Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ պատասխանատուների հետ քննարկել է խաղաղապահ առաքելություններին հայերի մասնակցության հարցերը
Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ պատասխանատուների հետ քննարկել է խաղաղապահ
առաքելություններին հայերի մասնակցության հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն օգոստոսի 17-ին ընդունել է ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» (GPOI) ծրագրի ԱՄՆ-ի Եվրոպական հրամանատարության համակարգող Անն Շտիգլիցին և ԱՄՆ-ի պաշտպանության դեպարտամենտի ռազմաքաղաքացիական համագործակցության կենտրոնի խաղաղապահ ծրագրերի պատասխանատու Թիմոթի Բրնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի հովանո ներքո անցկացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայկական կողմի մասնակցության, դրա համար անհրաժեշտ դասընթացների կազմակերպման և «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք առաջիկա նախագծերին առնչվող հարցեր` խաղաղապահ ուսումնական կենտրոնի վերակառուցում, ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի հայտնաբերման և վնասազերծման սարքավորումների ձեռքբերում և այլն:
ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրին ՀՀ անդամակցությունը հաստատվել է 2013թ. և նշված ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել հայկական կողմին խաղաղապահ կարողությունների զարգացման և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող առաքելությունների ներգրավման գործընթացում:

Давид Тоноян обсудил с представителями США вопросы участия армянских военнослужащих в миротворческой миссии
Давид Тоноян обсудил с представителями США вопросы участия армянских
военнослужащих в миротворческой миссии
Замминистра обороны Армении Давид Тоноян принял 17-го августа  координатора программы США «Инициатива всемирных миротворческих миссий»(GPOI) Анн Штиглиц и ответственного за миротворческие программы ВМС США Тимоти Берна.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МО Армении, на встрече были обсуждены вопросы участия армянских военнослужащих в миротворческой миссии под эгидой ООН, организацию с этой целью учебных курсов и предстоящие программы в рамках программы США «Инициатива всемирных миротворческих миссий».
Участие Армении в программе США «Инициатива всемирных миротворческих миссий» было утверждено в 2013 году; цель этой программы – помощь армянской стороне в развитии миротворческих способностей, а также ее вовлечение в в миротворческую миссию под эгидой ООН.