Չինաստանի շուկա մուտք գործելու համար հայաստանյան բիզնեսը նոր հնարավորություններ է ստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի շուկա մուտք գործելու համար հայաստանյան բիզնեսը նոր հնարավորություններ է ստանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Հայաստանի արյդունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար պետք է արտահանման աճ և դա դեպի այն շուկաներ, որտեղ կա խոշոր սպառում, որտեղ հեռանկար ենք տեսնում: Այդպիսին է Չինաստանը: Արդեն տարիներ շարունակ թե Չինաստանից Հայաստան, թե հակառակ ուղղությամբ ներկրումներն ու արտահանումներն իրողություն են: Ամեն տարի նկատվում է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում: Մի քանի անգամ փորձել ենք արտահանել հայկական պտուղ-բանջարեղեն, հյութ, խմիչք: Կես կատակ ասում ենք, որ եթե ամեն չինացի տարվա ընթացքում մեկ բաժակ հայկական արտադրության ծիրանի հյութ խմի, ապա մենք պետք է տասնապատկենք մեր տնկիների քանակը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ ատևտրաարդյունաբերական պալատի համատեղ ջանքերով մի քանի ուղղություններով քայլեր են իրականացվում, որպեսզի հայկական ապրանքներն իրենց տեղը գտնեն Չինաստանի շուկայում: Արսեն Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ արդեն մի քանի բեռնարկղ հայկական ապրանք է արտահանվել Չինաստանի Նինգբո քաղաք:
«Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ պետք է հորդորենք մեր կազմակերպությունների անդամներին, որպեսզի դիվերսիֆիկացնեն իրենց արտահանման գործունեությունը, հույս չկապեն միայն Ռուսաստանի շուկայի հետ, որտեղ մեկ ֆորս մաժորի պատճառով երբեմն կարող է ամիսներով ճանապարհը փակվել, գնողունակության նվազման պատճառով կարող է մեզ մոտ ծավալների անկում լինել»,-ավելացրեց Արսեն Ղազարյանը:
Չինաստանում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ Արթուր Եգորյանը նշեց, որ 2016 թ. հունիսի 11–ին Չինաստանի Ճըձյանգ նահանգի Նինգբո քաղաքի ազատ առևտրի գոտու տարածքում կայացել է Հայկական ազգային ցուցասրահի հանդիսավոր բացման արարողությունը, ինչին մասնակցել են չին բարձրաստիճան այրեր, ՉԺՀ–ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը։
«Ինչո՞ւ ընտրվեց Նինգբո քաղաքը: Այն ամենամեծ նավահանգիստն ունի, որի բեռների տարեկան տարողունակությունը 860 միլիոն տոննա է: Սննդամթերքի ներմուծումների տարեկան ծավալի 60 տոկոսից ավելին երկիր են ներմուծվում Նինգբո քաղաքից: Ինչ վերաբերում է հայկական տաղավարին, ապա այն գործում է արդեն 6 ամիս: Այն գործելու է ամբողջ տարվա ընթացքում, շաբաթը 6 օր, այդտեղ ներկայացված են հայկական ապրանքատեսակները: Տաղավարի աշխատակիցներն էլ աշխատում են մի քանի ուղղություններով` վաճառք, մարկետինգ և այլն»,-ասաց Արթուր Եգորյանը:
Հունիսի 9–ին Նինգբոյում տեղի է ունեցել Չինաստանի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի երկրների սննդի փառատոնը և ցուցահանդեսը։ Մեկ օր անց կայացել է նույն երկրների կառավարիչների և քաղաքապետների երրորդ համաժողովը, որին, ի թիվս աշխարհի 10–ից ավելի քույր–քաղաքների ղեկավարների, մասնակցել է նաև Հայաստանից Կապանի քաղաքապետը և ստորագրել բարեկամության և փոխգործակցության փոխըմբռնման հուշագիր։ Կապանի ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ Մետաքսի ճանապարհն անցել է Կապանով:
Դրանից բացի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համատեղ վավերացրել են Չինաստանի միջազգային առևտրային պալատի հետ կնքված Առևտրային և տնտեսական համագործակցության ռազմավարական համաձայնագիրը։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը նշեց, որ այն ինչ սպասվում էր Հայաստանի գործարարների միությունից ու ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատից, արվել է: Հիմա գնդակը բիզնեսի դաշտում է:
«Մենք պետք է փորձենք հասկանալ՝ իսկ մենք ինչ ունենք, որ հասնենք Չինաստան, որովհետև ծավալների և քանակի առումով կարող է խնդիրներ ունենանք: Առաջին քայլը առավելագույնս ճիշտ է արված, մնում է բիզնեսը որակյալ ու շատ քանակով ապրանք ունենա»,-ասաց Անդրանիկ Ալեքսանյանը:
Բանախոսները տեղեկացրեցին, որ Չինաստանի հետ ունեցած նոր հնարավորություններն արդեն ներկայացվել են բիզնեսին, մի քանի ընկերությունների հետ ակտիվ աշխատանք է տարվում, բիզնեսից ստացված արձագանքը դրական է:

Армянский бизнес получает новые возможности для вхождения на рынки Китая
Армянский бизнес получает новые возможности для вхождения на рынки Китая. Об этом в конференц-зале  «Арменпресс»  сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
«Для развития экономики Армении требуется наращивание экспорта, особенно, в направлении рынков с большим объемом сбыта. Таковым является рынок Китая. Уже долгие годы, как импорт и экспорт в обоих направлениях является реальностью. Товарооборот растет с каждым годом. Мы несколько раз пытались экспортировать армянские фрукты-овощи и соки, напитки. В полушутку скажу – если каждый китаец выпьет 1 стакан армянского абрикосового сока в год, то нам придется удесятерить число наших саженцев», - сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
Союз промышленников и предпринимателей Армении и Торгово-промышленная палата Армении ведут работу по нескольким направлениям, чтобы найти на китайском рынке место для армянской продукции.
«Мы должны призвать членов наших организаций диверсифицировать свой экспорт, не надо связывать надежды только с российским рынком, где из-за одного форс-мажора могут месяцами закрываться дороги, а из-за падения покупательской способности у нас падают объемы»,- сказал Арсен Казарян.
Представитель Союза промышленников и предпринимателей Армении и Торгово-промышленной палаты Армении в Китае Артур Егорян сказал, что в городе Нингбо в КНР 11-го июня состоялось открытие армянского павильона в зоне свободной торговли, в котором принимали участие высокопоставленные китайские чиновники, посол Армении в Китае Сергей Манасарян.
«Почему наш выбор пал на Нингбо? Там находится один из наиболее крупных портов с грузоемкостью до 860 млн тонн в год. Более 60% продуктов питания ввозится в Китай через этот порт. Что касается армянского павильона, то он работает уже полгода, он будет действовать круглогодично, по 6 дней в неделю. Сотрудники работают в нескольких направлениях – продажи, маркетинг и прочее»,-сказал Артур Егорян.
9-го июня в Нингбо состоялся фестиваль продуктов питания из Китая, Центральной и Восточной Европы. Через день состоялась конференция представителей этих стран с участием мэров городов, и в ней принимал участие мэр Капана из Армении. Выбор этого города обусловлен тем, что здесь проходил Великий шелковый путь.
Директор Торгово-промышленной палаты Армении Андраник Алексанян отметил, что Союз промышленников и предпринимателей Армении и Торгово-промышленная палата Армении сделали все, чего от них ожидали и теперь мяч находится на поле бизнеса.
«Мы должны попытаться понять, что мы имеем, чтобы добираться до Китая, поскольку у нас могут быть проблемы с объемами и количеством. Первый шаг сделан максимально верно, остается, чтобы бизнес заимел значительные объемы качественных товаров»,- сказал Андраник Алексанян.
Выступающие сообщили, что новые возможности для вхождения на рынки Китая уже представлены армянскому бизнесу, ведется работа с некоторыми предприятиями, и получен положительный отклик.