ԱՄՆ-ում անկախ կինոյի «Սանդենս» փառատոնը կմեկնարկի դոպինգի մասին ֆիլմով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարք-Սիթիում (Յուտայի նահանգ) մեկնարկում Է ԱՄՆ-ում անկախ կինոյի «Սանդենս» խոշորագույն փառատոնը. արդեն հունվարի 20-ին նրա հանդիսականները կդիտեն «Իկար» վավերագրական ֆիլմը, որն ստեղծվել Է Մոսկվայի հակադոպինգային լաբորատորիայի նախկին ղեկավար Գրիգորի Ռոդչենկովի մասնակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս տարի փառատոնի մրցութային ծրագրում ներառված են ամերիկացի ռեժիսորների 16-ական գեղարվեստական եւ վավերագրական ժապավեններ: Փառատոնի համար նաեւ ընտրվել են գեղարվեստական կինոյի օտարերկրյա ռեժիսորների եւ դոկումենտալիստների 12-ական կինոնկարներ:
Ընդամենը փառատոնում կցուցադրվեն 120 լիամետրաժ գեղարվեստական եւ վավերագրական  կինոնկարներ, որոնք ընտրվել են ավելի քան 4 հազար ստեղծագործություններից:
Մրցութային ծրագրի հաղթողները կհայտարարեն հունվարի 29-ին՝ փառատոնի փակման օրը:
«Սանդենս» փառատոնն ԱՄՆ-ում անկախ կինոյի ամենահեղինակավոր ստուգատեսներից մեկն Է: Այն հիմնվել Է ամերիկացի հայտնի դերասան եւ ռեժիսոր Ռոբերտ Ռեսդֆորդի կողմից եւ անվանվել «Բուչ Քեսիդին եւ Սանդենս Քիդը» կուլտային վեսթեռնում Ռեդֆորդի մարմնավորված հերոսի պատվին: Ամեն տարի Փարք-Սիթիում անցկացվող փառատոնի շրջանակներում Սոլթ-Լեյք-Սիթի եւ Օգդենե դիտումների Է այցելում ավելի քան 50 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Фильм о допинге откроет фестиваль независимого кино "Сандэнс" в США
Крупнейший в США фестиваль независимого кино "Сандэнс" стартует в Парк-Сити (штат Юта), уже в пятницу его зрители увидят документальную картину "Икар", созданную при участии экс-главы московской антидопинговой лаборатории Григория Родченкова.
В конкурсную программу фестиваля в этом году включены по 16 художественных и документальных лент американских режиссеров. На фестиваль были также отобраны по 12 картин иностранных режиссеров художественного кино и документалистов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Всего на фестивале будут показаны 120 полнометражных художественных и документальных картин, отобранные из более 4 тысяч произведений.
Победителей конкурсной программы объявят в день закрытия фестиваля 29 января.
Фестиваль "Сандэнс" (Sundance Film Festival) ─ один из самых влиятельных смотров независимого кино в США. Он был основан известным американским актером и режиссером Робертом Редфордом и назван в честь героя Редфорда в культовом вестерне "Буч Кэссиди и Сандэнс Кид". Ежегодно просмотры в рамках фестиваля в Парк-Сити, Солт-Лейк-Сити и Огдене посещают более 50 тысяч человек.