Հայկական երկրորդ ավիափոխադրողը թռիչքներ կիրականացնի Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը հերթական քայլն է կատարում՝ միտված հյուսիսային օդանավակայանի ակտիվացման ուղղությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության և «Տարոն-Ավիա» ավիաընկերության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2017 թվականի ապրիլ ամսվանից Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում բազավորվելու, կանոնավոր և ոչ կանոնավոր թռիչքներ է սկսելու իրականացնել հայկական երկրորդ հավաստագրված ավիափոխադրողը՝ «Տարոն-Ավիա»-ն:
Ավիաընկերության թռիչքների մեկնարկը կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և տարածաշրջանում տնտեսության զարգամցանն ու  զբոսաշրջության ակտիվացմանը:
Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանի զարգացման նպատակով, ՀՀ կառավարությունը ձեռնարկել էր մի շարք քայլեր, մասնավորապես, 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ից մեկնող ուղևորներից ելքի 10.000 դրամ տուրքը չի գանձվում, 2017 թ. հունվարի 1-ից Աէրոնավիգացիոն սպասարկման սակագինը նվազեցվել է 50%-ով, իսկ օդերևութաբանական սպասարկումն իրականացվում է անվճար:
Հավելենք նաև, որ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն 2017 թվականին նախատեսում է իրականացնել շուրջ 3 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում՝ «Շիրակ» օդանավակայանի շենքային պայմանների ու ենթակառուցվածքների զարգացման և արդիականացման նպատակով:

Второй армянский авиаперевозчик начнет совершать рейсы из аэропорта «Ширак» в городе Гюмри
Главное управление гражданской авиации при правительстве Армении сделало еще один шаг по активации северного аэропорта. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ГУГА, в соответствии с достигнутой между управлением и авиакомпанией «Тарон-Авиа» договоренности, с апреля 2017 года из аэропорта «Ширак» города Гюмри начнет совершать регулярные и нерегулярные рейсы второй армянский квалифицированный авиаперевозчик «Тарон-Авиа».
Начало рейсов авиакомпании будет способствовать созданию рабочих мест, развитию экономики области и активации туризма.
С целью развития аэропорта «Ширак» правительство предприняло ряд шагов, в частности, с 31 декабря 2014 года не взимается пошлина в размере 10 тысяч драмов у отбывающих граждан, с 1 января 2017 года тариф на Авианавигационное обслуживание снижен на 50%, а метеорологическое обслуживание бесплатное.
Отмечается также, что ЗАО «Международные аэропорты Армения» планирует внести инвестиции в размере около 3 млн долларов с целью улучшения условий, развития инфраструктур и модернизации аэропорта «Ширак».