ՀՀ ԱԻՆ հրշեջ-փրկարարների պրոֆեսիոնալիզմը թույլ է տալիս գործել նաև արտերկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սպիտակի երկրաշարժից, որը տեղի ունեցավ 1988 թվականին, այժմ ոչ միայն հայ ժողովուրդն է քաղում դասեր, այլև ամբողջ աշխարհը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, ՓԾ գեներալ-մայոր Նիկոլայ Գրիգորյանը խոսեց, թե ինչ փոոփոխություններ են տեղի ունեցել Սպիտակի երկրաշարժից 28 տարի անց։ «Երկիրը վերափոխվեց Սպիտակի երկրաշարժից հետո։ Միջազգային կազմակերպությունները և կառույցները սկսեցին մշակել տարբեր համակարգեր, որպեսզի բնակչության քաղպաշտպանությունն առավել արդյունավետ դարձնեն։ Ասեմ, որ Սպիտակի երկրաշարժի դասերի վերլուծությունը ցույց տվեց, որ մեր երկրում հնարավոր են և կարող են լինել ինչպես ուժեղ երկրաշարժեր, այնպես էլ տարբնույթ այլ աղետներ, որոնց անհրաժեշտ է պատրաստվել»,- ասաց Նիկոլայ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով` 1991 թվականին պատերազմող երկիրն իր առաջին քայլերն է արել և ստեղծել բնակչության պաշտպանության համակարգը։ Սկզբում ստեղծվել է սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը, ապա նաև` ԱԻ վարչությունը։ «Իսկ այժմ գոյություն ունի ԱԻՆ-ը, որն իր հարկի տակ է հավաքել տարբեր հզոր ստորաբաժանումներ՝ փրկարար ծառայություն, սեյսմիկ պաշտպանության ծառայություն, տեխնիկական անվտանգության, հիդրոմետ ծառայությունները և այլն»,-նկատեց Գրիգորյանը:
Գեներալ-մայորը հավելեց, որ  ԽՍՀՄ տարիներին չկային փրկարարական կառույցներ, սակայն ընդգծեց, որ այսօր մենք ունենք այդ կառույցը. «Մեր կառույցում 3000-ից ավելի հրշեջ-փրկարարներ կատարելագործվել են, վերապրոֆիլավորվել, տեխնիկապես ապահովվել և ուսուցանվել են։ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ՓԾ փրկարաները անցել են բազմաթիվ քննություններ, փորձառություն են ձեռք բերել, և այսօր մենք հանդիսանում ենք «Ինսառակ» միջազգային որոնողախորհրդատվական, փրակարարական ծառայության անդամ։ Այս կառույցում ընդգրկված են զարգացած երկրների` աշխարհի լավագույն փրկարարները։ Մեր փրկարարների այդ խմբի, որի անդամները տիրապետում են անգլերենին, հանդերձանքն ու տեխնիկական հագեցվածությունը, պրոֆեսիոնալիզմը թույլ են տալիս յուրաքանչյուր երկրում գործել, հավասարը-հավասարի պես»:
Նիկոլայ Գրիգորյանն ասաց, որ ուղիղ վեց տարի միայն փորձությունների շրջան էր ընթանում, իսկ պատրաստվածությունը ավելի շատ է տևել։ «Մեր հարևան երկրները կերազեն լինել այդ կազմակերպության անդամ։ Մեր կողքին միշտ եղել են միջազգային տարբեր կազմակերպություններ»,- նշեց նա։
Եզրափակելով իր խոսքը` ՓԾ գեներալ-մայորն ասաց, որ ԱԻՆ-ի մեծ և կարևոր ձեռքբերումներից է բոլոր մարզերում Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնների ստեղծումը։ «Այս ամենից կարող ենք եզրակացություն անել, որ այսօր արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնները և 911 ծառայությունը ստեղծելով, կարողացել է մեր բնակչության համար ապահովել վստահության մի կառույց, որ յուրաքանչյուր պահի ամեն ոք կարող է զանգել  911 և նրան կօգնեն հաղթահարել կենցաղային ամենապարզից մինչև ամենաբարդ դեպքերը»,- ասաց Գրիգորյանը։

Professionalism of Armenia’s rescuer-firefighters enables to operate abroad
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Not only do the Armenian people learn lessons from the 1988 Spitak earthquake, but also the entire world, Major-General Nikolai Grigoryan, deputy director of the rescue service of the ministry of emergency situations briefed reporters on what changes were made 28 years after the earthquake.
“The country transformed after the Spitak earthquake. International organizations and structures began elaborating systems to make population protection more effective. Let me say that analysis of the lessons of Spitak earthquake showed that strong earthquakes are possible and probable in our country, as well as other disasters, for which it is necessary to be prepared for”, Grigoryan said.
According to him, the in-war country in 1991 made the first steps and created the population protection system. Initially the seismic protection service was created, followed by the emergency situations department.
“And now the ministry of emergency situations exists, which has gathered various powerful units: rescue service, seismic protection service, technical security service, hydro-meteorological service and others”, Grigoryan said.
The Major-General added no rescue structures existed during USSR years, however he stressed we have that structure today. “More than 3000 rescuers-firefighters improved their skills in our structure, equipped with hardware and receiving training. Rescuers of the ministry’s rescue service passed various exams, gained experience, and today we are a member of the “INSARAG”, the international search and rescue advisory group. This structure includes best rescuers of the world from developed countries. The professionalism of our rescuers of that group – the members of which are skilled in English, equipment and technical capacity, enables to operate in any country, equally”.
“Our neighboring countries would dream of being members of that organization. Different international organizations have always been next to us”, he said.
The Major-General said the creation of national crisis management centers in all provinces is one of the achievements of the ministry of emergency situations.
“We can conclude from all of this that today, by creating the national centers of crisis management, the 911 service, the ministry of emergency situations was able to provide a structure of trust for our population, where anyone can call 911 at anytime and receive assistance in all issues, ranging from ordinary household incidents up to the most difficult matters”, he said.