Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքը կհամագործակցի ԼՂ-ի որևէ համայնքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքը կհամագործակցի Լեռային Ղարաբաղի որևէ համայնքի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց Ալֆորվիլի քաղաքապետ, Ֆրանսիայի Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ Լյուկ Քարվունասը:
«Արդեն 4-րդ անգամ եմ այցելում Հայաստան: Այս տարի մեծ ցանկություն ունեի գալ Հայաստան, ձեզ հետ նշելու ՀՀ անկախության 25-ամյակը: Այս այցի ժամանակ ճիշտ համարեցինք մեկ օր անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղում: Հաշվի առնելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմը` ցանկանում էի տեսնել, թե մեր գործընկերների հետ ինչ ուղղությունով պետք է աշխատանքները տանել, հարկ համարեցինք  հանդիպել և՛ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի, և՛ Ազգային ժողովի նախագահի հետ: Նրանց հետ հանդիպումների ընթացքում փորձեցինք հասկանալ, թե համագործակցության ինչ եզրեր կան: Մտածեցի, քայլեր ձեռնարկեմ Լեռնային Ղարաբաղի որևէ համայնքի հետ համագործակցելու ուղղությամբ»,-ասաց Լյուկ Քարվունասը` նշելով, որ այդպիսի համագործակցության փորձ կա Հայաստանի Օշական համայնքի հետ: Ալֆորվիլն ու Օշականը քույր քաղաքներ են:
Ալֆորվիլի փոխքաղաքապետ Ռիշար Անանյանը նշեց, որ Լյուկ Քարվունասը ոչ միայն ակտիվ աշխատում է Արցախի հարցի հետ կապված, այլև աջակցում է Ջավախքում իրականացվող ծրագրերին:
«Կա աջակցման նոր նախաձեռնություն, որը վերաբերում է Ջավախքի հայկական բնակչությանը: Այդ նախաձեռնության շրջանակում վերջերս Նինոծմինդայում բացվել է  «Երիտասարդության, մշակութային կենտրոն»-ը, ինչին աջակցել է Լյուկ Քարվունասը: Ահա հայանպաստ ծրագրերի աջակցությանն ուղղված այս աշխատանքները շարունակությունն են այն գործի, որն սկսվել է 20 տարի առաջ»,-ասաց Ռիշար Անանյանը:
Ալֆորվիլ  քաղաքը Ֆրանսիայում կոչվում է փոքրիկ Հայաստան: Ալֆորվիլի հայ համայնքը ձևավորվել է առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Այն ընդլայնվեց, երբ Թուրքիայից հայերը սկսեցին արտագաղթել Ֆրանսիա: Ռիշար Անանյանի փոխանցմամբ` Ալֆորվիլում ապրում է 44 հազար 500 բնակիչ, որոնցից մոտ 8 հազար մարդ հայկական ծագում ունեն:
«Տեղի հայերը շատ ակտիվ են քաղաքական շրջանակներում: Այդ ակտիվությունն առավելագույնս դրսևորվում է ընտրությունների ժամանակ: Մենք  միշտ կարողանում ենք մեր ուղերձները հասցնել բարձր շրջանակներին: Ուշադիր հետևում ենք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, և եղած մտահոգությունները փոխանցում ենք քաղաքական դաշտին: Կարևոր է, որ Ֆրանսիայում առկա են հայկական ծագումով պաշտոնյաներ»,-հավելեց նա:

French Alfortville city to cooperate with any NKR community
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. French Alfortville city will cooperate with any community of Nagorno Karabakh, French Alfortville city Mayor, Vice-Chairman of Armenia-France Friendship Group of the Upper House Luc Carvounas said, reports “Armenpress”.
“It is already my 4th visit to Armenia. This year I had a strong desire to visit Armenia and celebrate the 25th anniversary of Armenia’s Independence with you. During this visit we decided to spend a day in the NKR. Taking into account the April four-day war I wanted to see how we must work with our partners, and we decided to meet the NKR President and the Parliament Speaker. At the meetings we have tried to understand what ways of cooperation exist. And I have decided to take steps aimed at cooperating with any community of Nagorno Karabakh”, he said adding that there is such cooperation experience with Oshakan community of Armenia. Alfortville and Oshakan are sister-cities.
“There is new assistance initiative which relates to the Armenian people of Javakheti. Within the framework of that initiative recently “Youth, Cultural Center” has been opened in Ninotsminda, and Luc Carvounas assisted it”, Alfortville Deputy Mayor Richard Ananian said.
Alfortville city is called small Armenia in France. The Armenian community of Alfortville has been formed during the First World War. Richard Ananian said 44.500 people live in Alfortville, from whom nearly 8000 people are with Armenian origins.
“The local Armenians are very active in political life. Their activity is being more realized during the elections. We always manage to deliver our messages to the high-ranking circles. We are carefully following the events taking place in Armenia, and convey our concerns to the political field. It is important that there are officials with Armenian origins in France”, he said.