Բրիտանիայի երկու ապագա թագավորները եւ նրանց ընտանիքի անդամները ժամանել են Կանադա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեմբրիջի դուքսը եւ դքսուհին պաշտոնական այցով Կանադա են ժամանել իրենց երեխաների՝ երեք տարեկան արքայազն Ջորջի եւ մեկ տարեկան արքայադուստր Շառլոտայի հետ: Ուիլյամը եւ Քեթրինն առաջին անգամ Կանադա են այցելել հինգ տարի առաջ՝ հարսանիքից շատ չանցած, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Քեմբրիջի դուքսը եւ դքսուհին եւ նրանց երեխաները վայրԷջք են կատարել Բրիտանական Կոլումբիայի մայրաքաղաքում՝ Վիկտորիա քաղաքում: Դա առաջին պաշտոնական ուղեւորությունն Է, որը նրանք կատարում են ամբողջ ընտանիքով:
Դքսին եւ դքսուհուն՝ երեխաների հետ դիմավորել Է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն: Թրյուդոն փորձել Է բարեւել արքայազն Ջոջի հետ, բայց վերջինս չի համաձանել ո՛չ «ձեռք մեկնել», ո՛չ Էլ պարզապես սեղմել նրա ձեռքը:
Բրիտանական Կոլումբիայի օրենսդիր ժողովի շենքի մոտ Ուիլյամին եւ Քեթրինին ողջունել Է բազմահազարանոց բազմությունը: Ողջույնի արարողությանը մասնակցել Է նաեւ նախաբնիկների պարային խումբը:
Քեմբրիջի դուքսը եւ դքսուհին այցելել են երկու համաշխարհային պատերազմներում ընկածների հուշարձան: Արքայազն Ուիլյամը եւ Քեթրինն այնուհետեւ ժամանակ են անցկացրել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի եւ նրա կնոջ՝ Սոֆի Գրեգուարի հետ:

Два будущих короля Британии и члены их семьи прибыли в Канаду: фоторепортаж
Герцог и герцогиня Кембриджские прибыли в с официальным визитом в Канаду вместе со своими детьми, трехлетним принцем Джорджем и годовалой принцессой Шарлоттой. Уильям и Кэтрин впервые посетили Канаду пять лет назад вскоре после свадьбы.
Герцог и герцогиня Кембриджские и их дети приземлились в столице Британской Колумбии, городе Виктория. Это первое официальное турне, которое они совершают всей семьей.
Герцога и герцогиню с детьми встретил премьер-министр Канады Джастин Трюдо. Трюдо попытался поздороваться с принцем Джорджем, но тот не согласился ни "дать ему пять", ни просто пожать ему руку,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
У здания законодательного собрания Британской Колумбии принца Уильяма и Кэтрин приветствовала многотысячная толпа.В приветственной церемонии приняла участие и танцевальная группа аборигенов.
Герцог и герцогиня Кембриджские посетили монумент павшим в обеих мировых войнах.
Принц Уильям и Кэтрин затем провели время с канадским премьер-министром Джастином Трюдо и его супругой Софи Грегуар.