Չինաստանի շուկա մուտք գործելու համար հայաստանյան բիզնեսը նոր հնարավորություններ է ստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի շուկա մուտք գործելու համար հայաստանյան բիզնեսը նոր հնարավորություններ է ստանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Հայաստանի արյդունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար պետք է արտահանման աճ և դա դեպի այն շուկաներ, որտեղ կա խոշոր սպառում, որտեղ հեռանկար ենք տեսնում: Այդպիսին է Չինաստանը: Արդեն տարիներ շարունակ թե Չինաստանից Հայաստան, թե հակառակ ուղղությամբ ներկրումներն ու արտահանումներն իրողություն են: Ամեն տարի նկատվում է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում: Մի քանի անգամ փորձել ենք արտահանել հայկական պտուղ-բանջարեղեն, հյութ, խմիչք: Կես կատակ ասում ենք, որ եթե ամեն չինացի տարվա ընթացքում մեկ բաժակ հայկական արտադրության ծիրանի հյութ խմի, ապա մենք պետք է տասնապատկենք մեր տնկիների քանակը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ ատևտրաարդյունաբերական պալատի համատեղ ջանքերով մի քանի ուղղություններով քայլեր են իրականացվում, որպեսզի հայկական ապրանքներն իրենց տեղը գտնեն Չինաստանի շուկայում: Արսեն Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ արդեն մի քանի բեռնարկղ հայկական ապրանք է արտահանվել Չինաստանի Նինգբո քաղաք:
«Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ պետք է հորդորենք մեր կազմակերպությունների անդամներին, որպեսզի դիվերսիֆիկացնեն իրենց արտահանման գործունեությունը, հույս չկապեն միայն Ռուսաստանի շուկայի հետ, որտեղ մեկ ֆորս մաժորի պատճառով երբեմն կարող է ամիսներով ճանապարհը փակվել, գնողունակության նվազման պատճառով կարող է մեզ մոտ ծավալների անկում լինել»,-ավելացրեց Արսեն Ղազարյանը:
Չինաստանում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ Արթուր Եգորյանը նշեց, որ 2016 թ. հունիսի 11–ին Չինաստանի Ճըձյանգ նահանգի Նինգբո քաղաքի ազատ առևտրի գոտու տարածքում կայացել է Հայկական ազգային ցուցասրահի հանդիսավոր բացման արարողությունը, ինչին մասնակցել են չին բարձրաստիճան այրեր, ՉԺՀ–ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը։
«Ինչո՞ւ ընտրվեց Նինգբո քաղաքը: Այն ամենամեծ նավահանգիստն ունի, որի բեռների տարեկան տարողունակությունը 860 միլիոն տոննա է: Սննդամթերքի ներմուծումների տարեկան ծավալի 60 տոկոսից ավելին երկիր են ներմուծվում Նինգբո քաղաքից: Ինչ վերաբերում է հայկական տաղավարին, ապա այն գործում է արդեն 6 ամիս: Այն գործելու է ամբողջ տարվա ընթացքում, շաբաթը 6 օր, այդտեղ ներկայացված են հայկական ապրանքատեսակները: Տաղավարի աշխատակիցներն էլ աշխատում են մի քանի ուղղություններով` վաճառք, մարկետինգ և այլն»,-ասաց Արթուր Եգորյանը:
Հունիսի 9–ին Նինգբոյում տեղի է ունեցել Չինաստանի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի երկրների սննդի փառատոնը և ցուցահանդեսը։ Մեկ օր անց կայացել է նույն երկրների կառավարիչների և քաղաքապետների երրորդ համաժողովը, որին, ի թիվս աշխարհի 10–ից ավելի քույր–քաղաքների ղեկավարների, մասնակցել է նաև Հայաստանից Կապանի քաղաքապետը և ստորագրել բարեկամության և փոխգործակցության փոխըմբռնման հուշագիր։ Կապանի ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ Մետաքսի ճանապարհն անցել է Կապանով:
Դրանից բացի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համատեղ վավերացրել են Չինաստանի միջազգային առևտրային պալատի հետ կնքված Առևտրային և տնտեսական համագործակցության ռազմավարական համաձայնագիրը։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը նշեց, որ այն ինչ սպասվում էր Հայաստանի գործարարների միությունից ու ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատից, արվել է: Հիմա գնդակը բիզնեսի դաշտում է:
«Մենք պետք է փորձենք հասկանալ՝ իսկ մենք ինչ ունենք, որ հասնենք Չինաստան, որովհետև ծավալների և քանակի առումով կարող է խնդիրներ ունենանք: Առաջին քայլը առավելագույնս ճիշտ է արված, մնում է բիզնեսը որակյալ ու շատ քանակով ապրանք ունենա»,-ասաց Անդրանիկ Ալեքսանյանը:
Բանախոսները տեղեկացրեցին, որ Չինաստանի հետ ունեցած նոր հնարավորություններն արդեն ներկայացվել են բիզնեսին, մի քանի ընկերությունների հետ ակտիվ աշխատանք է տարվում, բիզնեսից ստացված արձագանքը դրական է:

Armenian business receives new opportunities to have access to Chinese market
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. President of the Union of Industrialists and Entrepreneurs Arsen Ghazaryan says the Armenian business receives new opportunities to have an access to the Chinese market.
“There is a need of increase in exports for the economic growth of Armenia and this must be directed towards the markets which have a large demand, where there are prospects for development. China has such a market. It has been many years that imports and exports are taking place from China to Armenia, and vice versa. Every year, the growth of trade turnover is being realized. We have tried for several times to export the Armenian fruits, vegetables, juice, liquor”, Arsen Ghazaryan said during an interview in "Armenpress" press hall.
The Union of Industrialists and Entrepreneurs of Armenia and the Armenian Chamber of Commerce jointly take steps in several directions in order for the Armenian products to find their place in the Chinese market. Arsen Ghazaryan said for several years containers of the Armenian production were exported to the Chinese city of Ningbo.
“Together with the Chamber of Commerce we must urge the members of our organizations to diversify their production activities, not to rely only on the Russian market where as a result of a force majeure the road can be closed for some months, we can face reduction in volumes due to the decrease in the purchasing power”, Arsen Ghazaryan said.
Representative of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Armenia and the Armenian Chamber of Commerce in China Artur Yegoryan said the official opening ceremony of the Armenian National exhibition was held in the territory of the free trade zone of the Chinese city of Ningbo on June 11, 2016 with the participation of Chinese high-ranking officials, Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to China Sergey Manassarian.
“Why Ningbo city was chosen. It has the largest port. More than 60% of the yearly volumes of food imports is being imported to the country from Ningbo.  As for the Armenian center in China, it is being operated for 6 months. It will operate 6 days a week throughout the year. Armenian products are presented here. The employees of the center work in several directions such as sales, marketing and etc”, Artur Yegoryan said.
On June 9 food festival and exhibition of China and the countries of Central and Eastern Europe took place. From Armenia Kapan Mayor took part in the festival.
Moreover, the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Armenia and the Armenian Chamber of Commerce have ratified the strategic agreement on commercial and economic cooperation signed with the China International Chamber of Commerce.
Executive director of the Armenian Chamber of Commerce Andranik Aleksanyan said what was expected from the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Armenia and the Armenian Chamber of Commerce, has been done. Now the ball is in the business field.
“We must try to understand what we have in order to reach China, since in terms of volumes and quantities we may face problems. The first step is done correctly, and there is a need for business to have a large number of high-quality products”, Aleksanyan said.
The speakers informed that the new opportunities with China have already been presented to the business, active work is being carried out with a number of companies, positive response has been achieved from the business.