Խորհելով Հայաստանի Հարկային օրենսգրքի շուրջ. Արտաշես Գեղամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու ամիս է անցել այն օրից, երբ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն (այսուհետ՝ ՀՀ ԱԺ) առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հայաստանի Հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ ՀՕ) նախագիծը։ Ինչպես ՀՀ ԱԺ-ում, այնպես էլ բիզնես- և փորձագիտական հանրույթներում այս փաստաթղթի բուռն քննարկումների ընթացքում հնչեցին փաստաթղթի վերաբերյալ բազմաթիվ, հաճախ՝ փոխբացառող կարծիքներ և գնահատականներ։ Հատկանշական է, որ ծավալված բանավեճերի մասնակիցներն, ի պաշտպանություն իրենց տրամագծորեն հակադիր փաստարկների և հիմնավորումների, վկայակոչում էին ՀՕ առանձին գլուխներն ու հոդվածները։ Այս հանգամանքն ակամա մտածել է տալիս, թե ՀՕ-ն ծավալված բանավեճերի մասնակիցների կողմից չի ընկալվում որպես մեկ ամբողջություն, որը որոշում է ՀՀ կառավարության կողմից առաջիկա տարիների համար առաջարկվող ֆիսկալ (հարկաբյուջետային) քաղաքականության բովանդակությունը։
Այսպես. կառավարության ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում ջանում են հիմնավորել, որ ՀՕ ընդունումը լավ պայմաններ կստեղծի տնտեսության երկարատև աճի, կայունության և գործարարության ոլորտում կանխատեսելիության ապահովման համար։ Ընդ որում՝ հատկապես նշվում է, որ ՀՕ-ն նպաստելու է բյուջետային եկամուտների երկարաժամկետ կայունացման ապահովմանը (ոչ քիչ չափով՝ ի հաշիվ ակցիզային հարկերի աճի)։ Իսկ առաջին ընթերցմամբ ընդունված ՀՕ նախագծի ընդդիմախոսները մեզ հակառակն են համոզում։ Ընդ որում՝ հիմնավորում են տնտեսության համար չափազանց տագնապալի հետևանքների վտանգավորությունը ՀՕ-ի՝ ներկայացված ձևով ընդունման պարագայում։ Ասվածի մեջ համոզվելու համար բավական է ներկայացնել նրանց գնահատականների հատկանշական ձևակերպումները. «Հարկային օրենսգիրքը կարող է հանգեցնել Հայաստանի դեֆոլտի», «ՀՕ-ն համահունչ չէ ՀՀ տնտեսական մարտահրավերներին», «ՀՕ-ն կդառնա լուրջ արգելք երկրի բիզնեսի համար», «ՀՕ-ն պառակտման օրենսգիրք է», «ՀՕ-ն հայկական տնտեսության շիրմաքարն է» և այլն։ Այս ֆոնին հատկապես առանձնանում է Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Թերեզա Դաբան Սանչեսի գնահատականը, որը հրապարակվել է 2016թ. հունիսի 14-ին http://rus.azatutyun.am/a/27828513.html կայքում՝ «ԱՄՀ. եթե Հարկային օրենսգիրքն ընդունվի, այն մեծ օգուտ կբերի Հայաստանին» խոսուն վերնագրով։ «Ազատություն» ռադիոյի հետ հարցազրույցում ԱՄՀ ներկայացուցիչն ընդգծել է. «Այս երկիրը լավ դպրոցների, լավ ճանապարհների, լավ կառավարման կարիք ունի։ Եվ դրա համար յուրաքանչյուրը պետք է ներդրում ունենա... Կրթությունը, առողջապահությունն այստեղ շատ ցածր մակարդակի են, չկան կապիտալի ներդրումներ, չկան ենթակառուցվածքներ։ Առանց այս ամենի անհնար է զարգացնել երկիրը, իսկ հիմա դրա համար լավ հնարավորություն է ստեղծվել»։ Թերեզա Դաբան Սանչեսն այդ նույն հարցազրույցում անհամաձայնություն է հայտնել քննադատությանն այն մասին, թե հարկային բեռի ավելացումը բացասաբար կանդրադառնա բիզնես-միջավայրի և Հայաստանի բնակչության սոցիալական դրության վրա՝ հարկադրելով բարեխիղճ աշխատողներին թաքցնել իրենց իրական եկամուտները և աշխատել «ստվերում»։ Նման կոշտ գնահատականը ԱՄՀ ներկայացուցչի կողմից հնչում է ոչ այլ կերպ, քան դատավճիռ, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանի իշխանությունների, այլև հենց իրենց հասցեին։ Հիշեցնենք հարգարժան տիկին Սանչեսին, որ 2010թ. հունիսի 28-ին հաստատվել է ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին վարկային աջակցություն ցուցաբերելու եռամյա ծրագիրը, որի շրջանակներում Հայաստանին տրվել է մոտավորապես 407,2 մլն դոլար ստանալու իրավունք։ Ընդ որում՝ 2013թ. հուլիսի 1-ին ԱՄՀ Տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանին մոտ 84 մլն դոլարի հերթական վարկային տրանշ հատկացնելուն՝ իր որոշումը պատճառաբանելով նրանով, որ Հայաստանի կառավարությունն ընդհանուր առմամբ կատարել է այդ ծրագրի համաձայնեցված պայմանները. «Տնտեսության աճը Հայաստանում 2011թ. հասել է 4,7%-ի, նախորդում՝ 7,2%, և մնում է կայուն։ Սղաճը հանրապետությունում կազմում է 4%-ից պակաս (http://newsradio.com.ua/rus/2013_07_02/MVF-videlil-Armenii-kredit-v-razmere-84-mln/)։ Ավելին, Հայաստանին հակաճգնաժամային աջակցության գծով ԱՄՀ ծրագրի շրջանակներում (հաստատված 2014թ. մարտի 7-ին ԱՄՀ Տնօրենների խորհրդի կողմից) նախատեսվում էր ՀՀ-ին հատկացնել 114 մլն դոլար երեք տարվա ընթացքում։ Վարկը տրամադրվում էր հանրապետությունում իրականացվող տնտեսական բարեփոխումներին աջակցելու, ինչպես նաև ֆինանսական ճգնաժամի դեմ պայքարի համար։ Ծրագրի հերթական վարկային նոր գիծը՝ 22 մլն դոլարի չափով, ինչպես տեղեկացրել էր հիմնադրամի (որի կենտրոնակայանը Վաշինգտոնում է) մամլո ծառայությունը, հատկացվեց 2016թ. հունիսին։ «Չնայած բարդ արտաքին պայմաններին, ծրագրի կատարումը միանգամայն բավարար էր, նպատակների մեծամասնությունը ձեռք է բերված»,- Տնօրենների խորհրդի որոշումը պարզաբանել է ԱՄՀ կարգադրիչ-փոխտնօրեն Միցուհիրո Ֆուրուսավան։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ ԱՄՀ-ի կողմից վերջին տարիներին Հայաստանի տնտեսությունում բարեփոխումներ իրականացնելու համար միայն ԱՄՀ-ի գծով հատկացվել է մոտ կես միլիարդ դոլարի վարկ, և դատելով տիկին Սանչեսի գնահատականով՝ դրանք ծախսվել են, մեղմ ասած, անարդյունավետ, ապարդյուն։ Էլ չեմ ասում Համաշխարհային բանկի և միջազգային այլ ֆինանսական կազմակերպությունների հատկացրած հարյուր միլիոնավոր դոլար վարկերի մասին՝ ուղղված տնտեսության բարեփոխմանն ու ֆինանսների ամրապնդմանը։ Ինչո՞ւ էր խոսվում դատավճռի մասին։ Թող ոչ մեկի համար գաղտնիք չլինի, որ նշված հեղինակավոր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները հերթական վարկային տրանշները հատկացնում են միայն այն պայմանների անվերապահ կատարման դեպքում, որոնք նախատեսվում են ավելի վաղ տրամադրված վարկերի վերաբերյալ պայմանագրերը կնքելիս։
Բնական է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունված ՀՕ նախագծին օբյեկտիվ բնորոշում տալու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է սահմանել այն չափանիշները, ըստ որոնց կարելի կլինի գնահատել իրականացվող ֆիսկալ քաղաքականության արդյունավետությունը։
Եվ այսպես, դեռևս 2015թ. վերջին ՀՀ Ֆինանսների նախարարության մասնագետները, Համաշխարհային բանկի փորձագետների աջակցությամբ, մշակեցին ՀՀ Հարկային օրենսգքրի հայեցակարգը (այսուհետ՝ Հայեցակարգ)։ Նշենք, որ Հայեցակարգի հիմքում դրված են միանգամայն ընդունելի կանխադրույթներ, ինչպիսիք են. հարկային տոկոսադրույքների չեզոքությունը (հավասարակշռված և տնտեսապես հիմնավորված, հարկային միջավայրի վրա չեզոք ազդեցություն գործող բեռնվածության ընդունում հարկատուների համար); հարկային բազայի կազմակերպում; հարկային արտոնությունների շրջանակների վերանայում; հարկերի հաշվարկման և վճարման կարգի կատարելագործում։ Ավելին, Հայեցակարգում նշվում էր, որ ՀՕ նախագիծը մշակվել է 9 սկզբունքների հիման վրա։ Բոլոր սկզբունքներին մանրամասն անդրադառնալն այլ վերլուծության թեմա է, սահմանափակվենք միայն դրանցից առաջինի դիտարկմամբ, որն ասում է. կարևոր նշանակություն է տրվում (նկատի է առնվում ՀՕ-ում- Ա.Գ.) երկարաժամկետ տնտեսական աճին՝ առանց կարճաժամկետ արդյունքների վրա կենտրոնանալու։ Ընդ որում՝ հատկապես նշվում է, որ Հայաստանի տնտեսության մրցունակության և ներդրումային գրավչության բարձրացման համար հարկավոր է հատուկ շեշտադրում անել սպառման հարկման վրա, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտների և ֆիզիկական անձանց համար սահմանել եկամտահարկի որքան հնարավոր է ցածր տոկոսադրույք։ Հայեցակարգի այդ նույն բաժնում նշվում է, որ ՀՕ-ում կարևոր ուշադրություն է դարձված հարկային այնպիսի խթանների ներդրմանը, որոնք, չնայած այն բանին, որ կարճաժամկետ հեռանկարում կհանգեցնեն հարկային մուտքերի որոշակի կորստի, բայցևայնպես, հետագայում կարևոր ներդրում կդառնան հետևյալ ուղղություններում. օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավում; ազգային տնտեսության վերազինում և արդիականացում; արտահանման խթանում; ազգային տնտեսության մրցունակության բարձրացում տարածաշրջանում և ԵԱՏՄ-ում; երկարաժամկետ և կայուն տնտեսական աճի ապահովում։ Դե ինչ, թվում է, թե լիովին խելամիտ առաջադրված հայեցակարգային հարցեր են։ Այդ դեպքում միանգամայն իրավացիորեն հարց է ծագում. ուրեմն ինչո՞ւ այս օբյեկտիվորեն պահանջված խնդիրների լուծման գործիքները, որոնք, ՀՕ-ն կազմողների մտահղացմամբ, պետք է դրված լինեին դրա հիմքում, այսքան բուռն, երբեմն՝ միանգամայն տագնապալի քննադատություն են առաջ բերում։
Ո՞րն է պատճառը։ Հարկային քաղաքականության գործիքների անհամարժեք ընտրությո՞ւնը՝ ընդհանուր առմամբ ճիշտ ձևակերպված խնդիրներն իրագործելու համար։ Գուցե հանրապետության տնտեսությունում ստեղծված իրողությունների ոչ լրիվ հաշվառո՞ւմը։ Իսկ գուցե ՀՀ ԿԲ-ի կողմից իրականացվող դրամավարկային քաղաքականության հետ առաջարկվող հարկային քաղաքականության օրգանական կապի բացակայությո՞ւնը։ Կարելի է այլ փաստարկներ էլ բերել, որոնք կբացատրեին ՀՕ-ի մասին դատողությունների և գնահատականների ողջ հակասականությունը։ Օրինակ, ՀՕ-ում առաջարկվող ուղղակի և անուղղակի հարկերի հարկային տոկոսադրույքների փոփոխությունների՝ մակրոտնտեսական ցուցանիշների վրա ներգործության վերլուծությունը։ Դժվար է ասել, թե որքան սպառիչ կարող է լինել նման վերլուծությունը, քանի որ դրա եզրահանգումները չեն կարող հաշվի առնել այն միտումները, որոնք վերջին տարիներին ստեղծվել են Հայաստանի տնտեսությունում, իսկ դա շատ էական բացթողում կլինի։ Ուստի, ավելի նպատակահարմար է թվում այլ մոտեցման կիրառումը, այն է. ՀՕ արժանիքների կամ թերությունների մասին խոսելուց առաջ հարկ է սահմանել այն հիմնական միտումները, որոնք վերջին տարիներին դիտվում են երկրի տնտեսությունում։ Այնուհետև դրանց հաշվառմամբ սահմանել, թե որ փոփոխություններն են հարկաբյուջետային (ֆիսկալ) և դրամավարկային քաղաքականությունում առաջնային՝ Հայաստանի տնտեսությունը կայուն տնտեսական աճի հետագիծ դուրս բերելու համար, դրանք ինչ արտացոլում պետք է գտնեն ՀՀ կառավարության առաջարկած ՀՕ-ում, ինչպես նաև ՀՀ ԿԲ վարած մոնետար քաղաքականությունում։ Ընդ որում՝ շատ կարևոր է այս հիման վրա մշակել միասնական պետական քաղաքականություն՝ ուղղված երկրի տնտեսության զարգացմանը՝ միաժամանակ կարևոր նշանակություն տալով փոքր ու միջին բիզնեսի (այսուհետ՝ ՓՄԲ) զարգացմանը, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, ազգային տնտեսության վերազինմանն ու արդիականացմանը, արտահանման խթանմանը և այլ ուղղություններին, որոնք արդարացիորեն նշված են Հայեցակարգում։
Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՕ հետագա ճակատագրին, ապա նպատակահարմար է թվում, մինչև այդ փաստաթուղթը ՀՀ ԱԺ երկրորդ ընթերցման ներկայացնելը, պարզաբանումներ տալ անխուսափելիորեն ծագող հարցերին։ Օրինակ, ՀՕ-ն ինչպե՞ս կանդրադառնա բնակչության տարբեր սոցիալական խմբերի վճարունակ սպառողական պահանջարկի վրա; ինչպիսի՞ն է սոցիալական խմբերի տեսակարար կշիռը (ըստ թվաքանակի), որոնց համար ՀՕ ընդունումը խթան կհանդիսանա կամ, ընդհակառակը, բացասաբար կանդրադառնա նրանց սպառման վրա։ Կամ էլ՝ ինչպե՞ս կանդրադառնան ակնկալվող հավելյալ մուտքերը ՀՀ բյուջե (ՀՕ-ի ընդունումից հետո) աշխատողների իրական եկամուտների վրա՝ լինեն նրանք բյուջետային, թե ՀՀ տնտեսության այլ ոլորտների աշխատողներ, մանավանդ ՓՄԲ կտրվածքով։
Կարծում ենք, որ հարկ է հատուկ ուշադրություն հատկացնել մեր տնտեսության ներդրումային գրավչության խթանման հարցերին, որոնք պետք է իրենց հիմնավորումն ստանան ՀՕ-ում։ Եվ դա սկզբունքայնորեն կարևոր է, քանի որ վերջին տարիներին ՀՀ միջազգային ներդրումային դիրքն իջնում է։ 2014թ. դեկտեմբերի վերջին, օրինակ, ՀՀ զուտ ներդրումային դիրքը բացասական է եղել 7879,96 մլն դոլարով, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են 345,68 մլն դոլար։ Համեմատության համար նշենք, որ 2015թ. դեկտեմբերի վերջի դրությամբ ՀՀ զուտ ներդրումային դիրքն արդեն բացասական է 8065,92 մլն դոլարով, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կրճատվել և կազմել են 321,45 մլն դոլար։ Եվ ներդրումների հետ կապված այսպիսի պատկերը ստեղծվում է այն պայմաններում, երբ վերջին տարիներին նկատվում է առևտրային բանկերի չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշռի աճ։ Այսպես, 2014թ. դեկտեմբերի վերջի դրությամբ առևտրային բանկերի չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը կազմել է 6,15%, իսկ 2015թ. դեկտեմբերին, համապատասխանաբար, 6,98%։ Ցավոք,  այս միտումը շարունակվում է նաև ընթացիկ տարում։ Այսպես, 2016թ. հունիսի 30-ի դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 8,42%։ Այս ֆոնին ՀՀ կառավարության ներկայացուցչի հայտարարությունը, թե պատրաստված փաստաթղթի (նկատի ունի ՀՕ-ն- Ա.Գ.) գլխավոր շեշտադրումը կդառնա դիվիդենդների հարկումը, համենայնդեպս՝ այնքան էլ կոռեկտ չէ։ Մանավանդ երբ նման մոտեցման պահանջվածությունը հիմնավորելու համար հայտարարվում է, թե վերջին 25 տարիներին դիվիդենդները չեն հարկվել, սակայն դա չի հանգեցրել ներդրումների ցուցանիշի ակնկալվող աճի։ Անվիճելի է, որ նման փաստարկները բնավ չեն խոսում հօգուտ ՀՀ տնտեսության ներդրումային գրավչության պայմանների ստեղծման։
Կարծում ենք, բոլորն են համաձայն այն մտքին, որ Հայաստանի Հարկային օրենսգրքի ընդունումը խիստ ակտուալ է։ Որքանո՞վ այդ փաստաթուղթը կկազմվի կայուն տնտեսական աճին խոչընդոտող իրական խնդիրների առավելագույն հաշվառմամբ (դրանց լուծման նպատակով)՝ ահա սրանից էլ հիմնականում կախված կլինի Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացումը։
Հ.Գ. Հոդվածում ընդամենը փորձ է արվել ընդհանուր գծերով անդրադառնալ մի քանի հարցերի (իսկ դրանց ցանկը կարելի է անընդհատ շարունակել), որոնց ճիշտ պատասխաններից է շատ բանով կախված այն, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանն առաջիկա տարիներին։

Размышляя над проектом Налогового кодекса Армении: Арташес Гегамян
Прошло около двух месяцев после принятия Национальным Собранием Республики Армения (далее НС РА) в первом чтении проекта Налогового кодекса Армении (далее НК). В ходе бурных обсуждений этого документа как в НС РА, так и в бизнес- и экспертных сообществах в отношении данного документа было высказано множество зачастую взаимоисключающих мнений и оценок. Примечательно, что участники развернувшихся дискуссий в пользу своих диаметрально противоположных аргументов и доводов ссылались на отдельные главы и статьи НК. Подобное обстоятельство невольно наводит на мысль, что НК со стороны участников развернувшейся дискуссии не воспринимается как единое целое, определяющее суть предлагаемой правительством РА фискальной (налогово-бюджетной) политики, рассчитанной на ближайшие годы.
Так, представители правительства в своих выступлениях стараются обосновать, что принятие НК создаст хорошие условия для обеспечения длительного роста экономики, стабильности и предсказуемости в сфере предпринимательства. При этом особо отмечается, что НК будет способствовать обеспечению долгосрочной стабилизации бюджетных доходов (в немалой степени за счет роста акцизных налогов). Оппоненты же, принятого в первом чтении, проекта НК убеждают нас в обратном. При этом обосновывают опасность крайне тревожных последствий для экономики в случае принятия НК в представленном виде. Чтобы убедиться в сказанном, достаточно привести характерные формулировки их оценок: «Налоговый кодекс может привести к дефолту Армении», «НК не созвучен с экономическими вызовами РА», «НК станет серьезным барьером для бизнеса страны», «НК – кодекс раздора», «НК – надгробие для армянской экономики» и т.п. На этом фоне особо выделяется оценка представителя МВФ в Армении Терезы Дабан Санчес, опубликованная 14 июня 2016 г. на сайте http://rus.azatutyun.am/a/27828513.html под говорящим заглавием: «МВФ: Если проект Налогового Кодекса будет принят, он принесет большую пользу Армении». В беседе Радио Азатутюн (Свобода) представитель МВФ подчеркнула: «Эта страна нуждается в хороших школах, хороших дорогах, хорошем управлении. И для этого каждый должен сделать вклад… Образование, здравоохранение здесь на очень низком уровне, нет вложений капитала, нет инфраструктур. Без всего этого невозможно развивать страну, а сейчас для этого сложилась хорошая возможность». Тереза Дабан Санчес в этом же интервью выразила свое несогласие с критикой о том, что увеличение налогового бремени негативно отразится на бизнес-среде и социальном положении населения Армении, вынудив добросовестных работников скрывать свои реальные доходы и работать в «тени». Подобная жесткая оценка в устах представителя МВФ звучит не иначе, как приговор, причем не только властям Армении, но и самим себе. Напомним уважаемой госпоже Санчес, что 28 июня 2010 г. была утверждена трехлетняя программа кредитной поддержки Армении со стороны МВФ, в рамках которой Армения получила доступ к примерно 407,2 млн.долларов. Причем в 1 июля 2013 г. Совет директоров МВФ одобрил выделение Армении очередного кредитного транша в размере  порядка 84 млн долларов, мотивировав свое решение тем, что правительство Армении в целом выполнило согласованные условия этой программы: «Рост экономики Армении в 2011 г. достиг 4,7%, в минувшем – 7,2% и остается прочным. Инфляция в республике составляет менее 4%» (http://newsradio.com.ua/rus/2013_07_02/MVF-videlil-Armenii-kredit-v-razmere-84-mln/). Более того, в рамках программы МВФ по антикризисной поддержке Армении, утвержденной 7 марта 2014 г. Советом директоров МВФ предполагалось РА выделить 114 млн долларов в течение трех лет. Кредит представлялся на поддержку проводимых в республике экономических реформ, а также на борьбу с финансовым кризисом. Очередной новый кредитный транш по этой программе в размере 22 млн долларов, как сообщила пресс-служба фонда, штаб-квартира которого расположена в Вашингтоне, был выделен в июне 2016 г. «Несмотря на трудные внешние условия, исполнение программы было вполне удовлетворительным, большинство целей достигнуты», - объяснил решение Совета директоров зам.директора-распорядителя МВФ Мицухиро Фурусава. То есть получается, что со стороны МВФ за последние годы для проведения реформ в экономике Армении только по линии МВФ было выделено около полумиллиарда долларов кредитов и судя по оценке г-жи Санчес они были растрачены мягко выражаясь неэффективно, впустую. Уже не приходится говорить о сотнях миллионов долларов кредитов по реформированию экономики и укреплению финансов, выделенных Всемирным банком и другими международными финансовыми организациями. Почему говорилось о приговоре? Пусть не будет ни для кого секретом, что указанные авторитетные международные финансовые организации выделяют очередные кредитные транши лишь при безусловном выполнении условий, оговоренных при заключении договоров о ранее выделенных кредитах.
Естественно, чтобы дать объективную характеристику принятому в первом чтении проекту НК, в первую очередь, необходимо определить критерии, по которым можно будет оценить эффективность проводимой фискальной политики.
Итак, еще в конце 2015 года специалистами Министерства финансов РА при содействии экспертов Всемирного Банка была разработана Концепция налогового кодекса РА (далее Концепция). Отметим, что в основу Концепции были положены вполне приемлемые постулаты, как-то: нейтральность налоговых ставок (принятие сбалансированных и экономически обоснованных нагрузок для налогоплательщиков, нейтрально сказывающихся на налоговой среде); организация налоговой базы; пересмотр рамок налоговых льгот; усовершенствование расчета и порядка уплаты налогов. Более того, к Концепции отмечалось, что проект НК был разработан на основе 9 принципов. Останавливаться подробно на всех принципах – тема другого анализа, ограничимся лишь рассмотрением первого из них, который гласит: придается важное значение (имеется в виду в НК – А.Г.) долгосрочному экономическому росту без сосредоточивания на краткосрочных результатах. При этом особо отмечается, что для повышения конкурентоспособности и инвестиционной привлекательности экономики Армении необходимо сделать особый упор на налогообложение на потребление, а для хозяйствующих субъектов и физических лиц определить возможно низкие ставки подоходного налога. В этом же разделе Концепции отмечается, что в НК важное внимание обращено на внедрение таких налоговых стимулов, которые несмотря на то, что в краткосрочной перспективе приведут к некоторой потере налоговых поступлений, тем не менее  в перспективе станут важным вложением в следующих направлениях: привлечение прямых иностранных инвестиций; переоснащение и модернизация национальной экономики; стимулирование экспорта; повышение конкурентоспособности национальной экономики в регионе и ЕАЭС; обеспечение долгосрочного и стабильного экономического роста. Ну что же, казалось бы вполне разумные постановочные концептуальные вопросы. Тогда вполне резонно возникает вопрос: почему же инструменты реализации этих объективно востребованных задач, которые по замыслу составителей НК, должны были быть заложены в его основу, вызывают столь бурную критику, порой весьма и весьма тревожную.
В чем же причина? В неадекватном выборе инструментов налоговой политики для реализации в целом правильно сформулированных задач? Быть может в неполном учете реалий, сложивших в экономике республики? А может в отсутствии органической связи предлагаемой фискальной политики с проводимой ЦБ РА кредитно-денежной политикой? Можно привести и другие аргументы, объясняющие всю противоречивость суждений и оценок НК. К примеру, проанализировать воздействие предлагаемых в НК изменений налоговых ставок на прямые и косвенные налоги на макроэкономические показатели. Насколько такой анализ будет исчерпывающим сказать трудно, так как его выводы не будут в состоянии учитывать тенденции, которые сложились в экономике Армении за последние годы, а это будет очень существенным упущением. Поэтому представляется более целесообразным применить другой подход, а именно: прежде чем говорить о достоинствах или недостатках НК следовало бы определить основные тенденции, наблюдаемые в последние годы в экономике страны. Далее с их учетом определить – какие изменения в налогово-бюджетной (фискальной) и денежно-кредитной политике являются первостепенными для вывода экономики Армении на траекторию стабильного экономического роста, какое отражение они должны найти в НК, предлагаемом правительством РА, а также в монетарной политике, проводимой  ЦБ РА. При этом очень важно на этой основе выработать единую государственную политику, нацеленную на развитие экономики страны, при этом придавая важное значение развитию малого и среднего бизнеса (далее МСБ), привлечению прямых иностранных инвестиций, переоснащению и модернизации национальной экономики, стимулированию экспорта и других направлений, справедливо указанных в Концепции.
Что же касается дальнейшей судьбы НК, то представляется целесообразным прежде чем выносить этот документ на второе чтение в НС РА дать разъяснения по неизбежно возникающим вопросам. К примеру, каким образом НК отразится на: платежеспособный потребительский спрос различных социальных групп населения; каков удельный вес (по численности) социальных групп, для которых принятие НК явится стимулом или, наоборот, отрицательно скажется на их потреблении? Или же, как будут отражаться ожидаемые дополнительные поступления в Бюджет РА (после принятия НК) на реальных доходах будь то работники бюджетной и других сфер экономики РА, особенно в разрезе МСБ?
Думается, что следует обратить особое внимание на вопросы стимулирования инвестиционной привлекательности нашей экономики, которые должны получить свое обоснование в НК. И это принципиально важно, так как в последние годы международная инвестиционная позиция РА снижается. Так, на конец декабря 2014 г. чистая инвестиционная позиция РА была отрицательной на 7879,96 млн долларов, а прямые иностранные инвестиции составили 345,68 млн долларов. Для сравнения скажем, что по состоянию на конец декабря 2015 г. чистая инвестиционная позиция РА отрицательна уже на  8065,92 млн долларов, а прямые иностранные инвестиции сократились и составили 321,45 млн долларов. И такая картина с инвестициями складывается в условиях, когда в последние годы наблюдается рост удельного веса неработающих активов коммерческих банков. Так, на конец декабря 2014 г. удельный вес неработающих активов коммерческих банков составил 6,15%, а в декабре 2015 г., соответственно, 6,98%. К сожалению, эта тенденция продолжается и в текущем году. Так, на 30 июня 2016 г. этот показатель составил 8,42%. На этом фоне заявление представителя правительства РА о том, что главным акцентом подготовленного документа (имеется в виду НК – А.Г.) станет налогообложение дивидендов, по крайне мере является не вполне корректным. Тем более, когда в обоснование востребованности такого подхода заявляется о том, что за последние 25 лет дивиденды не облагались налогом, однако это не привело к ожидаемому росту показателя инвестиций. Бесспорно, что подобные доводы отнюдь не говорит в пользу создания условий для инвестиционной привлекательности экономики РА.
Думается, все согласны с тем, что принятие Налогового кодекса Армении весьма актуально. И от того, насколько этот документ будет составлен с максимальным учетом реальных задач, препятствующих стабильному экономическому росту, с целью их разрешения, во многом зависит социально-экономическое развитие Республики Армения.
P.S. В статье сделана всего лишь попытка в общих чертах обратиться к некоторым вопросам (а их перечень можно было продолжить и продолжить), от правильных ответов на которые во многом зависит, какой будет Армения в ближайшие годы.