Հայաստանում բռնի ուժով և պատանդ վերցնելով հարցեր չեն լուծվելու. Նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել
Հայաստանում բռնի ուժով և պատանդ վերցնելով հարցեր չեն լուծվելու. Նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մոտ հուլիսի 22-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, դատախազության և քննչական մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ: Երկրի ղեկավարին ներկայացվել է 2016թ. հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության պահակապարեկային գնդի տարածքում տեղի ունեցած զինված հարձակման և դրան հաջորդած իրադարձությունների մանրամասները, ինչպես նաև իրականացվող միջոցառումների արդյունքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահին զեկուցվել է նաև, որ պահակապարեկային գնդի տարածքում պահվող պատանդներին ազատ արձակելու, զինված խմբի անդամների կողմից զենքը վայր դնելու և իշխանություններին հանձնվելու նպատակով շարունակաբար վարվում են ակտիվ բանակցություններ, ձեռնարկվում են իրավիճակից թելադրվող այլ անհրաժեշտ գործողություններ:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է ստեղված իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար պետք է ձեռնարկվեն հնարավոր բոլոր միջոցները, կարևորել է ենթադրյալ բոլոր իրավախախտումների համակողմանի և անաչառ քննությունը, ինչպես նաև մեղավորների համար պատժի անխուսափելիության ապահովումը: Խորհրդակցության արդյունքներով իրավապահ մարմինների ղեկավարներին տրվել են անհրաժեշտ հանձնարարականներ:
«Մինչ մեր հերթական խորհրդակցությունը սկսելը մեկ անգամ ևս փաստենք, որ մեր երկիրն այս օրերին ապրում է դժվարին և պատասխանատու օրեր: Պատճառներին, իհարկե, այս պահին չեմ անդրադառնալու: Հիմա դրա ժամանակը չէ: Կասեմ միայն, որ բոլորս պետք է սրանից դասեր քաղենք:
Մեկ անգամ ևս ցավակցում եմ զոհված գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին և հարազատներին: Բոլորս պարտք ունենք նրա առաջ: Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի այս բարդ իրավիճակը կարգավորվի և նման ողբերգություն այլևս չկրկնվի:
Այս վիճակի ակունքում է մեր իրողության մեջ ամենավտանգավոր մտայնությունը՝ հարցերը լուծել բռնությամբ և ուժի կիրառմամբ: Այս մտայնության հետագա զարգացումը հղի է շատ վտանգավոր հետևանքներով հենց մեր երկրի և պետականության համար:
Հայաստանում բռնի ուժով, հարձակումով և պատանդ վերցնելով հարցեր չեն լուծվելու: Եվ դա երբեք մենք թույլ չենք տալու: Այս իրավիճակի հանգուցալուծումը պետք է լինի Հայաստանի և մեր հասարակության, պետության հասունության կարևորագույն քննություն:
Ոստիկանության պարեկապահակային գնդի տարածքը գրաված զինյալներին կոչ եմ անում ցուցաբերել զսպվածություն և իրենց սադրիչ գործողություններով չվտանգել ուրիշների կյանքը:
Պատանդները պետք է ազատ արձակվեն:
Զինված խումբը պետք է վայր դնի զենքը:
Հետագա հանգուցալուծումը տեղի է ունենալու Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների խստիվ պահպանմամբ:
Անձնական վրեժխնդրության բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքի ուժով:
Այո՛, Հայաստանում դժգոհներ շատ կան: Սակայն թող ոչ ոք չսխալվի և չմտածի, որ կարող է որևէ առիթ կամ պատճառ շահագործել մեր պետականության հիմքերը քայքայելու համար:
Հորդորում եմ մեր հանրության բոլոր ներկայացուցիչներին իրենց քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները իրացնել բացառապես խաղաղ և օրենքի շրջանակներում: Հորդորում եմ նաև, որ տուրք չտան ծայրահեղ քայլեր և սադրանքներ հրահրող անձանց առաջարկներին և գաղափարներին: Դա հղի է նոր մարդկային կորուստների լուրջ վտանգով:
Հորդորում եմ, որ յուրաքանչյուր ոք գիտակցի այդ սադրանքներից և ծայրահեղ քայլերից բխող իրական վտանգները:
Հանձնարարում եմ ձեզ՝ իրավապահ մարմինների ղեկավարներիդ, որպեսզի ձեր գործունեությունը շարունակեք իրականացնել խստագույն զսպվածությամբ՝ օրենքի շրջանակներում:
Մենք շարունակում ենք ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները իրավիճակին վերջնական խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար:
Կրկին կոչ եմ անում զինված խմբին՝ ժամ առաջ վայր դնել զենքը:
Մենք գործում ենք և գործելու ենք համբերատար: Մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը և առողջությունը թանկ է մեզ համար:
Մենք չենք գնացել այսպիսի իրավիճակներում դասական համարվող ճանապարհով: Սրանով մենք հնարավորություն ենք տվել զինված խմբին հետքայլ կատարելու համար: Հուսով եմ, որ նրանք կսթափվեն:
Բայց մենք իրավունք չունենք թույլ տալու, որ մեր ողջ հանրությունն այս լարվածության պատանդը դառնա:
Կարծում եմ, որ այս իրավիճակն արդեն ավելի երկար է տևում, քան մենք կարող ենք մեզ թույլ տալ: Ապրիլ ամսից դեռ այնքան շատ ժամանակ չի անցել, որպեսզի մեր հասարակությունն իրեն թույլ տա մոռանալու տեղի ունեցածի մասին:
Մեկ անգամ ևս բոլորիս զգոնության և զսպվածության կոչ եմ անում՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն մեր ժողովրդի ապագայի»,-ասել է ՀՀ Նախագահը խորհրդակցության ժամանակ:

Violence and hostage-taking won't solve problems in Armenia - President Sargsyan convenes consultation
Violence and hostage-taking won't solve problems in Armenia - President Sargsyan convenes
consultation
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. On July 22 President of Armenia Serzh Sargsyan convened a consultation with the participation of the leaders of the National Security Service, the Police, the Prosecutor General’s Office and the investigative bodies. The President was briefed on the details of the July 17 armed assault on the Police station and the following events as well as results of ongoing operations, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
The President was also briefed that active negotiations are underway for achieving the release of the hostages from the Police station, laying down the weapons and surrender of the armed group to the authorities, other necessary operations are being conducted taking into account the existing situation.
The Armenian President emphasized that all possible measures must be taken for peacefully solving the existing situation, he stressed the importance of the comprehensive and impartial investigation of all possible violations of the law, as well as ensuring the inevitability of punishment of the culprits. Based on the consultation results, necessary instructions were given to heads of law enforcement agencies.
“Before starting our regular consultation let us once again state that these days our country faces difficult and responsible days. Of course, at this moment I will not touch upon the causes. Now is not the time for it. I will only say we should learn lessons from this.
I once again extend my condolences to fallen Colonel Artur Vanoyan’s family and relatives. We all owe him. We must do everything to solve this difficult situation and such tragedy must never be repeated.
The most dangerous mindset of our reality is in the source of this situation – solving issues with violence and use of force. The further development of this concern is fraught with very serious consequences for our country and the statehood.
No issues through violence, attack and taking hostages will be solved in Armenia. And we will never allow it. The resolution of this situation must be an important test of maturity of Armenia and our society, the state.
I urge the gunmen to show restraint and not endanger others’ life through their provocative actions.
The hostages must be released.
The armed group must lay down their weapons.
Further outcome will take place in accordance with the Constitution and Laws of the Republic of Armenia.
All attempts of personal revenge will be suppressed by the force of law.
Yes, many are dissatisfied in Armenia. However let no one be mistaken and think that they can exploit any opportunity or reason to destroy the foundation of our statehood.
I urge all representatives of our society to exercises their political and civil rights exclusively peaceful and within the frameworks of the law. I also urge no to be attracted to proposals and ideas of people who instigate extreme measures and provocations. It is fraught with serious dangers of new casualties.
I urge everyone to realize the real dangers arising from these provocations and extreme steps.
I instruct you – heads of law enforcement agencies – to continue your activities with strict restraint, within the framework of the law.
We continue taking all possible measures for the final peaceful outcome of the situation.
Once again I urge the armed group to lay down the weapons.
We act patiently and will continue acting patiently. The lives and health of every citizen of our country is very precious to us.
We didn’t take the path which is considered standard in these kinds of situations. By this we have given the armed group a chance to take a step backwards. I hope they will sober up.
But we don’t have the right to allow our entire society to be held hostage by this tension.
I think this situation is already taking place longer than we can afford. Much time hasn’t passed since April for the society to afford forgetting what happened.
Once again I urge everyone to restraint and vigilance, for the sake of Armenia’s and the Armenian people’s future”, President Sargsyan said.