Եվրոպացի պատգամավորների միջազգային հետախուզմամբ` Ադրբեջանը հատում է կարմիր գիծը. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախ այցելելու համար եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելով Ադրբեջանը հատում է կարմիր գիծը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Ադրբեջանը շարունակում է Լապշինի ուղղությունը: Տեսնում է, որ Լապշինի գործն այդպես էլ չի դառնում նախադեպ: Եթե Լապշինի դեպքից հետո 5 հոգի ձեռնպահ է մնում Արցախ այցելելուց, ապա դրա փոխարեն 10 հոգու մոտ առաջանում է նոր մոտիվացիա Արցախ այցելելու համար: Եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելով` Ադրբեջանը փորձում վերակենդանացնել Լապշինի նախադեպը: Արցախ այցելելու, Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին կարծիք հայտնելու համար եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հայտարարելը նշանակում է հատել կարմիր գիծը»,-ասաց նա:
Ռուբեն Մելիքյանը նշեց, որ այն խնդիրները, որոնց մասին Արցախը, Հայաստանը տարիներ շարունակ բարձրաձայնում են, իրականում Ադրբեջանի գործողություններով հաստատվում է: Նրա խոսքով, իրականում այն մարդիկ ովքեր ապրում են Արցախում, այն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են միջազգային հանրությանը տեղեկացնել Արցախի մասին պետք է ազատ ելք ու մուտքի հնարավորություն ունենան, իրենց իրավունքները պաշտպանված լինեն:
«Եվրոպացի պատգամավորները` Ֆրանկ Էնգելը, Էլենի Թեոխարիուսը, Յարոմիր Շտետինան, առաջին անգամ չէ, որ Արցախ են այցելում, առաջին անգամ չէ, որ բարձրաձայնում են արցախցու իրավունքների մասին: Նրանք մարմնավորում են արմատները չկորցրած եվրոպացու, ովքեր շարունակում են իրենց գործունեությունը: Մենք շնորհակալ ենք, որ գիտակցելով, թե Ադրբեջանը կարող է դիմել նման ոչ իրավական քայլերի, այդուհանդերձ շարունակում են իրենց գործունեությունն` ուղղված եվրոպական արժեքների պաշտպանությանն ագրեսիվ ոտնձգություններից»,-հավելեց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել են, թե այդ երկիրը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի` Լյուքսեմբուրգ, Էլենի Թեոխարիուսի` Կիպրոս, Յարոմիր Շտետինայի` Չեխիա, նկատմամբ:

Azerbaijan crosses the red line by issuing international arrest warrants for European lawmakers, says NKR Ombudsman
Azerbaijan crosses the red line by issuing international arrest warrants for European lawmakers,
says NKR Ombudsman
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Azerbaijan is crossing the red line by issuing international arrest warrants for European lawmakers for visiting Nagorno Karabakh (NKR), Ombudsman of NKR Ruben Melikyan told ARMENPRESS.
“Azerbaijan continues the course of Lapshin. It sees that the Lapshin case isn’t becoming a precedent at all. If after the Lapshin case 5 people refrain from visiting NKR, then instead 10 people get new motivation to visit NKR. By announcing international arrest warrants for the European lawmakers, Azerbaijan is attempting to revive the Lapshin precedent. Issuing arrest warrants for European lawmakers for visiting NKR, expressing opinion on recognizing the independence of NKR, means to cross the red line”, he said.
Melikyan said the issues which are raised by NKR and Armenia for many years, are actually being confirmed by the Azerbaijani actions. According to him, in reality, the people who live in NKR, people who want to inform the international community about NKR must have the opportunity of free entry and exit, and their rights must be protected.
“It’s not the first time the European lawmakers: Frank Engel, Eleni Theocharous and Jaromír Štětina raise the issue of the rights of the Nagorno Karabakh people. They embody Europeans who haven’t lost their roots, who continue their activities. We are grateful they nevertheless continue their activities aimed at protecting European values from aggressive encroachments, realizing that Azerbaijan might take such illegal measures”, he said.
Azerbaijani media reported the country has issued international arrest warrants for MEPs Frank Engel (Luxembourg), Jaromír Štětina (Czech Republic) and Eleni Theocharous (Cyprus).