs as follows,
“Dear compatriots, I congratulate you on the occasion of one of our most important holidays, the Day of the Republic.
This is the holiday that established the history of our statehood, a history that goes back to 100 years ago, but it is still fresh, modern and impressive due to it heroism.
The call for saving the Motherland brought into existence the first Armenian Republic, that call came from the spirits of everyone and it unified all for the sake of the country and against those threatening the state, against those questioning the future of our people. That call, the unifying power of which resulted in the glorious victories of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa and which resulted in the establishment of the first Armenian republic, has reached our days and our people still hear that call, in Armenia, Artsakh and Diaspora. Keeping that call in their minds, our soldiers and officers recently made another heroic movement for the sake of the Motherland, who were joined volunteers and freedom fighters.
Dear compatriots, on the eve of the 25th anniversary of the declaration of the third Armenian Republic, the short life of the first Armenian Republic becomes more valuable in terms of its historical importance and political experience. It is a phenomenon that still can me valued, it was a turning point and experience for creating and administering a state. After 100 years since the establishment of the first Republic we still feel the spirit that reaches us, our families and place of work, army and border from Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa motivating us to make joint efforts and practical steps to write our today’s and tomorrow’s history with more confidence.
I once again congratulate you on the Day of the Republic, wishing all of you peace, optimism, and belief that tomorrow we will live in a better Armenia, recording greater achievements”.