Օլանդն Ալիևի հետ հանդիպմանը բացառել է ԼՂ խնդրի ռազմական լուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը համոզված է` վաղուց եկել է ժամանակը հասնելու առաջընթացի և գտնելու ուղիներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, այս մասին Օլանդն ասել է պաշտոնական այցով Փարիզում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ընթրիքի ժամանակ:
Նշելով, որ բանակցությունները շարունակվում են արդեն 23 տարի և կողմերը դեռ չեն եկել որևէ արդյունքի` Օլանդն ասել է. «Չկա ավելի վատ բան, քան ստատուս-քվոն: 2016 թվականի ապրիլին և մի քանի շաբաթ առաջ տեղի ունեցած բախումներն ապացուցում են, որ այս հակամարտությունը երբեք չի դադարել»:
Ֆրանսիայի նախագահը հիշեցրել է, թե որքան շատ ջանքեր է իր երկիրը ներդնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ: «Ես ասել եմ սա մի քանի օր առաջ Փարիզ ժամանած նախագահ Սարգսյանին, կկրկնեմ նաև Ձեր առջև. այս հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիան Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ անխոնջ կերպով կշարունակի միջնորդական ջանքեր գործադրել: Այդ ջանքերը հիմնված են տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքների, ինչպես նաև ռազմական ուղիներից խուսափելու վրա: Ֆրանսիան պատրաստ է ցանկացած նախաձեռնություն դրսևորել այս շրջանակում»,- ասել է Օլանդը:

Francois Hollande rules out military solution to NK conflict during meeting with Aliyev
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. President of France Francois Hollande is convinced the time has long come to achieve progress and find ways in the Nagorno Karabakh conflict settlement, Hollande said during a dinner with Azerbaijani President Ilham Aliyev, who is in Paris on an official visit, APA reports.
Mentioning that the talks  are resuming for already 23 years and the sides haven’t yet reached any result, Hollande said: “There is nothing worse than the status quo. The clashes of 2016 April and a few weeks ago prove that this conflict never ended”.
Hollande reminded how much effort his country makes in the direction of settling the issue with other Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
“I said this to President Sargsyan who arrived in Paris few days ago, I will repeat it for you too. This conflict cannot be settled militarily. France will continue making tireless mediating efforts with Russia and the US. These efforts are based on the principles of territorial integrity and self determination principles, as well as avoiding military ways. France is ready to display any initiative in this circle”, Hollande said.