Սպասվող լրահոս. 24.02.2017
Այս տարի լրանում է Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հիմնադրման 15-ամյակը: Հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, ով այս օրերին որպես դիտորդ Արցախում էր, այսօր` փետրվարի 24-ին, «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կհանդիպի լրագրողների հետ: Նա կներկայացնի հանձնախմբի ձեռքբերումները, ինչպես նաև կանդրադառնա առաջիկա անելիքների:
Այսօրը բավական հագեցած է ներքաղաքական մամուլի ասուլիսներով: Թե խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող, թե չմասնակցող քաղաքական ուժերի բազմաթիվ ներկայացուցիչներն այսօր կհյուրընկալվեն տարբեր մամուլի կենտրոններում: Նրանք կներկայացնեն իրենց դիտարկումներ ներքաղաքական վերջին զարգացումների վերաբերյալ: Հագեցած օր է սպասվում սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանի համար: Նա մեկ օրում հանդես կգա երկու մամուլի ասուլիսով` ներկայացնելով ընտրությունների վերաբերյալ սոցիոլոգիական նախնական հարցումների արդյունքները:
Երևանում կանցկացվի Հայաստանի համայնքների միության անդամների ընդհանուր ժողով։ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի տարածաշրջանների պալատի նախագահ Գուն Մարիտ Հելգեսենը կներկայանան բացման խոսքով: Ժողովի նպատակն է ամփոփել Միության վերջին տարիների գործունեությունը, ներկայացնել ձեռքբերումները և 2016-2020թթ. ռազմավարությունը։ Այսօր կանցկացվի նաև «Լավագույն համայնք 2016» մրցանակաբաշխության արարողությունը։
Օրերս ՀՀ կառավորությունը որոշում կայացրեց թույլատրել ՌԴ քաղաքացիների մուտքը Հայաստան իրենց ներքին անձնագրերով։ Ի՞նչ կտա այս որոշումը Հայաստանի ներգնա տուրիզմի ոլորտի զարգացման համար և ի՞նչ ներուժ ունի Ռուսաստանի շուկան։ Այս և այլ հարցերին կանդրադառնան ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, «ԼՈՌԵ» զբոսաշրջային կազմակերպությունների խմբի հիմնադիր Վլադիմիր Գևորգյանը։
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կներկայացվի եգիպտացի արաբ նկարչուհի Րիհամ Աֆիֆիի «Լեգենդների աշխարհում» պատկերագիրքը: Րիհամ Աֆիֆիի՝ ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Լեգենդների աշխարհում» պատկերագրքում ներկայացված են Հայաստան կատարած երեք ուղևորությունների արդյունքում ստեղծված հայաստանյան բնանկարները: Ներկա կլինի ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա «Հայկյան» մրցանակաբաշխությունը: Երիտասարդական այս մրցանակաբաշխության նպատակն է խթանել ուսանողական ինքնատիպ նախաձեռնությունները, գիտության ոլորտում երիտասարդների ներգրավվածությունը, միջազգային համագործակցությունը և երիտասարդական քաղաքականության իրականացման այլ ոլորտներում կատարված աշխատանքները:
Հայաստանում փետրվարի 26-ին կնշվի Բարեկենդանը։ Մեծ պահքը կսկսվի փետրվարի 27-ին և կտևի մինչև ապրիլի 16-ը։ Արարատյան Հայրապետական թեմի Նոր Նորքի Ս.Սարգիս եկեղեցու խորհրդակատար Տեր Կարապետ քահանա Կարապետյանը, ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը կներկայացնեն տոնի խորհուրդը:

Предстоящие новости: 24.02.2017
Сегодня, 24-го февраля, состоится пресс-конференция председателя комитета «Ай Дата» Европы Гаспара Карапетяна. Тема: 15-летие деятельности комитета «Ай Дата» Европы: достижения и предстоящие планы комитета.
Сегодняшний день насыщен внтриполитическими пресс-конференциями. Свои позиции представят политические деятели как принимающие участие в предстоящих выборах, так и не участвующие в них. Сегодня, 24-го февраля, состоятся 2 пресс-конференции социолога Агарона Адибекяна. Он представит результаты птоведенных опросов.
Сегодня, 24-го февраля, состоится общее собрание членов Союза общин Армении. Пройдет церемония награждения на звание «Лучшая община 2016».
Сегодня, 24-го февраля, состоится пресс-конференция на тему “Перспективы развития внутреннего туризма в Армении”. Решением правительства Армении с 23 февраля граждане России могут въезжать в Армению по внутренним паспортам. Что это даст Армении в сфере внутреннего туризма? Каков потенциал российского рынка? Участники пресс-конференции: председатель Государственного комитета по туризму Зармине Зейтунцян, учредитель группы туристических компаний "ЛОРЕ" Владимир Геворгян.
В Министерстве диаспоры Армении состоится презентация книги арабской художницы Рихам Афифи «Земля легенд» (“The lands of legends”) об Армении.
В Национальном академическом театре оперы и балета состоится церемония награждения премией «Айкян».
Сегодня, 24-го февраля, состоится пресс-конференция, посвященная Великому посту и празднованию Барекендана в Армении. Барекендан‎ (Масленица) - армянский церковный праздник, предшествующий Великому посту, утвержденному Армянской Апостольской Церковью. В этом году этот праздник в Армении отметят 26 февраля. Великий пост у армян начнется 27 февраля и продлится до 16 апреля. Участники пресс-конференции: священник нор-норкской церкви Сурб Саргис Араратской Патриаршей Епархии, иерей Карапет Карапетян; этнограф Хорен Григорян.