Կարեն Կարապետյանը ցանկանում է պատգամավորներից լսել մաքսիմալ պրագմատիկ և կիրառական խորհուրդներ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում անդրադարձավ ծրագրի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած քննադատությանը: ՀՀ վարչապետը նախ շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորներին հնչեցրած առաջարկների, ինչպես նաև քննադատության համար: «Կան առաջարկներ, որոնք հետաքրքիր են և կիրառական ասպեկտ ունեն: Կային բաներ, որոնց տրամաբանությունը ես չհասկացա: Անկախ նրանից, թե ինչպես կքվեարկեք, մենք բաց ենք ցանկացած առաջարկի, խորհրդի, քննադատության համար: Ուղղակի կխնդրեի, որ դրանք լինեն առարկայական և կիրառական»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը:
Վարչապետն անդրադարձավ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի հայտարարությանը, թե կառավարությունը նախորդ կառավարությունների նման ծրագրում գրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին: «Բա ո՞նց անենք, եթե բոլորը գրել են, մենք չգրե՞նք: Հայտարարեցիք, որ ձեռնպահ կմնաք, քանի որ մենք չենք հորդորել, որ օֆշորներից պետության փողերը վերադարձնեն: Ես կարծում եմ, որ դա դեկլարատիվ է հնչում, ինչպես դուք եք մեզ հաճախ մեղադրում դեկլարատիվ հայտարարություններ անելու մեջ»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով պատգամավորների դիտարկումներին, թե կառավարությունը ծրագիրը ներկայացրել է առանց տնտեսական վիճակի ախտորոշում անելու՝ վարչապետն ընդգծեց, որ չեն արել ախտորոշում, բայց գրել են, որ պետք է անեն, քանի որ 20 օրը շատ քիչ ժամանակ է այդ ախտորոշումն իրականացնելու համար: «Ասում եք՝ ծրագրում թվեր չենք ներկայացրել: Եթե մենք չենք հասցրել ախտորոշումն անել, մեր գրած թվերին դուք կհավատայի՞ք, թե՞ ոչ: Բազմաթիվ երկրներում կառավարության ծրագրերում ընդհանրապես թվեր չեն լինում, իրենք ասում են ոնց են շարժվելու և թվերը դնում են բյուջեում: Սա ավելի շատ մոտեցման հարց է»,- պարզաբանեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ նաև ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորների մեղադրանքներին, թե կառավարությունը ծրագիր է ներկայացրել ընդամենը 6 ամսվա համար: «Եթե ավելի երկար ժամանակի համար գրեինք ծրագիրը, մեզ կմեղադրեիք, թե ինչ գիտենք, ինչ կլինի ընտրություններից հետո, որ երկարաժամկետ ծրագիր ենք ներկայացրել»:
Եզրափակելով ելույթը՝ վարչապետը ցանկություն հայտնեց պատգամավորներից լսել առավելագույնս պրագմատիկ և կիրառական առաջարկներ և խորհուրդներ: «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՅԴ-ին և ՀՀԿ-ին աջակցության համար: Ես ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ գնահատում ենք այն բեռը և այն ծանրաձողը, որը պետք է բարձրացնենք: Եթե միասնական լինենք, եթե փորձենք ամեն մեկս մեր քաղաքական և քաղաքացիական դիրքորոշումներն ակտիվ պահել, կարծում եմ՝ հաջողության կհասնենք»,- եզրափակեց վարչապետը:

Карен Карапетян хочет услышать от депутатов максимально прагматичные и практичные советы
В своем заключительном высруплении во время обсуждения программы правительства Армении премьер-министр Армении Карен Карапетян комментировал прозвучавшую в выступлениях депутатов критику и сделанные предложения.
«Есть предложения, которые интересны и имеют прикладной аспект. Я не понял логику некоторых вещей. Невзирая на то, как вы будете голосовать, мы открыты для любых предложений, советов, критики. Просто попросил бы, чтобы они были предметными и практичными»,- сказал он.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Карен Карапетян высказался о заявлении лидера ОЕК Бишарян о том, что борьба с коррупцией была и в программах предыдущего правительства. «Как же быт? Если писали все, нам теперь не писать? Вы сказали, что воздержжитесь, поскольку мы не призвали вернуть деньги из офшоров. Это, я думаю, звучит декларативно, как вы часто обвиняете в декларативности нас»,- сказал он.
По поводу замечаний о том, что правительство представило программу без диагностики состояния экономики, он сказал, что отмечено, что для этого у них было мало времени – меньше 20 дней. «Вы говорите – не представлены цифры. Если мы не успели поставить диагноз, поверили ли бы вы цифрам? Во многих странах в программах правительств вообще не бывает цифр, они просто говорят о направлении своего движения, а цифры ставят в бюджете. Это вопрос подхода»,- сказал он.
Карен Карапетян высказался об обвинениях депутатов АНК в том, что программа составлена всего на 6 месяцев.  «В прротивном случае нас обвинили бы в том, что мы не знаем, что будет после выборов»,- сказал он.
В конце выступления премьер-министр Армении Карен Карапетян высказался о том, что хочет услышать от депутатов максимально прагматичные и практичные советы.
«очу поблагодарить АРФД и РПА за поддержку. Я оцениваю ту ответственность и тот груз, которые мы должны поднять. Если мы будем едины, попытаемся активно поддерживать нашу гражданскую и политическую позицию, думаю, мы достигнем успеха»,- сказал он.