Հայազգի գիտնականները ՀՀ Նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման շուրջ
Հայազգի գիտնականները ՀՀ Նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության
և կրթության զարգացման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Ճապոնիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից և մի շարք այլ երկրներից: Համաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի աջակցությամբ գործող «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության» ծրագրի շրջանակներում և նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակի առթիվ: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը քաղաքամայր Երևանում՝ գիտության գրեթե բոլոր բնագավառները ներկայացնող հայազգի ճանաչված գիտնականների մասնակցությամբ:
Նմանատիպ միջոցառումները, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ոչ միայն համախմբելու աշխարհի հայ գիտնականներին, այլև նրանց փորձն ու կապերն օգտագործելու հայազգի երիտասարդ գիտնականներին միջազգային հարթակներում պատշաճ ներկայացնելու և գիտության զարգացման ժամանակակից միտումներին հաղորդակից դարձնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները ՀՀ Նախագահին ներկայացրել են համաժողովի ընթացքից իրենց տպավորություններն ու միջոցառումից ակնկալիքները:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին, ներկայացրել կրթության և գիտության բնագավառում իրականացվող պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, դրանց շրջանակներում հատկապես երիտասարդ գիտնականներին խրախուսման, նրանց գործունեության օժանդակմանն ուղղված ծրագրերը:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության Նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով համատեղ հետագա համագործակցության շուրջ:

Armenian scientists exchange ideas with President Sargsyan on developing science and education
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received the participants of All Armenian scientific conference being held in Armenia from September 21-23. The scientists have arrived from the USA, Russia, Japan, Denmark, Germany, Spain and other countries. The conference was organized by the support of the President within the framework of the project “Support for young scientists” and is dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, Serzh Sargsyan hailed the visit of the scientists to Motherland and congratulated them on the occasion of the 25th anniversary of the Independence of Armenia. President Sargsyan highlighted holding the All Armenian scientific conference in capital Yerevan, with the participation of renowned Armenian scientists representing almost all the scientific spheres.
According to the President, similar events are a good opportunity not only for unifying the Armenian scientists of the world, but also for using their experience and connections for properly introducing Armenian young scientists in international platforms and familiarizing them with contemporary scientific trends.
The participant scientists introduced to the President their impressions and expectations from the conference.
President Sargsyan answered the questions of the scientists, presented the main directions of the state policy in the field of education and science, particularly the projects aimed at encouraging and supporting the young scientists.
The Armenian scientists and President Sargsyan exchanged ideas over future cooperation for fostering science and education in Armenia.