Էյֆելյան աշտարակի լույսերը մարել են ի նշան Լոնդոնի հետ համերաշխության
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջերս ահաբեկչական գորողություններից տուժած արեւմտաեվրոպական երկրների ղեկավարները Բրիտանիայի հետ համերաշխություն են հայտնել Լոնդոնի կենտրոնում իրականացված հարձակումից հետո, որի հետեւանքով հինգ մարդ Է զոհվել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Փարիզի քաղաքագլուխը կարգադրել Է տեղական ժամանակով կեսգիշերին մարել Էյֆելյան աշտարակի լույսերը ի նշան Լոնդոնում տուժածների հետ համերաշխության, որոնց թվում եղել են ֆրանսիացի դպրոցականներ:
Ֆրանսիայի վարչապետ Բեռնար Կազնյովը հայտարարել Է Բրիտանիայի հետ համերաշխության մասին եւ խոստացել աջակցություն ցուցաբերել բրիտանական խորհրդարանի մոտ ահաբեկչական գործողության ընթացքում տուժած ֆրանսիացիներին ու նրանց ընտանիքներին:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի խոսքով՝ ֆրանսիացիները հասկանում են, թե այժմ ինչ են զգում բրիտանացիները: Անցյալ տարվա հուլիսի 14-ին Նիսում Բաստիլի գրավման օրվա տոնակատարության ժամանակ բեռնատարը առափնյակում վրաերթի ենթարկեց մարդկանց բազմությանը, ինչի հետեւանքով զոհվեց 84 մարդ:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որի երկրում դեկտեմբերին համանման ահաբեկչական գործողություն տեղի ունեցավ, երբ բեռնատարը Բեռլինում մխրճվեց սուրծննդյան տոնավաճառի բազմության մեջ, ասել Է, որ մտովի Լոնդոնի բնակիչների կողքին Է եւ ցավակցում Է բրիտանացիներին:
Իրենց համերաշխությունն ու ցավակցությունն են հայտնել նաեւ  պետությունների ու կառավարությունների այլ ղեկավարներ:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել Է Բրիտանիային իր աջակցության մասին:
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը դատապարտել Է հարձակումը եւ ցավակցություն հայտնել զոհվածների ընտանիքներին:
Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թեռնբուլը բրիտանական խորհրդարանի մոտ տեղի ունեցածը համարել Է հարձակում ամբողջ աշխարհի ազատության եւ ժողովրդավարության վրա:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել Է, որ կանադացիները բրիտանացիների հետ ուս-ուսի կանգնած են ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարում:

На Эйфелевой башне погасли огни в знак солидарности с Лондоном
Лидеры западноевропейских стран, пострадавших от недавних терактов, заявили о солидарности с Британией после нападения в центре Лондона, в результате которого погибли пять человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Мэр Парижа распорядился погасить огни на Эйфелевой башне в полночь по местному времени в знак солидарности с пострадавшими в Лондоне, среди которых были школьники из Франции.
Французский премьер-министр Бернар Казнёв заявил о солидарности с Британией и пообещал оказать поддержку пострадавшим в ходе теракта у британского парламента французам и их семьям.
По словам президента Франции Франсуа Олланда, французы понимают, что чувствуют сейчас британцы. В Ницце 14 июля прошлого года во время празднования Дня взятия Бастилии грузовик наехал на толпу на набережной; в результате погибли 84 человека.
Ангела Меркель, канцлер страны, где в декабре произошел подобный теракт, когда грузовик врезался в толпу на рождественской ярмарке в Берлине, сказала, что мысленно поддерживает жителей Лондона и сочувствует британцам.
Свою солидарность и соболезнования высказали и главы других государств и правительств.
Президент США Дональд Трамп в телефонном разговоре с британским премьер-министром Терезой Мэй заявил о своей поддержке Британии.
Премьер-министр Испании Мариано Рахой осудил нападение и также выразил соболезнования семьям погибших.
Премьер-министр Австралии Малкольм Тернбулл назвал произошедшее у британского парламента нападением на свободу и демократию во всем мире.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что канадцы стоят плечом к плечу с британцами в борьбе против терроризма.