ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը ներդրողների համար Հայաստանը գրավիչ դարձնելը իր առաջնային խնդիրներից մեկն է համարում
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը ներդրողների համար Հայաստանը գրավիչ դարձնելը իր առաջնային
խնդիրներից մեկն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության առաջնային նպատակներից մեկը լինելու է  ռուսաստանցի ներդրողների համար Հայաստանը գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ բազմակողմանի աշխատանք տանելը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՌԴ-ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը:
«Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոսկովյան այցելության շրջանակում Հայաստանի «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության եւ «Ուղղակի ներդրումների ռուսական ֆոնդ»-ի միջեւ ստորագրվել էր համաձայնագիր, որով ազդարարվել էր հայ-ռուսական ներդրումային ֆոնդի ստեղծումը: Այս միասնական ֆոնդով կկազմվեն նոր հետաքրքիր ներդրումային ծրագրեր ներդրողների ներգրավելու ուղղությամբ: «Ուղղակի ներդրումների ռուսական ֆոնդը» շատ խոշոր ֆոնդ է, և այն ունի մեծ միջազգային փորձ, աշխատել է բազմաթիվ երկրների հետ»,- ասաց Տողանյանը:
Տողանյանը տեղեկացրեց, որ մոտակա օրերին Հայաստան են այցելելու ՌԴ-ում ռազմավարական  նախաձեռնությունների գործակալության «Բիզնեսի առաջնորդներ» խումբը:
«Արտյոմ Ավետիսյանի գլխավորությամբ խմբում ընդգրկված են միջին ձեռնարկությունների  շուրջ 30 գործարար: Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համատեղ կկայանա լիագումար նիստ: Այդ խումբը կայցելի նաև Հայաստանի տարբեր ձեռնարկություններ, ինչպես նաև կքննարկվեն ներդրումային բազմաթիվ ծրագրեր»,- ասաց դեսպանը:
Տողանյանը նշեց նաև, որ այս ուղղությամբ դեսպանությունը ակտիվ համագործակցում է ՌԴ-ում էկոնոմիկայի, գյուղատնտեսության և այլ նախարարությունների հետ:
Մարտի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ՌԴ–ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակվել Վարդան Տողանյանը:

Armenian Ambassador to Russia says one of his major tasks is to make Armenia attractive for investors
Armenian Ambassador to Russia says one of his major tasks is to make Armenia attractive for
investors
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. One of major goals of Armenia’s Embassy in Russia is to carry out multilateral works aimed at making Armenia attractive for Russian investors, Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Russia Vardan Toghanyan said at a meeting with reporters on March 22, reports “Armenpress”
“Within the framework of President Serzh Sargsyan’s recent Moscow visit, an agreement was signed between Armenia’s SME Investments UCO CJSC and the Russian Direct Investment Fund according to which the Armenian-Russian investment fund will be established. By this common Fund new interesting investment programs will be developed aimed at attracting investors. The Russian Direct Investment Fund is very important and has a great international experience, it worked with many countries”, the Ambassador said.
He informed that “Business leaders” group of Strategic Initiatives Agency in Russia will visit Armenia in coming days.
“Over 30 businessmen of medium enterprises are included in the group which is led by Artyom Avetisyan. A plenary session jointly with the Strategic Initiatives Center will be held. The group will visit Armenia’s various enterprises, as well as a number of investment programs will be discussed”, the Ambassador said, adding that the Embassy is actively cooperating with the Russian Economy, Agriculture and other Ministries on this path.
On March 10 President Serzh Sargsyan signed a decree on appointing Vardan Toghanyan Armenia’s Ambassador to Russia.