Իրանը պայմանավորվել է Ռուսաստանի հետ միջուկային վառելիքի արտադրության հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի և Ռուսաստանի իշխանությունները հավանություն են տվել միջուկային վառելիքի համատեղ արտադրության «ճանապարհային քարտեզին»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Իրանի փոխնախագահ, ատոմային էներգետիկայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
«Ատոմի հարցերով բանակցությունների շրջանակում քննարկված օգտակար կետերից ամենակարևորը եղել է ՌԴ-ի և Իրանի համատեղ միջուկային վառելիքի արտադրությունը: Մենք խոսել ենք այն մասին, որ այդ ոլորտում ունենք Ռուսաստանի օգնության կարիքը»,- ասել է Սալեհին:
Ուշադրություն հրավիրելով իրանական ատոմի ոլորտում ՌԴ մասնակցության և փորձի վրա՝ Սալեհին ընդգծել է, որ հաջողվել է պայմանավորվել Ռուսաստանի հետ երկար խորհրդատվությունների արդյունքում: «Այդպիսով, երկար և ինտենսիվ բանակցություններից հետո, որոնք տևել են ավելի քանի երկու տարի, մեր փոխադարձ ըմբռնումը հանգել է ճանապարհային քարտեզի»,- ասել է Սալեհին՝ հիշատակելով նաև իր տեղակալ Բեհրուզ Կամալիվանդիի հունվարյան այցը Մոսկվա:
«Պարոն Կամալիվանդին իր վերջին Ռուսաստան այցի ընթացքում կազմել է այդ ճանապարհային քարտեզը: Պետք է նշել, որ այդ քարտեզը հաստատվել է երկու երկրների իշխանությունների կողմից»,- նշել է նա:

Салехи: Иран договорился с Россией о производстве ядерного топлива
Власти Ирана и РФ одобрили "дорожную карту" по совместному производству ядерного топлива, заявил вице-президент ИРИ, глава Иранской организации по атомной энергетике Али Акбар Салехи.
"Одним из наиболее полезных пунктов, обсуждавшихся в рамках переговоров по атому, и в конце концов финализированных, было производство совместного топлива между РФ и Ираном. Мы говорили о том, что нуждаемся в помощи России в этой области", — как передает Арменпресс со ссылкой на Риа-новости, об этом сообщил Салехи в интервью агентству ISNA.
Принимая во внимание опыт и участие РФ в сфере иранского атома, удалось договориться об оказании Россией консультаций, отметил глава ОАЭИ. "Таким образом, после долгих и интенсивных переговоров, которые длятся более двух лет, наше взаимопонимание вылилось в дорожную карту", — заявил он, упомянув визит своего заместителя Бехруза Камальванди в Москву в конце января.
"Господин Камальванди в ходе последней поездки в Россию составил эту дорожную карту. Стоит сказать, что эта дорожная карта была подтверждена властями двух стран", — заявил он.