Արման Թաթոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Human Rights Watch կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ
Արման Թաթոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Human Rights Watch
կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդունել է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխտնօրեն Ջեյն Բյուքանանին, Հարավային Կովկասի հարցերով տնօրեն Գիորգի Գոգիային և նույն կազմակերպության խորհրդի անդամ Քեթրին Զենստրոմին:
Հանդիպման ընթացքում կազմակերպության ներկայացուցիչները Պաշտպանին ծանոթացրել են 2016 թվականին Հայաստանում երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում, ինչպես նաև հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում իրականացված հետազոտության արդյունքները, խնդիրներն ու մտահոգությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Արման Թաթոյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել  հյուրերին կատարած աշխատանքի համար և կարևորել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռնարկված քայլերը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին նոր օրենքի համաձայն՝ Պաշտպանն իրականացնում է երեխաների իրավունքների խախտումների կանխարգելում և պաշտպանություն: Պաշտպանը նաև նշել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում նախատեսված ծրագրերի, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների հետ համագործակցության, համապատասխան բաժին ստեղծելու մասին և այլն:
Հանդիպման ավարտին Պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել երեխաների պաշտպանության ոլորտում էլ ավելի ամրապնդելու ընթացիկ համագործակցությունը:

YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan held a meeting with Human Rights Watch representatives - Associate Director of the Europe and Central Asia Division Jane Buchanan, Director for South Caucasus Giorgi Gogia and Board member Catherine Zennström, the Ombudsman’s Office told “Armenpress”.
During the meeting, the guests introduced the Armenian Ombudsman the results, issues and concerns of the research carried out in Armenia’s institutions dealing with child care and protection, as well as in general educational institutions in 2016.
In his turn Ombudsman Tatoyan thanked them for their work and attached importance to the steps taken on the field of the protection of the rights of children.
According to the new law on Armenia’s Human Rights Defender, the Ombudsman implements prevention of the violations of children rights, as well as protection of those rights.
Arman Tatoyan also talked about the upcoming programs, the cooperation with international and local organizations, the creation of respective department in the field of the protection of children rights.
At the end of the meeting Tatoyan expressed readiness to further strengthen the ongoing cooperation in the child protection sphere.