Սուրեն Կարայանը ԵԱՏՀ Կոլեգիայի անդամ Կարինե Մինասյանի հետ քննարկել է ԵԱՏՄ Թվային օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 22-ին հանդիպել է ԵԱՏՀ ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանին և ԵԱՏՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Խաժակ Կարայանին՝ քննարկելու Եվրասիական տնտեսական միության Թվային օրակարգի ռազմավարական ուղղությունների քննարկման նպատակով։ Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը և ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արման Խաչատուրյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանն, ՀՀ  Պետական եկամուտների կոմիտեի, ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն իր խոսքում նշել է․«Ուրախ ենք ձեզ ողջունել այս կարևոր թեման քննակելու նպատակով։ Թվային տնտեսությունը մեր հեռանկարային զարգացման հիմքերից է»։
ԵԱՏՀ ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանի խոսքով՝ Հայաստանը առաջատար դիրքեր ունի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում, և կա լուրջ ներուժ՝  խթանելու թվային տնտեսությունը:
ԵԱՏՄ երկրները մտադիր են միասնական թվային տարածքում իրականացնել հետևյալ խնդիրները.
Միության անդամ պետություններում թվային տնտեսության նորմատիվ-իրավական բազայի մշակում
Թվային տնտեսության ոլորտում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ստեղծում
Նպաստել և աջակցել թվային նախաձեռնություններին ու ծրագրերին
Միության անդամ պետությունների բոլոր հետաքրքրված քաղաքացիների և կազմակերպությունների միջև երկխոսության ապահովում և թվային տնտեսության բնագավառում լավագույն փորձի առաջմղում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարցեր կապված Եվրասիական տնտեսական միության Թվային օրակարգի ռազմավարական ուղղությունների կոնտեքստում Հայաստանի կողմից իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Armenia’s Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan on February 22 held a meeting with Member of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC), Minister in charge of Internal Markets, Information Support, Information&Communication Technologies​ Karine Minasyan and Director of EEC IT Department Khazhak Karayan to discuss the strategic directions of the Digital agenda of the Eurasian Economic Union (EAEU), press service of the Ministry told “Armenpress”.
Armenia’s Deputy Minister of Economic Development and Investments Emil Tarasyan and Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies Arman Khachaturyan took part in the meeting.
The meeting was also attended by the representatives of the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, State Revenue Committee, State Service for Food Safety and other interested agencies.
Minister Suren Karayan said in his speech: “We are happy to welcome you to discuss this important topic. Digital economy is one of foundations of our prospective development”.
EEC Minister Karine Minasyan said Armenia has leading positions in the IT sector development, and there is a great potential to boost the digital economy.
EAEU countries plan to carry out the following steps in the common digital space:
-Development of normative-legal base for digital economy in the Union’s member states
-Creation of public-private sector cooperation in the field of digital economy
-Support and assist digital initiatives and programs
-Ensuring dialogue and promoting the best experience in the digital economic field between all the interested citizens and organizations of the Union’s member states
During the meeting issues related to the steps to be taken by Armenia on the strategic directions of the EAEU Digital agenda were discussed.