Պուտինը հունիսի 29-ին հեռախոսազրույց կունենա Էրդողանի հետ. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց կանցկացնեն ՌԴ-ի նախաձեռնությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Վաղը ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ կկայանա նախագահ Պուտինի եւ նախագահ Էրդողանի հեռախոսազրույցը»,-ասել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նա հավելել Է, որ խոսակցությունը տեղի կունենա, հավանաբար, կեսօրին:
Պեսկովը չի պատասխանել այն հարցին, թե Ռուսաստանի ղեկավարը պատասխան նամակ ուղարկելու Է արդյոք Էրդողանին:
Կրեմլում նշում են, որ Թուրքիայի նախագահի կողմից ներողություն խնդրելը կարեւոր քայլ Է, բայց հարաբերությունները նորմալացնելու համար դեռ շատ բան պետք Է արվի:
«Թուրքիայի նախագահի ուղերձով շատ կարեւոր քայլ Է արվել հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ: Անտարակույս, միասին, միմյանց ընդառաջ դեռ ոչ մեկ քայլ պետք Է արվի: Չպետք Է մտածել, որ մի քանի օրում կհաջողվի ամեն ինչ նորմալացնել: Բայց այդ ուղղությամբ աշխատանքը կշարունակվի»,- լրագրողներին ասել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:

Песков: Путин в среду позвонит Эрдогану
Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган в среду проведут телефонный разговор по инициативе РФ.
"Завтра по инициативе российской стороны состоится телефонный разговор президента Путина и президента Эрдогана", - сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, Песков добавил, что разговор состоится ориентировочно в середине дня.
Он не стал отвечать на вопрос, направит ли российский лидер Эрдогану ответное письмо.
В Кремле отмечают, что извинения президента Турции были важным шагом, но для нормализации отношений предстоит еще многое сделать.
"(Посланием президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана) в эту сторону (нормализации отношений) был сделан очень важный шаг, - заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. - Безусловно, предстоит вместе, друг в сторону друга, сделать еще не один шаг. Не нужно думать, что за несколько дней удастся все нормализовать. Но работа в этом направлении будет продолжаться".