ՄԻՊ առընթեր Խոշտանգումների կանխարգելման փորձագիտական խորհրդի նոր կազմը հաստատվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2016 թվականի սեպտեմբերի 28-ի որոշմամբ ստեղծվել է Պաշտպանին առընթեր Խոշտանգումների կանխարգելման փորձագիտական խորհրդ նոր կազմով: Այն կազմված է խոշտանգումների եւ վատ վերաբերմունքի կանխարգելման ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների փորձառու ներկայացուցիչներից եւ անկախ մասնագետներից (սոցիոլոգ, հոգեբան, բժիշկ եւ այլն): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Խորհուրդը ստեղծվում է՝ հիմք ընդունելով այն, որ Պաշտպանը «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 6.1-րդ հոդվածի համաձայն ճանաչվել է «Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությամբ սահմանված կանխարգելման անկախ ազգային մեխանիզմ: Դրանից բացի, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքը հնարավորություն է տալիս Պաշտպանին պատվիրակելու որոշակի ծավալով լիազորություններ փորձագիտական խորհրդի անդամներին:
Խորհրդի նպատակն է աջակցել Պաշտպանին վեր հանելու ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին առնչվող խնդիրները եւ ներկայացնելու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկներ, այդ թվում՝ օրենսդրական համապատասխան ակտերի հետ համադրված վերլուծությունների հիման վրա: Խորհրդի հիմնական գործառույթն ազատությունից զրկման վայրերի մոնիթորինգն է, որը պետք է իրականացվի այդ վայրեր պարբերական այցերի միջոցով:

Expert Council on Prevention of Torture to Armenian Ombudsman established with new list of members
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. By the September 28 decision of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, the Expert Council on Prevention of Torture to the Defender has been established with a new list of members, the Ombudsman’s Office informed “Armenpress”.
It is comprised of independent experts, as well as experienced representatives of NGOs in the field of prevention of torture and ill treatment (sociologist, psychologist, doctor, etc.).
The Council is established based on the Law on Human Rights Defender of the Republic of Armenia, according which the Ombudsman is the National Preventive Mechanism under the Optional Protocol of the UN Convention on Prevention of Torture. Besides that, the Law on Human Rights Defender gives the possibility to delegate certain functions to the Expert Council members.
The aim of the Council is to reveal the problems concerning the conditions of detention in the places of deprivation of liberty and to provide the solutions, including analyzing them in the context of relevant legislative acts. The main function of the Council is to monitor the places of deprivation of liberty by making regular visits.