Արամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննիչները գործարար Արամ Պետրոսյանին Սիթիբանկի մոսկովյան բաժանմունքում պատանդառության մեղադրանք են ներկայացրել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են Ռուսաստանի Հետաքննչական կոմիտեի (ՌՀԿ) մամուլի ծառայությունում:
«ՌՀԿ-ի Մոսկվայի գլխավոր հետաքննչական վարչության կողմից շարունակվում Է 55-ամյա Արամ Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործի հետաքննությունը: Նրան մեղադրանք Է առաջադրվել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 208-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն (երկու եւ ավելի պատանդներ վերցնելը՝ առարկայի՝ որպես զենքի օգտագործմամբ) կատարելու մեջ»,-ասել Է մամուլի ծառայության աշխատակիցը:
Նա հավելել Է, որ օգոստոսի 26-ին հետաքննությունը կմիջնորդի, որ դատարանը ձեռնարկատիրոջ նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրի կալանքի տակ վերցնելը:
Օգոստոսի 24-ի երեկոյան ոստիկանությանը հայտնել են, որ անհայտ մի տղամարդ Մոսկվայի կենտրոնում պատանդներ Է պահում Սիթիբանկի բաժանմունքում: Հետաքննության վարկածով Պետրոսյանը պատանդ Էր վերցրել չորս մարդու՝ սպառնալով պայթեցնել ուղղանկյուն մի առարկա, որը նման Էր պայթուցիկ սարքի եւ գտնվում Էր նրա կրծքին: Մի քանի ժամից նա բաց Է թողել բոլոր պատանդներին եւ դուրս եկել շենքից:
Հետաքննության ժամանակ Պետրոսյանը պարզաբանել Է, թե ուզում Էր ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա եւ չԷր ցանկանում սպանել պատանդներին: Այնուհետեւ նա ամբողջությամբ ընդունել Է մեղքը:
Որպես առաջնահերթ դրդապատճառ քննիչները դիտարկում են գործարարի ծանր ֆինանսական վիճակը եւ տարբեր բանկերի հանդեպ վարկային պարտավորությունները կատարելու անհնարինությունը:
Ինչպես ավելի վաղ «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է իրավապահ մարմինների մի աղբյուր, Պետրոսյանը չորս տարի առաջ բիզնեսի հետ կապված խնդիրներ Է ունեցել եւ պարտքերի տակ ընկել: Աղբյուրի խոսքով՝ այդ ժամանակվանից Պետրոսյանը պարբերաբար ձեռնարկատերերի աջակցմանը միտված նախաձեռնություններ Էր ուղարկում պետական իշխանության մարմիններ: «Ամենայն հանավանականությամբ, ոչ մի պատասխան չստանալով, նա որոշել Է իր վրա ուշադրություն գրավել՝ հարձակում կատարելով բանկի վրա»,-ասել Է աղբյուրը:

Петросяну предъявили обвинение в захвате заложников в московском банке
Следователи предъявили бизнесмену Араму Петросяну обвинение в захвате заложников в московском отделении банка. Как передает Арменпресс, об этом сообщили "Интерфаксу" в пресс-службе Следственного комитета России.
"Главным следственным управлением СКР по Москве продолжается расследование уголовного дела в отношении 55-летнего Арама Петросяна. Ему предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 206 УК РФ (захват двух и более заложников с использованием предмета в качестве оружия)", - сказал сотрудник пресс-службы.
Он добавил, что в пятницу следствие ходатайствует об избрании судом предпринимателю меры пресечения в виде заключения под стражу.
Вечером 24 августа в полицию сообщили, что в отделении банка на Большой Никитской неизвестный мужчина удерживает заложников. По версии следствия, Петросян удерживал четырех человек, угрожая взрывом прямоугольного предмета, похожего на взрывное устройство и находящегося у него на груди. Через несколько часов мужчина отпустил всех заложников и вышел из здания.
На допросе Петросян пояснил, что хотел привлечь внимание к своей проблеме и убивать заложников не хотел. После он полностью признал вину.
В качестве первостепенного мотива следователи рассматривают тяжелое финансовое положение бизнесмена и невозможность выполнить кредитные обязательства перед различными банками.
Как сообщил ранее "Интерфаксу" источник в правоохранительных органах, банк захватил 55-летний предприниматель Петросян, у которого четыре года назад возникли проблемы с бизнесом, и он залез в долги. По словам источника, с тех пор Петросян регулярно направлял в органы государственной власти инициативы по поддержке предпринимателей. "По всей видимости, не получив никакого ответа, он решил обратить на себя внимание, совершив нападение на банк", - сказал источник.
В среду 24 августа Петросян разместил в YouTube видеоролик, в котором предупредил, что "пойдет на резкое, резонансное нарушение Уголовного кодекса РФ".