Բակո Սահակյանն ընդունել է Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 27-ին ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդ, Ռուսաստանում հայրապետական պատվիրակ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին, սփյուռքահայ բարերարներ Հայկ Մաղաքելյանին եւ Վահե Կարապետյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայրենիք-Սփյուռք, եկեղեցի-պետություն կապերին եւ Արցախում մի շարք ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը հանդիսանում է մեր պետականաշինության հիմնասյուներից մեկը՝ հավելելով, որ Սփյուռքի ներկայությունը մեր հանրապետության կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում ակնառու է:

NKR President receives Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. On June 27 President of Nagorno Karabakh Bako Sahakyan received primate of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan and the Pontifcal Legate to Russia archbishop Yezras Nersissian, Diaspora Armenian philanthropists Hayk Maghakelian and Vahe Karapetian, press service of the NKR presidential administration informed “Armenpress”.
Issues related to the Motherland-Diaspora, Church-State ties and the implementation of a number of projects in Nagorno Karabakh were discussed.
President Sahakyan said Armenia-NKR-Diaspora unity is one of the pillars of our state building and added that the Diaspora existence is obvious in almost all spheres of our Republic.