Մելբուռնում ավտոմոբիլը մխրճվել է բազմության մեջ, կան զոհեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի Մելբուռն քաղաքում երեք մարդ Է զոհվել, եւս առնվազն 20-ը՝ տուժել այն բանից հետո, երբ ավտոմոբիլը մեծ արագությամբ մխրճվել Է մի խումբ հետիոտների մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 20-ին հայտնել Է The Guardian-ը: Վիրավորներից չորսը երեխաներ են:
Նշվում Է, որ ավտոմեքենան բանուկ խաչմերուկում մայթ Է բարձրացել տեղական ժամանակով ժամը 14:00-ին, երբ այնտեղ շատ մարդիկ են եղել: Ականատեսների խոսքով՝ խուճապ Է սկսվել, մարդիկ սկսել են թաքնվել մերձակա խանութներում: Որոշ հաղորդումների համաձայն՝ լսվել են կրակոցներ:
Պատմում են, որ վրաերթը կատարվել Է միտումնավոր, վարորդը նույնիսկ չի փորձել կանգնեցնել ավտոմեքենան՝ մխրճվելով բազմության  մեջ:

Three dead, scores injured as driver plows car into pedestrians in downtown Melbourne
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. A man deliberately drove into pedestrians on Friday, killing three and injuring dozens in downtown Melbourne, Australia’s second largest city, but local law enforcement said the incident was not terror-related, Reuters reports.
Footage from a witness showed car driving around erratically in an intersection outside Flinders St Railway station in the city's downtown business district, with the driver hanging his arm out the window.
"A male deliberately drove into pedestrians in the Bourke Street mall, and we currently have three deceased and at least 20 injuries," Victoria Police acting commander Stuart Bateson told reporters, as quoted by Reuters.
"We have the offender in custody. There is no further threat to the public at this stage. I can also confirm that this is not a CT (counter-terrorism) related incident."