Hubble աստղադիտակը Յուպիտերի բեւեռափայլերի նկարահանումներ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Hubble տիեզերական աստղադիտակն ուլտրամանուշակագույն ընդգրկույթում կատարել Է   Յուպիտերի հյուսիսային բեւեռի փայլի նկարահանում: Գիտնականները հայտարարում են, որ ուղեծրային աստղադիտարանի կողմից արված լուսանկարն ամենագունեղներից մեկն Է, որոնք այսօր մատչելի են մարդուն, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով EurekAlert! հրատարակությանը:
NASA-ի եւ Եվրոպայի տիեզերական գործակալության ներկայացրած պատկերում ցուցադրված Է համակցված լուսանկար, որն ստացվել Է  ուլտրամանուշակագույն (2016 թվականին) եւ ինֆրակարմիր (2014 թվականին) ընդգրկույթներում:

Телескоп Hubble сделал снимки полярных сияний Юпитера
Космический телескоп Hubble сделал в ультрафиолетовом диапазоне снимок сияния на северном полюсе Юпитера. Ученые заявляют, что сделанный орбитальной обсерваторией снимок является одним из самых красочных, доступных человеку сегодня. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом сообщает издание EurekAlert!
На представленном НАСА и Европейским космическим агентством изображении показан комбинированный снимок, полученный в ультрафиолетовом (в 2016 году) и инфракрасном (в 2014-м) диапазонах.