«Նաիրիտ»-ը սնանկ ճանաչելը ներդրողներին առողջացման ծրագիր ներկայացնելու խթան է. Դավիթ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատարանի կողմից «Նաիրիտ» գործարանը սնանկ ճանաչելը չի խանգարում կառավարության կողմից հայտարարված ներդրումների մրցույթին: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ պատասխանելով ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի հարցին:
«Ես ցանկանում եմ սկզբում պարզաբանել, թե ինչ է նշանակում սնանկացում: Սնանկացումը ընկերության առողջացման եղանակներից մեկն է: Չէր գտնվի որևէ ներդրող, ով պատրաստ կլիներ գալ, գումարներ ներդնել մի ընկերության մեջ, որից 100 միլիոն դոլար գանձելու հնարավորություն կա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պարզաբանեց Հարությունյանը:
Նա հավելեց, որ հենց սնանկությունն է այն մեխանիզմը, որը հնարավորություն է տալիս ներդրողներին, եթե կան այդպիսիք, որպեսզի առողջացման ծրագիր առաջարկեն: «Սա լավագույն լուծումն է»,- ընդգծեց Հարությունյանը:

Nairit plant bankruptcy to boost presenting rehabilitation programs to investors - minister
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Declaring the Nairit Plant bankrupt by court doesn’t hinder the investment tender of the government, minister Davit Harutyunyan, chief of staff the government told Rule of Law faction leader Heghine Bisharyan during a Q&A between the Parliament and Cabinet.
“I would like to first of all clarify what bankruptcy means. Bankruptcy is one method of rehabilitating a company. Not a single investor would be found, who would be willing to invest in a company facing the possibility of being charged with 100 million dollars”, Harutyunyan said.
He added bankruptcy is the mechanism which enables investors, if such are present, to be proposed with rehabilitation programs. “This is the best solution”, Harutyunyan said.