ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը դատապարտում է բուժաշխատողների պատանդառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը հայտարարություն է տարածել Երևանում վերջերս տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Մենք ուշադիր հետևում ենք հուլիսի 17-ին Էրեբունու պարեհակապահակային ծառայության գնդի գրավումից ի վեր Երևանում զարգացող իրադարձություններին։ Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպությունը մտահոգված է անցյալ գիշեր բազմաթիվ ձերբակալությունների և ուժի կիրառման արդյունքում տուժածների մասին տեղեկություններով։ Իրենց գործառույթներն իրականացնող լրագրողների նկատմամբ ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի լինել։ Մենք միանում ենք անհապաղ հետաքննություն անցկացնելու, բոլոր կողմերի զսպվածության և հանդուրժողականության դրսևորելու մասին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի և այլ միջազգային կազմակերպությունների կոչերին։ Հավաքների ազատության և կամարտահայտման ազատության իրավունքները պետք է հարգվեն, իսկ կամայական կալանավորումները չեն կարող ընդունվել։ Մենք ցավակցում ենք Էրեբունու իրադարձություններում իր կյանքը կորցրած ոստիկանական սպայի (Արթուր Վանոյանի) ընտանիքին։ Մենք նաև դատապարտում ենք բուժաշխատողների պատանդառության քայլը, որը երբևէ չի կարող արդարացվել։ Հույս ենք հայտնում, որ իրավիճակը շուտափույթ և խաղաղ կերպով կհանգուցալուծվի։ Մենք նաև խրախուսում ենք գործունակ մեխանիզմներ ներդնել՝ լայն քաղաքացիական հասարակության և իշխանությունների միջև կառուցողական երկխոսություն ապահովելու համար»։

YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The Armenian Office of the United Nations issued a statement on the recent events in Yerevan.
“We are closely following the events in Yerevan unfolding since the seizure of a police compound in Erebuni on 17 July.   The United Nations in Armenia is concerned by reports last night of numerous detentions and use of force resulting in injuries. The use of force against journalists exercising their functions is never acceptable.   We join the Human Rights Defender of the Republic of Armenia and other international organizations in calling for immediate investigations, restraint and tolerance on all sides. The rights to freedom of peaceful assembly and to freedom of expression must be respected, and arbitrary detention cannot be tolerated.   We express condolences to the family of the police officer (Artur Vanoyan) who has lost his life in the Erebuni events. We also condemn taking medical personnel hostage, which can never be justified.   We hope for a swift and peaceful resolution of the standoff.  We also encourage enhanced mechanisms for constructive dialogue between broader civil society and the authorities. “