Արամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննիչները գործարար Արամ Պետրոսյանին Սիթիբանկի մոսկովյան բաժանմունքում պատանդառության մեղադրանք են ներկայացրել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են Ռուսաստանի Հետաքննչական կոմիտեի (ՌՀԿ) մամուլի ծառայությունում:
«ՌՀԿ-ի Մոսկվայի գլխավոր հետաքննչական վարչության կողմից շարունակվում Է 55-ամյա Արամ Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործի հետաքննությունը: Նրան մեղադրանք Է առաջադրվել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 208-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն (երկու եւ ավելի պատանդներ վերցնելը՝ առարկայի՝ որպես զենքի օգտագործմամբ) կատարելու մեջ»,-ասել Է մամուլի ծառայության աշխատակիցը:
Նա հավելել Է, որ օգոստոսի 26-ին հետաքննությունը կմիջնորդի, որ դատարանը ձեռնարկատիրոջ նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրի կալանքի տակ վերցնելը:
Օգոստոսի 24-ի երեկոյան ոստիկանությանը հայտնել են, որ անհայտ մի տղամարդ Մոսկվայի կենտրոնում պատանդներ Է պահում Սիթիբանկի բաժանմունքում: Հետաքննության վարկածով Պետրոսյանը պատանդ Էր վերցրել չորս մարդու՝ սպառնալով պայթեցնել ուղղանկյուն մի առարկա, որը նման Էր պայթուցիկ սարքի եւ գտնվում Էր նրա կրծքին: Մի քանի ժամից նա բաց Է թողել բոլոր պատանդներին եւ դուրս եկել շենքից:
Հետաքննության ժամանակ Պետրոսյանը պարզաբանել Է, թե ուզում Էր ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա եւ չԷր ցանկանում սպանել պատանդներին: Այնուհետեւ նա ամբողջությամբ ընդունել Է մեղքը:
Որպես առաջնահերթ դրդապատճառ քննիչները դիտարկում են գործարարի ծանր ֆինանսական վիճակը եւ տարբեր բանկերի հանդեպ վարկային պարտավորությունները կատարելու անհնարինությունը:
Ինչպես ավելի վաղ «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է իրավապահ մարմինների մի աղբյուր, Պետրոսյանը չորս տարի առաջ բիզնեսի հետ կապված խնդիրներ Է ունեցել եւ պարտքերի տակ ընկել: Աղբյուրի խոսքով՝ այդ ժամանակվանից Պետրոսյանը պարբերաբար ձեռնարկատերերի աջակցմանը միտված նախաձեռնություններ Էր ուղարկում պետական իշխանության մարմիններ: «Ամենայն հանավանականությամբ, ոչ մի պատասխան չստանալով, նա որոշել Է իր վրա ուշադրություն գրավել՝ հարձակում կատարելով բանկի վրա»,-ասել Է աղբյուրը:

Moscow bank hostage taker charged
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. Investigators have brought charges against a man suspected of taking hostages in a Citibank office in central Moscow, the press service of the Russian Investigative Committee has told TASS.
"The Russian Investigative Committee’s Main Investigative Department in Moscow continues to investigate the criminal case against Aram Petrosyan, 55. He is charged with committing a crime under Part 2 Article 206 of Russia’s Criminal Code (hostage-taking in respect of two or more persons with the use of an object as a weapon)," the press service said.
A man who called himself Aram Petrosyan, seized the Citibank office located at 15, Bolshaya Nikitskaya Street, 800 meters from the Kremlin, at around 6.30 p.m. Moscow Time (1530GMT) on Wednesday. He had a box wrapped in yellow tape that he claimed was an explosive device and threatened to blow up the office. Police later said it turned out to be a fake bomb. When the man entered the bank, there were six people inside: three clients, two cashiers and a security guard. By 10.00 p.m. Moscow time the perpetrator freed all hostages and surrendered to the police.
During the interrogation, Petrosyan said he did not plan to kill anyone, but wanted to draw attention to the problem of (bankruptcy) by his actions. He later pleaded guilty giving a confession.