Մինսկում նշել են, որ ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի գլխավոր թեման կդառնա տնտեսությունը
Մինսկում նշել են, որ ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի գլխավոր
թեման կդառնա տնտեսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը հայտարարել Է, որ չպետք Է Անկախ պետությունների համագործակցությունն ընկալել որպես «ինքնին հասկանալի մի բան»: Ինչպես հոկտեմբերի 26-ին հայտնել Է Բելառուսի կառավարության մամուլի ծառայությունը, այս հայտարարությունը հնչել Է «Միր» միջազգային հեռուստառադիոընկերությանը Կոբյակովի տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Այն, ինչ մեզ տալիս Է ԱՊՀ-ն, շատերի կողմից ինքնին հասկանալի բան Է ընկալվում, բայց դա այդպես չԷ: Դա այն բանի շնորհիվ Է, որ այդ կազմակերպույթունը կա: Ես, նախեւառաջ, նկատի ունեմ կարեւորագույն տնտեսական ասպեկտներից մեկը՝ ազատ առեւտրի գոտին, երբ ապրանքները կարող են անմաքս տեղաշարժվել ԱՊՀ-ի երկրների տարածքով եւ տնտեսական շրջանառության մեջ մտնել ազատ մրցակցության սկզբունքով»,-ասել Է Բելառուսի կառավարության ղեկավարը:
Կոբյակովը նշել Է, որ ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի՝ հոկտեմբերի 28-ին Մինսկում անցկացվելիք նիստի գլխավոր թեման կդառնա տնտեսությունը: Հատուկ ուշադրություն Է դարձվելու ազատ առեւտրի գոտու մասին պայմանագրի իրագործմանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Belarusian PM says upcoming CIS Council session to focus on economy
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Belarus Andrei Kobyakov announced that the cooperation of independent states shouldn’t be perceived as “something clear by itself”, the Belarusian government quoted the PM as saying in an interview to “MIR”.
“What the CIS gives us is being perceived by many as something understandable in itself, but that’s not so. That’s due to the fact that this organization is present. First of all I mean one of the most important economic aspects – the free trade zone, when products can be moved duty-free in the CIS territory and enter economic circulation based on free competition principle”, the PM said.
Kobyakov said the upcoming October 28 session of the CIS Heads of Governments Council in Minsk will focus on economy, with a special focus on initiating the agreement on free trade zone.